بهترین استراتژی در فلاپ های مونوتونیک (یک رنگ)، چیست؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

خیلی از بازیکنان پوکر در فلاپ های مونوتونیک (3 کارت هم خال)، اشتباه بازی می کنند. طبیعی است، چون مطالعه لازم را ندارند. بازیکنان پوکر موقع مطالعه، با معمول ترین فلاپ ها شروع می کنند که باید همین کار را هم بکنند. اشتباهی که بازیکنان پوکر مرتکب می شوند این است که فلاپ های مونوتونیک را هم همانند فلاپ های معمولی دیده و به همان طریق بازی می کنند.

بهترین بازیکنان پوکر به خوبی می دانند فلاپ های مونوتونیک با فلاپ های دیگر فرق دارند. تا حدی عجیب هستند و استراتژی مورد استفاده تان هم باید همین طور باشد. در ادامه بهترین استراتژی برای مواجهه با فلاپ های مونوتونیک را براساس ویدیویی آموزشی از زبان میلیونر پوکر، الکس میلار، می خوانیم که می توانند در مواجهه با دیگر فلاپ ها م کمک تان کنند:

تغییر اوضاع در فلاپ های مونوتونیک

ویدیوی الکس با مقایسه میانگین فراوانی شرط (Bet Frequency) و سایز شرط (Bet Sizes) در فلاپ های مونوتونیک و همه فلاپ ها شروع می کند. جدول زیر این مقایسه را خلاصه می کند:

همان طور که می بینید، فراوانی شرط از 62 درصد به 51 درصد کاهش پیدا کرده و سایز شرط به سمت عدد کوچک تر تمایل پیدا می کند. الکس می گوید: «خب، انگار به دلیلی تصمیم گرفتیم موقع شرط سوم، پول کمتری در فلاپ های مونوتونیک نسبت به دیگر فلاپ ها بگذاریم. نه تنها کمتر وارد شرط سوم می شویم، بلکه در این شرایط عدد کمتری هم شرط می کنیم.

علت این تصمیم هم بلافاصله مشخص نمی شود. هر دو بازیکن می توانند در رنج خودشان فلاش درست کنند.  اگر در مورد سهم شانس هر کدام از طیف ها فکر می کنید، باید بدانید تفاوت زیادی بین فلاپ های مونوتونیک و دیگران نیست. با این حال، تمایلی به گذاشتن پول بیشتر نداریم. بیاید در مورد آن کمی فکر کنیم.

قبل از شنیدن توصیه های الکس در مورد شرط سوم، لازم است در خصوص اصول بنیادی سایز شرط صحبت کنیم.

اصول بنیادی سایز شرط

وقتی طیف مورد نظرتان، دست های قوی تر بیشتری نسبت به رقیب دارد، باید با آن دست های قوی، شرط بزرگ بکنید و برای حفظ تعادل، به اندازه مناسب، بلوف بزنید. از سوی دیگر، وقتی طیفی که در اختیار دارید دست های قوی کمتری نسبت به رقیب دارد، محدود به شرط های کوچک تر خواهید بود. موارد دیگری هم باید مدنظر قرار گیرند، ولی مواردی که گفتیم، شاید بااهمیت ترین ها باشند. بیایید در ادامه چند فلاپ را که از سوی یکی از بهترین بازیکنان بازی های نقدی، اُتی بی رد بارون (OtB_RedBaron)، بازی شده را مرور کنیم:

پوکر 3-handed به صورت 400$/200$ روی پوکر استارز؛ استک در دسترس 42 هزار و 919 دلار

فلاپ (1940$) به شرح عکس زیر رو می شود:

ایوی چک می کند و رد بارون 2651 دلار شرط می کند. ایوی فولد می کند.

به نظرتان رد بارون چرا تصمیم گرفت این قدر زیاد (4 برابر پات)، در چنین فلاپی، شرط کند؟ قبل از دیدن دلیل، در مورد علت این تصمیم فکر کنید.

خب، آماده اید؟

رد بارون، برتری بسیار بالایی در دست های قوی این فلاپ دارد. او به عنوان افزایش دهنده در پیش فلاپ، می تواند AA، KK، 99، AK یا AQ داشته باشد. ایوی به عنوان کال کننده در پیش فلاپ، نمی تواند هیچ کدام از این دست ها را داشته باشد وگرنه در پیش فلاپ، تا شرط سوم هم می رفت.

رد بارون با استفاده از سایز بزرگ شرط، ایوی را در موقعیت سختی قرار می دهد. ایوی دست های قوی کافی را در اختیار ندارد. نمی تواند چک ریز کند، چون آن دست های قوی را ندارد و در خیابان های بعدی هم ممکن است با شرط های قوی روبرو شود.

مثال بعدی

پوکر 4-handed به صورت 400$/200$ روی پوکر استارز؛ استک در دسترس 125 هزار و 542 دلار

رد بارون از باتن (دیلر) تا 1010 دلار بالا می برد. ترو تلر فولد می کند. الکس از شرط بزرگ کال می کند. فلاپ (2220) به شرح عکس زیر رو می شود:

الکس چک می کند. رد بارون 686 دلار شرط می کند. الکس فولد می کند.

برخلاف دست قبلی، رد بارون سایز شرط کوچک تری استفاده می کند که 30 درصد پات است. چرا چنین تصمیمی گرفته است؟ الان زمان پاسخ رسیده است.

وقتی بازی به دست های قوی در این دست برسد، الکس در فلاپ برتری دارد. او به عنوان کال کننده در پیش فلاپ، می تواند 63s، A3s، A3o، 54s، 52s و دیگر ست های این طیف را در اختیار داشته باشد. رد بارون هم به عنوان افزایش دهنده در پیش فلاپ می تاند برخی از آن دست ها (ست ها، A3s، 54s، و شاید 63s) را در اختیار داشته باشد، ولی ممکن است در پیش فلاپ با A3o، 54o یا 52s، افزایش داده باشد.

رد بارون به خاطر عدم برتری در طیف های بالا، نمی تواند شرط بزرگ ببندد. بسیاری از دست های در دسترس او نیازمند اورپِرها و پِرهای فلاپ شده هستند که در این فلاپ ضعیف تر هستند و رد بارون مسلما نمی خواهد با پول زیادی در این فلاپ، وارد پات شود.

سایز شرط در فلاپ های مونوتونیک

دو مثال بالا چطور به فلاپ های مونوتونیک ربط پیدا می کند. الکس در این باره پاسخ می دهد: «اگر به فلاپ های مونوتونیک، بیشتر شبیه مثال دوم است. دقیقا شبیه مثال دوم نیست و اوضاع تا حدی متفاوت است. با این حال، واضح است که هر دو بازیکن شرایط فلاش را دارند و در نتیجه همه چیز می تواند مساوی پیش رود. بعد از آن، ست ها و 2 پِرها را داریم. هر برتری که اینجا داشته باشیم، تنها کمی بهتر از رقیب خواهد بود. از این رو، نمی شود در چنین شرایطی مثل مواقع دیگر، شرط های بزرگی بست. از این رو، فلاپ های مونوتونیک در نهایت با سایز شرط کمتری نسبت به دیگر فلاپ ها روبرو می شوند. مثلا:

پوکر 3- handed به صورت 200$/100$ روی پوکر استارز؛ استک در دسترس 18 هزار و 73 دلار

رد بارون تا 435 دلار بالا می برد. فورهیلی فولد می کند و الکس از شرط بزرگ کال می کند. فلاپ به شرح عکس زیر رو می شود:

الکس چک می کند. رد بارون 299 دلار می بندد. الکس فولد می کند. همان طور که دیدید، رد بارون در فلاپ مونوتونیک، 30 درصد پات را شرط بست و این همان مقداری است که در مثال دوم به کار بست.

نکات مهم

الکس در نهایت با اشاره به نکات مهم، ویدیو را به پایان می برد:

  • برتری مناسب در بالای طیف ها: سایز شرط بزرگ
  • وقتی اکثر دست هایی که می خواهیم با آنها وارد بازی شویم، کوچک هستند: سایز شرط کوچک تر
  • عدم برتری در بالای طیف ها: سایز شرط کوچک
  • در فلاپ های مونوتونیک، استراتژی معمول تان باید نیمی از اوقات با حدود 25 الی 33 درصد اندازه پات، به شرط سوم برسید.

تماشای ویدیوی مفصل تر در باره فلاپ های مونوتونیک:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *