در چه موقعیت هایی از پوکر لازم نیست کال کنید

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال: انواعاستراتژی پوکر

جمله ای که معمولا در پوکر نامحدود $2/$1، $3/$1 و همچنین $5/$2 شنیده می شود، این است که: «باید کال می کردم!» این جمله را معمولا از زبان بازیکنان مبتدی می شنوید که در تلاشند تصمیم منجربه باخت شان را توجیه کنند و کلی هم پول از دست می دهند. حقیقت این است که این بازیکنان مجبور نبودند کال کنند. آنها خودشان تصمیم گرفتند به جای فولد یا ریز، کال کنند، ولی در ذهن شان تصور می کنند به خاطر شرایط، انتخاب دیگری نداشته اند. در ادامه این یادداشت، به 8 نمونه کال کردن در پوکر می پردازیم که مجبور به انجامش نیستید اگر چه در هر کدام از آنها، شاید وسوسه شوید این کار را بکنید.

وقتی می دانید یکی دارد بلوف می زند

وسوسه کننده است. در پس فلاپ، رقیب شل و تهاجمی‌تان، موقعیت بهتری نسبت به شما دارد. شما چک می کنید و او شرط بزرگی می بندد. بازیکن دیگری باقی نمانده است. شما هم دست خوبی ندارید، ولی نمی توانید اجازه دهید قصر دربرود. فکر می کنید یک دزدی آشکار است. وقتی می دانید بلوف می زند، نمی توانید بگذارید از چنگ شما خارج شود.

هنوز 2 کارت باید رو شود. شاید اگر شما هم بلوف بزنید، مجبورش کنید در ترن، فولد کند؟ بله، شاید، ولی در این موقعیت بهترین تصمیم برای شما، فولد کردن است. تا وقتی دست نسبتا خوبی گیرتان بیاید یا موقعیت بهتری نسبت به او داشته باشید، صبر کنید. به هر حال، فقط به خاطر اینکه بلوف می زند، مجبور نیستید کال کنید.

بالاخره بعد از چند دست افتضاح، یک دست خوب گیرتان آمده است

برای چند ساعت است که بازی می کنید و تمام فلاپ ها را از دست داده اید و در اکثر دست ها، بازنده بوده اید. یک ساعت از اینکه دست نسبتا خوبی داشته باشید، گذشته است که یک هو، آس و سرباز نصیبتان می شود.

فکر می کنید بالاخره شانس در خانه شما را زده است. در یکی از موقعیت های آخر نشسته اید و دارید در مورد افزایش شرط ها، فکر می کنید، ولی یکی دو بازیکن در این کار از شما جلو می زنند. بازیکن زیر آتش (UTG) (under the gun موقعیتی که بلافاصله بعد از شرط بزرگ یا بیگ بلایند قرار دارد)، به 12 دلار افزایش می دهد و نفر بعدی آن را به 35 دلار می رساند. بازیکن سوم 35 دلار را کال می کند و بعد نوبت شما می شود.

می خواهید کال کنید، چون این اولین دست خوبی است که طی ساعت ها نصیب‌تان شده است. این کار را نکنید. فولد کنید. مهم نیست چقدر از داشتن دست خوب برایتان می گذرد. در چنین موقعیتی، حتما دست بدتری نسبت به بقیه دارید. در بین 3 بازیکن قبلی، حتما یکی وجود دارد که با جفت آس یا جفت بالاتر دیگری، آنجا نشسته است. اگر آس یا کارت مناسب دیگری در فلاپ رو شود، چه می خواهید بکنید؟ احتمالا کلی ضرر خواهید کرد. کارت هایتان را بریزید. لازم نیست کال کنید.

باید از شرط کوچک یا بزرگ خود محافظت کنید

در بازی $5/$2، شما شرط بزرگ هستید و 5 دلارتان را وسط می گذارید. همه غیر از دیلر باتن، فولد می کنند، ولی او به 15 دلار بالا می برد. شرط کوچک هم فولد می کند و نوبت به شما می رسد. به کارت هایتان نگاه می کنید و می بینید 6 و بی بی دارید. فکر می کنید دیلر می خواهد پول شرط بزرگ شما را بدزدد. در چنین موقعیتی، قلدری نمی پذیرید. علاوه بر این، تنها 10 دلار باید برای کال کردن وسط بگذارید. باید شرط را کال کنید، نه؟

کال نکنید. دست افتضاحی دارید. حتی اگر شک شما در مورد دیلر درست باشد، دست بدی دارید و تا پایان دست، از موقعیت خارج خواهید بود. از شرط بزرگتان دست بکشید. مجبور نیستید کال کنید.

قبلا افزایش داده اید و ری ریز شده اید

بازیکن UTG به 10 دلار افزایش می دهد و شما با داشتن آس و 10 هم خال، از چند صندلی آن طرف تر، کال می کنید. همه تا Cutoff (موقعیت کات آف: نفر قبل از دیلر) فولد می کنند؛ او بازیکنی است که بازی مستقیم می کند و به 40 دلار افزایش می دهد. با کال کردن شما، او به 200 دلار افزایش می دهد و همه از جمله UTG، فولد می کنند. فکر می کنید 10 دلارتان را از دست داده اید، دست خوبی دارید و باید کال کنید. لازم نیست این کار را بکنید.

به این فکر کنید که بازیکن Cutoff چه نوع بازیکنی است؟ به موقعیت خودتان دور میز هم فکر کنید. البته آس و 10 هم خال شما به صورت انتزاعی دست های خوبی هستند و افزایش اولیه شما کاملا منطقی است، ولی الان مقابل بازیکنی که احتمالا از شما جلوتر است، موقعیت بدی دارید. درست است که شاید تحت فشارتان گذاشته است، ولی اگر دلیل مناسبی برای کال کردن پیدا نکنید، باید فولد کنید.

چک ریز شده اید

شما در موقعیت دیلر باتن نشسته اید و بازی به کارت ریور رسیده است. شما جفت 10 دارید و تمام شرط ها را انجام داده اید. اول پیش فلاپ را به 10 دلار بالا برده اید و 3 نفره کال کرده اید. با فلاپی به شرح عکس زیر، 25 دلار شرط کرده اید و رقبا پا به پایتان آمده اند:

در ادامه وقتی ترن، 9 پیک را رو می کند، 50 دلار شرط می کنید و دوباره کال می شوید. ریور 8 گشنیز را رو می کند تا کارت های مشترک به شرح زیر نهایی شوند:

رقیب شما چک می کند و شما شرط را به 75 دلار می رسانید. این بار رقیب شما را به 225 دلار چک ریز می کند. شما 150 دلار روی میز گذاشته اید و به همین اندازه هم باید برای کال کردن، پرداخت کنید. فکر می کنید چون دست نسبتا خوبی دارید، باید چک ریز را کال کنید، ولی نکنید. باید به احتمال بالایی فولد کنید. در واقع شاید الان بتوانید درک کنید روی ریور هم نباید شرط می بستید. رقیب با چه دستی شما را کال کرده است؟ با این حال، شرط را انجام داده اید و رقیب الان افزایش داده است. پول خود را دور نریزید. مجبور نیستید کال کنید.

در پاتی که افزایش داده شده، در حضور تعداد بسیاری کال، شرط کوچک هستید

سه بازیکن شرط بزرگ 2 دلاری شما در پوکر نامحدود $2/$1 را کال کرده اند و نوبت شما است. دست افتضاحی شامل سرباز و 2 غیرهم خال دارید. فکر می کنید باید کال کنید چون فقط 1 دلار بیشتر خرج برمی دارد. حتما دست های خوبی هم در فلاپ منتظرتان است؟ فکر می کنید با یک فلاپ فوق العاده می توانید مبلغ بزرگی ببرید. فقط یک دلار وسط است!

لازم نیست کال کنید. احتمالا باید فولد کنید. درست است که تنها یک دلار بیشتر مقابل 4 بازیکن است و با فلاپ خیلی خوب مثل عکس زیر، به احتمال زیاد برنده می شوید:

با این حال، احتمالا ارزش کال کردن ندارد. با اینکه احتمال آمدن چنین فلاپی کم است، احتمالا چیز زیادی هم نمی برید. کدام بازیکن قرار است با فلاپی به این صورت، مبلغ بالایی صرف کند؟

البته احتمالا دلایلی وجود دارد که کال کردن را توجیه می کند. شاید نخواهید وجهه چندان سفتی از خود بروز دهید. شاید بخواهید بقیه را ترغیب به شل بازی کردن و سرگرم شدن بکنید، ولی این یک دلارها، در طول زمان انباشته می شوند. حتی در این موقعیت ها هم می توانید به فولد کردن فکر کنید.

شما در موقعیت دیلر نشسته اید و خیلی از بازیکنان شرط بزرگ را کال کرده اند

این موقعیت هم شبیه شرایط مورد بالایی است. تنها به خاطر اینکه چند نفر کال کرده اند، لازم نیست کال کنید. اگر دست بدی دارید، اینکه احتمالات خوبی ممکن است نصیب شما شود و همانند بقیه عمل کنید، فقط یک فرضیه ضمنی است. وقتی دست بدی دارید، می توانید 2 دلارتان را پس انداز کنید.

این موقعیت شبیه فولد کردن دست های اولیه وصل شونده یا کارت هم هم خال نیست. در بازی منفعلانه-شل، از موقعیت دیلر باید با کارت هایی مثل شاه و X هم خال و 10 و 9 غیرهم خال کال کنید، ولی با ریختن کارت هایتان با هر دست بدتری، پول خود را ذخیره کنید.

می توانید با مبلغ کمتری کال کنید، چون با استک کوچکی می خواهید آل این کنید

اینکه با آل این کردن استک کوچک شما، پات بزرگی مال خود کنید، وسوسه کننده است. فرض کنید 3 نفرتان به ریور می رسید. پات 500 دلار است. یکی از رقبا، 300 دلار شرط می کند و نفر بعدی فولد می کند. برای شما فقط 100 دلار مانده است. اگر کال کنید و موفق باشد، تقریبا 6 برابر مبلغ استک خود را بدست می آورید. دست متوسطی دارید که اینجا احتمالا زیر خواهد بود، ولی فکر می کنید معامله خیلی خوبی است و باید کال کنید. نکنید.

درست است که نسبت به زمانی که باید با 300 دلار کامل شرط ببندید، شرایط بهتری دارید، ولی مبلغ بی نهایتی نیست. تنها 6 به یک است. با فرض اینکه فقط در صورت بلوف رقیب برنده می شوید، تنها شانس بردتان در صورت وجود احتمال بلوف حریف مثلا بالاتر از 15 درصد است.

با این حال، باید ببینید رقیب شما در شرایطی قرار دارد که چنین حرکتی مقابل 2 بازیکن دیگر بزند؟ مگر اینکه فکر کنید تا حد زیادی چنین امکانی وجود دارد، علی رغم مبلغ خوبی که ممکن است نصیب شما شود، باید به فولد کردن فکر کنید. لازم نیست برای چند صد دلار بیشتر، کال کنید.

نتیجه گیری

خلاصه اینکه، منظور از این یادداشت این نیست که باید در چنین شرایطی حتما فولد کنید. اغلب وقتی همه فاکتورها را در نظر می گیرید، کال یا ریز می تواند توجیه پیدا کند. با این حال، یادتان باشد مجبور به کال نیستید! حتی اگر خیلی از بازیکنان سطوح پایین فکر کنند تصمیماتِ پوکر باید خودکار و بدون ارزیابی شرایط مختلف، گرفته شود، چنین چیزی صحیح نیست!

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *