اختلال استرسی پوکر چیست؟

سلسله مطالب روانشناسی در پوکر در مجله بخت و اقبال.

فکر در مورد گذشته، کابوس، اضطراب، سختی کنار آمدن با کارهای روزانه، انکار، بی تفاوتی و عصبانیت. آیا این علائم شما را از خواب وسط روز بیدار می کند؟ اگر جوابتان بله است، احتمالا به اختلال استرسی پس از رویداد (PTSD) در پوکر مبتلا شده اید که دیوید باس در این یادداشت، به آن می پردازد:

اختلال استرسی پس از رویداد، اختلال روانی شدیدی است که معمولا بعد از اتفاقات شوک آور سراغ آدم ها می رود. کسانی که به PTSD مبتلا می شوند، تا مدت ها بعد از حادثه دلخراشی که تجربه کرده اند، افکار ناراحت کننده و احساسات ناخوشایند دارند. ممکن است با فلش بک های ذهنی یا کابوس های شبانه، آن اتفاق را دوباره تجربه کنند. ممکن است احساس غم، ترس یا عصبانیت داشته باشند و شاید بخواهند از سایر انسان ها، شکاف بگیرند.

نمی خواهیم تاثیرات و عواقب حضور در جنگ را کم رنگ کنیم، ولی برای برخی، حتی میز پوکر هم می تواند به مثابه میدان جنگ باشد. تجربه ای که شاید تا مدت ها اثر خود را در روح فرد باقی بگذرد.

من اولین پست بلاگم را زمانی منتشر کردم که در تورنمنتی، در حال که در پیش فلاپ، جفت آس نصیبم شده بود، فلاپ هم یک آس دیگر رو کرد تا ست (3 کارت یکسان) برتر پوکر را کامل کنم، ولی در ریور (4 کارت یکسان) به کوادز باختم. الان بیشتر از 2 هزار روز از آن شب می گذرد، ولی همچنان این داستان غم انگیز را برای بقیه تعریف می کنم و هنوز فراموشش نکرده ام.

شکاف

بین انتخاب هایی که موقع بازی تحت استرس صورت می دهید و تصمیم بهتری که می شود گرفت، شکافی قابل توجه وجود دارد. بین دشمنانتان نشسته اید و می خواهید آنها را فریب دهید و بهتر از آن ها باشید در حالی که آنها هم مشغول همین کارند. با شروع بازی، هر دست پوکر یک مبارزه و هر جلسه آن یک کمپین جنگی است. از حضور در بسیاری از مبارزات خیلی سریع طفره می روید. برخی ها را می برید و در دیگر مبارزات، دشمن مجبورتان می کند فولد کنید یا تلفات دهید.

به صورت غیرقابل اجتنابی، هر چیزی که خوب پیش نرود، سبب استرس می شود. دیگری و دیگری هم رخ می دهند. این عوامل استرس را می شناسید: باخت های بعد، تصمیمات اشتباه، کارت های نامناسب، بلوف های شکست خورده، کال های نابجا، آن دستی که می خواستید بازی کنید و به خاطر منطقتان، سمتش نرفتید و اگر می رفتید بزرگترین پات آن شب را مال خود می کردید و غیره.

باخت، دردآور است. باید انتقال چیپ هایتان به استک رقیب را تماشا کنید. چیزی که چندان ملموس نیست، ضربه ای است که روحتان دیده است که منجر به تصمیمات عجولانه و سرسری می شود.

در هر دست حداقل یک تصمیم می گیرید و هر تصمیمی غیر از فولد به معنای پیشامد یک تصمیم دیگر است. شاید در هر جلسه پوکر 400 تا 1000 تصمیم گرفته شود. فردا به تک تک این تصیمات فکر می کنید و هر بار بیشتر و بیشتر در شکاف بین انتخاب درست و تصمیمی که آن لحظه گرفته اید، فرو می روید.

نقاط عطف

در برخی نقاط عطف، چنین استرسی می توانید سبب شوک شود. به یکباره احساس عصبانیت می کنید. شروع به کنایه و ناسزاگویی می کنید. به جای طیف ها، به انتقام فکر می کنید. مسئولیت، بی عدالتی و خشم همه در رگ هایتان جریان پیدا می کند. اینجا است که شکاف مورد اشاره به دره ای بزرگ بدل می شود. شبیه آن قورباغه در کاسه آب داغ شده اید و تا وقتی خیلی دیر نشده، از خطر آگاهی پیدا نمی کنید. جنگ یک جهنم است. شبیه هیچ کدام از فانتزی هایتان نبوده و شبیه همه کابوس هایتان است.  

در دیگر نقاط عطف، علائم ادامه پیدا می کنند و استرس تبدیل به اختلال روانی می شود. فکر می کنید همه چیز خوب پیش می رود، ولی به یکباره همه چیز می ایستد و حقوقتان کم کم از حساب بانکیتان محو می شود. فلش بک ها، کابوس ها و … . شما دچار اختلال روانی پس از پوکر شده اید.

از قبل تصمیم درست را تعیین کنید

تصمیم درست چیزی است که اعتقاد دارید در موقعیتی خاص و وقتی از تمام جنبه ها آن را مورد بررسی قرار می دهید، اقدام مناسب به حساب می رود. زمانی به دور از استرس مثلا در خانه موقع نوشیدن یک لیوان چای بعد از چرتی دلچسب و مراقبه ای طولانی را مشخص کنید. در چنین شرایط تفکر بی نقصی، منطق می تواند بر احساس پیروز شود.

برای کمتر کردن شکاف بین تصمیم آنی و بهترین تصمیم، سعی کنید از قبل تصمیم درست را تعیین کنید. در ادامه، باید این تصمیمات شامل طیف های پیش فلاپ یا قوانین فولد یا رِیز را به حافظه بسپارید.

وقتی در شرایطی قرار می گیرید که از یکی از تصمیماتتان ناامید می شوید و فکر می کنید می توانستید بهتر بازی کنید، آن را به عنوان نشانه ای درنظر بگیرید که باید بنشینید و در موردش فکر کنید. چه استراحت چند دقیقه ای در دستشویی، چه دقایقی پیاده روی انفرادی و چه صحبت تلفنی با یکی از دوستان و چه حتی استراحت تمام روز روی مبل باشد سعی کنید از تبدیل استرس پوکر به اختلال روانی جلوگیری کنید تا در نتیجه حساب بانکیتان هم آسیبی نبیند.

این توصیه ها را پیاده کنید و امیدوار باشید در آینده عبارت PTSD به جای اختلال روانی استرسی پوکر به معنای پوکر آموزش نظم شخصی می دهد (Poker Teaches Self-Discipline)، تغییر کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *