چطور ترس هایتان پشت میز پوکر را بشناسید و بر آن ها غلبه کنید

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

مطلب پیش نیاز: روانشناسی جامع شرط بندی در فوتبال و معرفی سوگیری های شناختی مرتبط

ارسطو گفته: «کسی که از پس ترس هایش بربیاید، واقعا آزاد خواهد شد.» وقتی هم وارد دنیای اطلاعات ناقص و ریسک مالی می شوید، موارد بسیاری برای ترس وجود دارد.

ترس واکنشی غیرعمدی به تهدیدی است که در نتیجه آن زنجیره ای از واکنش ها رخ داده و حداقل 5 نقطه مغز تحت تاثیر قرار می گیرد. مغز در کسری از ثانیه ترس را شناسایی می کند و واکنش های فیزیکی می تواند شامل بزرگتر شدن قرنیه چشم و بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون باشد. در نهایت هم ترس از آسیب فیزیکی منجر به انتخاب فرار یا قرار خواهد شد.

دیگر تهدیدها روی پروسه های ذهنی که احساسات و رفتارهای ذهنی را صورت می دهند، تاثیر می گذارد که از آن جمله می توان به فکر قبل از عمل اشاره کرد. وقتی افکار و تصمیم گیریمان تحت تاثیر قرار می گیرد، نسبت به احساسات شدید و واکنش های هیجانی، آسیب پذیر می شویم که منجر به اشتباهات مهلک پای میز پوکر می شود.

درک ترس هایمان سبب می شود شکاف های موجود را شناسایی کرده و آن ها را عقیم کنیم. در ادامه این یادداشت، به 3 ترس رایج در پوکر و استراتژی های مناسب برای رویارویی با آن ها و تبدیلشان به نقطه قوت، خواهیم پرداخت.

ترس از شکست

اگر پشت سرهم باخت بیاورید، چه؟ اگر تمام پول هایتان را از دست دهید و دیگر نتوانید پوکر بازی کنید چه؟

این ترس ممکن است در طی تنها چند شکست مداوم هم پیش بیاید. شکست به معنای ناامید کردن افراد نزدیک به شما، از دست دادن شرایط بازی و از بین رفتن کامل اعتماد به نفستان است. ترس از شکست باعث می شود به بازیخوانی خود اعتماد نکنید و از حرکات همراه با ریسک ولی بسیار سودمند، دوری کنید. ممکن است وقتی باید شرط کنید، چک می دهید؛ وقتی باید افزایش دهید، کال می کنید؛ و وقتی باید کال کنید، فولد می کنید. این ترس باعث می شود از حمله به استک های بقیه خودداری کنید و در نتیجه، برتری خود را از دست می دهید. زمانی هم که این ترس از شکست سبب بروز اضطراب و استرس می شود، صبرتان لبریز می شود.

غلبه بر ترس از شکست نیازمند مدیریت مناسب منابع مالی است. منابع مالی شما، تنها راه ادامه حضورتان پای میز پوکر است. با مدنظر قرار دادن میزان بودجه خود، تصمیمات مطمئن بگیرید، چون می دانید حتی در بدترین حالت هم می توانید فردا دوباره بازی کنید. بازی های نرخ پایین همچنان می توانند سرگرم کننده باشند و اگر با ذهنی آرام در آن ها شرکت کنید، سودآوری قابل توجهی برایتان داشته باشند.

ترس از دست دادن فرصت

در پوکر، همیشه ممکن است انتظار دیدن فلاپ را داشته باشید. هر باری که فولد می کنید، ممکن است تصور کنید در فلاپ، فلاش، استریت یا ست می سازید و همین احساسات سبب بروز ترس از دست دادن فرصت (fear of missing out) با نام کوتاه FOMO می شود.

این ترس باعث می شود دست هایی که باید در پیش فلاپ، فولد کنید را هم بازی کنید. در حالی که این نوع ترس عامل بیرونی ندارد، مثل مورد اول، در روند تصمیم گیری مغزتان تاثیر می گذارد. شاید بازیکنان حرفه ای از خارجِ موقعیت بتوانند در بلندمدت از دست های قرعه ای که یکی دو کارت کم دارند، پول دربیاورند، ولی خیلی از ما نمی توانیم.

اگر در خارج موقعیت با تصمیمات سخت بسیاری روبرو می شوید، بررسی کنید که FOMO باعث می شود گستره دست های پیش فلاپ خود را وسیع تر از سطح مهارتتان کنید یا نه؟ آیا در جستجوی فلاپ های مناسب، کم کم پولتان را از دست می دهید؟ آیا از دیدن برد بازیکنی بد که دست اولیه ضعیفی را در راه بردن پاتی بزرگ، تبدیل به دست هیولا کرده، واکنش افراطی نشان می دهید؟

بهترین ابزاری که می توان برای مقابله با این ترس معرفی کرد، جدول فولد خودکار تامی آنجلو است که در پایین مشاهده می کنید:

این جدول برای بالا بردن اراده در مواجهه با دست های اولیه مناسب فولد، طراحی شده است. دست های فولد خودکار، دست هایی هستند که با رو شدنشان، آماده اید بدون دیدن فلاپ، کارت هایتان را بریزید. طیف دست های فولد خودکار مستقل از بازیکن هستند و براساس موقعیت بازیکن و اقدامات قبلی صورت گرفته، تعیین می شوند. همچنین سایز استک هم اگر کوچک باشد، می تواند تاثیرگذار باشد. حتی اگر چند فلاپ خوب را هم از دست دهید، در بلندمدت سود خواهید کرد.

برای دانلود جدول بالا، به صورت فایل اکسل، اینجا و برای مشاهده آن در گوگل شیتس، اینجا کلیک کنید. برای چاپ جدول، می توانید از هر کدام از لینک ها که خواستید، استفاده کنید. همچنین برای اعمال تغییرات در جدول، می توانید فایل اکسل را مدنظر داشته باشید.

ترس نفهمیدن

فرض کنید بازیکنی منفعل بعد از اینکه خشت سوم در ریور رو می شود، شرط می کند. ممکن است تنها با ساخت ست 7، با هیجان کال کنید. واضح است که رقیب فلاش ساخته، ولی اگر فولد کنید، هیچ وقت نخواهید فهمید. ترس نفهمیدن (fear of not knowing) که اختصارا FONK هم خوانده می شود، شما را از فولد کردن منصرف می کند. وقتی رقیب فلاش رو می کند، اولین واکنش شما این است که: «می دونستم، ولی باید کال می کردم.»

در حالی که FOMO، بیشتر بازی پیش فلاپ را تحت تاثیر قرار می دهد، FONK زمانی خود را نشان می دهد که در ریور در موقعیت هدز آپ (تک به تک) با رقیب قرار داشته باشید. وقتی قرار است شکست بخورید، تایید نهایی آن مخصوصا در خیابان های نهایی که شرط ها بزرگتر است، هزینه بالایی خواهد داشت.

ممکن است عبارت «یک قهرمان همیشه کال می کند» را شنیده باشید، ولی «یک قهرمان فولد هم می کند» را هم به دانستنی های پوکرتان اضافه کنید. همه دوست دارند قهرمان باشند، ولی گاهی اوقات قهرمانانه ترین حرکت ها به چشم نمی آیند. وقتی می فهمید FONK تنها چیزی است که اجازه نمی دهد فولد کنید، کارت ها را بریزید و به خودتان تبریک بگویید. یادتان باشد نفهمیدن خیلی سودمندتر از تایید شکست قابل پیش بینی است.

نتیجه گیری

شکست، از دست دادن فرصت و نفهمیدن. اگر از پس این 3 ترس بربیایید، به آزادی روانی که برای انجام پوکر ایده آل لازم است، نزدیک تر خواهید شد.

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *