پنج توصیه برای اینکه در تورنمنت بعدی اوماهای محدود به پات برنده شوید

تورنمنت های آنلاین اوماها هر روز محبوب تر می شود. فرمت بازی ها می تواند برای بازیکنان تفننی بسیار جالب جلوه کند و البته کسانی که نکات پیروزی لازم را بدانند، می توانند سود خوبی به جیب بزنند.

در بسیاری از تورنمنت های آنلاین اوماها، بازیکنان حرفه ای چندانی هم نمی بینید، چون اکثر آن ها مشغول بازی های نقدی هستند، چون تورنمنت های زیادی برای بازیکنان تمام وقت وجود ندارد. از این رو، می توان نتیجه گرفت سطح بازی این تورنمنت ها زیاد بالا نیست و کسانی که کوچکترین تلاشی بروز دهند، می توانند استفاده مناسبی از شرایط به نفع خود ببرند. در ادامه یادداشت، 5 توصیه برای موفقیتتان در تورنمنت های محدود به پات (PLO) را باهم مرور می کنیم:

گزینشی عمل کنید

در تورنمنت های PLO، بیشترین سودها را می توان در بازی های استک عمیق (ژتون هایی که نسبت به سطح بازی در حال انجام بزرگ باشد، که استک بزرگ هم نامیده می‌شود) در برابر بازیکنان بی تجربه ای که سابقه بازی با استک عمیق ندارند را تجربه کرد. به ساختار تورنمنت دقت ویژه ای داشته باشید. هر چه پوکر استک عمیق تری بازی کنید، شانستان هم بیشتر خواهد بود. مخصوصا تورنمنت های بزرگتر آنلاین می تواند ساختار مناسبی برایتان فراهم کند.

استک آغازین را بررسی کنید و همچنین ببینید شروط اجباری در هر سطح چقدر بیشتر می شود. در تورنمنت هایی حاضر شوید که شروط اجباری به صورت تدریجی در طول مسابقات، بیشتر می شود.

برای سود بردن از ICM برنامه ریزی کنید

بسیاری از تورنمنت های PLO، شرایط ورود دوباره (re-buys) را در مراحل اولیه فراهم می کنند. گاهی اوقات می توان برای بالا بردن واریانس (شاخص آماری از نحوه تفاوت نتایج واقعی با نتایج مورد انتظار) در این دوره برای ساخت استک عمیق از آن استفاده کرد تا شانس بیشتری برای رسیدن به میز پایانی و بردن تورنمنت داشته باشید.

در PLO، فاکتور ICM تاثیر بزرگتری بر استراتژی نسبت به هولدم نامحدود دارد. فاکتور ICM (the Independent Chip Model) مدل ریاضی است که برای محاسبه سهم شانس مجموع بازیکن در یک تورنمنت مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل تنها از اندازه استک استفاده می کند تا مشخص کند بازیکن در هر رده تورنمنت، با چه احتمالی به کار خود پایان خواهد داد (توضیح مترجم). مورد حتی اگر همه بازیکنان دور میز هم بدانند بازیکن دارای بزرگترین استک بسیار شل بازی را باز می کند، زیاد نمی توانند کاری در موردش انجام دهند. به خاطر این است که سهم شانس پیش فلاپ و پس فلاپ در اوماها و هولدم متفاوت است.

در PLO، سهم شانس دست ها نسبت به هولدم نزدیک تر هستند. همچنین نمی توانید بیشتر از اندازه پات افزایش دهید. این باعث می شود رقبا راحت تر به فلاپ برسند و بهتر استک خود را مدیریت کنند؛ چیزی که می خواهید موقع وجود ICM از آن اجتناب کنید.

در هولدم نامحدود، همچنین موقعیت های بسیاری وجود دارد که سهم شانس پیش فلاپ قابل توجهی وجود دارد. جفت های بالای هولدم و دست های بالای غیرجفت، آن قدر سهم شانس بالایی دارند که آل-این کردن همیشه ریسک قابل توجیهی است.

مهم تر اینکه، در هولدم نامحدود همیشه می توانید در پیش فلاپ آل-این کنید و احتمال بدتری برای کال کردن به رقیب بدهید. این ها سبب می شود بتوان رقبا را راحت تر از میدان به در کرد.

در PLO، تنها می توانید به اندازه اندازه پات افزایش دهید و در نتیجه بدترین ضریب پاتی که رقیب ممکن است به خود ببیند، 2 به یک است. اینجا مبلغ قابل توجهی در استک مانده که رقیب می تواند در صورت داشتن استک عمیق، با آل-این در فلاپ از آن استفاده کرده و استک شما را مال خود کند.

تمام این ها به این معنا است که مگر در صورت رو شدن دست خیلی قوی از سوی استک های ضعیف و متوسط، آن ها به خاطر فشار ICM در عدم مبارزه با برتری کم، مجبور به فولد هستند. داشتن استک بزرگ سبب می شود بتوانید فشار قابل توجهی به سایر بازیکنان وارد کنید و شروط اجباری خارج از کنترل بسیاری مال خود کنید. وقتی تعداد استک های کوچک دور میز بیشتر باشد هم تاثیر این تاکتیک بیشتر است.

همچنین به یاد داشته باشید برنامه ریزی برای ورود دوباره به یک تورنمنت می تواند روی سرمایه پوکرتان هم تاثیر داشته باشد. مثلا اگر بخواهید با ورودیه 55 دلاری، 3 بار ورود دوباره داشته باشید، 220 دلار برایتان آب می خورد. قبل از شروع تورنمنت، به استراتژی ورود دوباره و تاثیرش روی سرمایه پوکرتان فکر کنید.

مشتاق باز کردن بازی با لیمپ باشید

به دلیل وجود رِیک (درآمد کازینو) و دیگر فاکتورها، معمولا در بازی های نقدی ماکزیمم 6 نفره، تمایل دارید از باز کردن بازی با لیمپ اجتناب کنید. کاملا برعکس، در تورنمنت های PLO، لیمپ کردن می تواند یکی از مهم ترین استراتژی های برد باشد.

در برهه های کلیدی تورنمنت و مخصوصا با استک های کوچک و متوسط، لیمپ کردن سبب می شود واریانس را به حداقل برسانید و همچنان سود خود را بیشتر کنید. با استفاده از استراتژی لیمپ، می توانید برابر رقبای ضعیف تر، با طیف های ضعیف فلاپ های بیشتری ببینید که می تواند بسیار سودمند باشد. همچنین از مواجهه با شرط سوم بازیکن صاحب استک بزرگ، اجتناب می کنید؛ شرطی که شاید شامل بخش بزرگی از استک شما شود.

بهترین موقعیت برای لیمپ کردن از صندلی های موقعیت آخر است و در مورد دست هایی که با آن ها لیمپ می کنید هم باید گزینشی عمل کنید. در بازی در پات های چند نفره، معمولا باید کارت های بزرگتر و خال های مناسب تر انتخاب کنید. نباید با دست هایی که در شوداون (نمایش کارت ها) بازنده تلقی می شوند، سراغ لیمپ کردن بروید.

اگر رقبا مقاوت کمی بروز می دهند، برای مبارزه برای این پات های کوچک، اشتیاق نشان دهید. استراتژی بردن پات های کوچک و ساخت استک بزرگ است که بتواند شروط اجباری را راحت تر مال خود کند.

سعی نکنید رقیب را مجبور کنید دست بزرگی را فولد کند

در تورنمنت های اوماهای محدود به پات، معمولا با رقبایی مواجه می شوید که بیشتر هولدم نامحدود بازی می کنند. یکی از نقاط ضعف این بازیکنان این است که ارزش دستشان را هم در پیش فلاپ و هم پس فلاپ، بیشتر از مقدار واقعی در نظر می گیرند. بازیکنان بسیاری در رخدادهای PLO وجود دارند که چنین رویکردی نشان می دهند.

در بازی های نقدی PLO، بلوف زنی و مجبور این بازیکنان به فولد، می تواند توجیه شود. با این حال، در تورنمنت ها، بسیاری از بازیکنان مخصوصا وقتی با استک متوسط آغاز کنند، فولد بزرگ نخواهند داشت. بلوف زنی با سهم شانس فولد می تواند منجر به شکاف بازی بسیار پرهزینه ای شود.

دست های ساخته شده قدرتمندتان را کُند بازی نکنید

به توصیه پایانی می رسیم. همان طور که قبلا اشاره شد، بیشتر رقبا احتمالا ارزش دستشان را بیشتر از میزان واقعی خواهند دید. اگر شرط های شما را با طیف بسیار گسترده ای کال می کنند یا زیاد این کار را می کنند، لازم نیست به اندازه بازی های نقدی، بازی کُند (یک دست قوی را طوری بازی کردن که شبیه به دست ضعیف دیده شود. این کار برای فریب و به اشتباه انداختن حریفان انجام می‌شود) در پیش گیرید.

بهترین استفاده می تواند پست کردن شرط غیربلوف با دستان قدرتمند و به حداکثر رساندن سود آن ها باشد. وقتی دست قدرتمندی دارید و برابر رقیبی نشسته اید که علاقه ای به فولد ندارد، شرط کنید.

حواستان به کسانی که شیوه بازی شما را در نظر گرفته اند، باشد. با بهره گیری از چند بلوف و بازی کُند، آماده تنوع دادن به بازیتان برابر این رقبا باشید تا به سادگی از الگوی رفتاریتان سردرنیاورند.

نتیجه گیری

تورنمنت های اوماهای محدود به پات می توانند گزینه های مکمل مناسبی برای پوکرتان تلقی شوند. برد در آن ها راحت تر است و بسیاری از بازیکنان خبری از استراتژی های بازی ندارند. سرمایه گذاری حداقلی در این رقابت ها هم می تواند سودمند تلقی شود. امیدواریم توصیه های بالا برایتان سودآور تلقی شود. ما شک نداریم، بعد از چند دور بازی در این تورنمنت ها خواهید دید با رقبای چندان سرسختی مواجه نیستید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *