دست کم گرفتن رقیب بی تجربه در تگزاس هولدم چه عواقبی دارد؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر و روانشناسی پوکر

دست کم گرفتن بی آزارترین رقیبتان در پوکر، می تواند اشتباه بزرگی باشد. فارغ از اینکه فکر کنید چقدر تجربه و مهارتتان از رقیب بیشتر است، آنها هم به اندازه شما، آس گیرشان می آید. از این رو، در خصوص دست کم گرفتن رقیب، حتما باید محدودیتی برای خود قائل شوید و از آن عبور نکنید. گاهی اوقات رقیب مشخصا از شما جلوتر است که باید با توجه به شرایط تصمیم بگیرید و حتی دست خوبی را فولد کنید یا اینکه، میزان پات را محدود نگه دارید.

در ادامه نمونه ای را ذکر می کنیم که انتظار می رود بازیکن باتجربه تر، پات را مال خود کند، ولی دستش را به میزان قابل توجهی، بد بازی کرده است.

انزوای پیش فلاپ، آتش بازی در فلاپ

با بازی نامحدود هولدم 6 نفره و شروط $1/$0.5 روبرو هستیم. بازیکن هدف (بی تجربه) با 300 دلار در این دست از موقعیتی میانی به 2 دلار افزایش می دهد و تا شرط سوم از شرط کوچک، به 12 دلار می رسد؛ آنجا بازیکنی با تجربه با 550 دلار نشسته است. بازیکن هدف از موقعیت کال می کند و فلاپ به شرح عکس زیر رو می شود:

بازیکن با تجربه ما احتمالا از روی عادت شرط کوچکی به اندازه 6 دلار می بندد و رقیب به 21 دلار افزایش می دهد. مطمئنا شرط ادامه خارج از موقعیت در چیدمان خشک، به عنوان بلوف تلقی می شود که در آن، بازیکنان تفننی به دنبال حمله به میزان شرط پایین برمی آیند. با این حال، شرط کوچک ممکن است فکر کند طیف دست قوی تری دارد و شاید هم در این دست واقعا چنین باشد، چون به 50 دلار افزایش می دهد و رقیبش کال می کند.

الان اگر بازیکن باتجربه ما ذهنش را معطوف به خواندن دست ها در این موقعیت بکند، واکنش رقیب به ری رِیز او می تواند بهترین نشانه را برایش فراهم کند. احتمال آن کم است که بازیکن حاضر در موقعیت تنها با کال کردن ری رِیز فلاپ او، به دنبال برنامه بلوف بزرگی در آینده باشد. اگر دستی داشت که نیازمند بلوف بود، فرض کنیم A-T  غیر هم خال یا 7-6، احتمالا در بیشتر اوقات در فلاپ به شرط چهارم می رسید یا فولد می کرد.

دست خوانی

با رو شدن 10 گشنیز در ترن، هر دو بازیکن چک کردند و در نتیجه پات 125 دلاری به ریور رسید که در آنجا شاه دل رو شد تا چیدمان نهایی میز به شرح زیر تشکیل شود:

 نتیجه این بود که دستی برای فلاش یا استریت وجود نداشت. بازیکن با تجربه ما، با بستن شرطی 40 دلاری، آتش گشود.

الان دوباره به مبحث دست خوانی برمی گردیم. بازیکن ضعیف و مبتدی ما در ترن چک کرده بود و فرصت کنار کشیدن را استفاده نکرده بود. این به معنای آن بود که بلوف دوباره هم نزده بود (البته اگر بتوان فرض کرد افزایش اول، بلوف بود). همین شانس فولد کردن در فلاپ را هم رد کرده بود. همچنین در ترن هم بلوفی نزده بود.

از این رو، احتمال اینکه این بازیکن بلوف زده باشد، کم می شود که ما را به سمت دیگر این داستان سوق می دهد. بازیکن تفننی ما با 200 دلار، آل این می کند.  چرا نباید یکی از دست های زیر را در اختیار داشته باشد؟

برای بزرگ تر کردن پات، افزایش داده و بعد برای نگه داشتن رقیب در بازی، کال کرده است و بعد از بیرون کشیدن یک 40 دلار دیگر از رقیب، فرصت را در ریور قاپیده است. یادمان باشد احتمال بلوف زدنش کم است.  با تمام این ها، بازیکن با تجربه ما با کارت های زیر، کال می کند:

تنها با یک 10 که به نظرش ارزش شرط کردن در ریور را دارد. شاید فکر کرده با رو شدن شاه در ریور، بهترین دست را در اختیار دارد که معقولانه است. تمام این ها باید به فراموشی سپرده شود، چون رقیب به یکباره 240 دلار در ریور، روی میز می گذارد و با رو کردن جفت شاهی که در اختیار دارد، پات را مال خود می کند:

بیایید با بررسی دوباره ببینیم بازیکن با تجربه ما کجا اشتباه کرده است. فرض اینکه این بازیکن جفت 10 را بلاک کرده، اصلا بهانه خوبی برای کال کردن مقابل بازیکنی تفننی نیست. کال و ری رِیز در فلاپ کاملا امیدوارکننده بودند، ولی هزینه کمتری نسبت به اشتباه در ریور داشتند. درست است که با 40 دلار شرط ریور ممکن است چیزی نصیبش شود، ولی شرط روی جفت دوم بدون هیچ کارت بالایی در حالت شرط سوم پات و فلاپی که بت، رِیز، ری رِیز و کال شده، عاقلانه نیست. ولی خب، او یک حرفه ای است.

با تمام این ها، تمام امیدهای داشتن دست بهتر با آن آل این در ریور، دود می شود و به هوا می رود. بازیکن با تجربه با مرور دست به خود می گوید فقط به جفت شاه باختم و آن دست در پیش فلاپ باید به شرط چهارم می رسید. او برتری دست را البته که داشته است.

با این حال، این تمام ماجرا نیست. بازیکنی که در موقعیت قرار دارد، نباید این طور از بلوف استفاده می کرد. یادتان باشد او در فلاپ، ری رِیز-بلوف نکرد و در تر هم بلوف نزد و در ریور، با یک بلوف، افزایش نداد.

مثلا او چرا با 130 دلار بلوف نزد؟ خیلی از بازیکنان تفننی جسارت استفاده از رقم های بزرگ را ندارند؛ حتی زمانی که جرات شان را برای بلوف-رِیز در ریور جمع کنند.

در پایان اینکه، کال کننده قهرمان ما که با 550 دلار بازی می کرد، احتمالا فکر می کرده شکست ناپذیر است و کنترل نتیجه دست در اختیار خودش قرار دارد. او با پات بزرگی روبرو شد و فکر می کرد خوب بازی می کند. همچنین احتمالا اقدمات انجام شده در فلاپ را فراموش کرده و عواقب آن در ریور، یقه اش را گرفت.

اعتماد به نفس و شکاکی گاهی اوقات ترکیب بدی در پوکر هولدم نامحدود می سازند مخصوصا پاتی که وسط میز قرار دارد، بیش از هر چیزی نیازمند منطق، منطق و منطق بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *