هشت اشتباه رایجی که بازیکنان مبتدی اوماهای محدود به پات مرتکب می‌شوند

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر

اوماهای محدود به پات (PLO) از جذاب ترین ورژن‌های پوکر است. همیشه کلی اتفاق در حال رخ دادن است و می‌توانید ترشح آدرلانین را به وضوح حس کنید. تعجبی هم ندارد که این ورژن از پوکر هر روز در سراسر جهان، بزرگتر و بزرگتر می‌شود.

با وجود محبوبیت PLO، بسیاری از بازیکنان مبتدی یا ضعیف فکر می‌کنند این ورژن پوکر نیاز به مهارت خاصی ندارد و در نتیجه مداوم در حال ارتکاب اشتباهات بنیادی هستند. در این یادداشت به قلم ویویان سالیبا، براساس مرور رایج‌ترین اشتباهات بازیکنان مبتدی، چند توصیه برای تبدیل شدن به بازیکن برنده در PLO خواهیم داشت که با استفاده از آن‌ها، بزرگترین شکاف‌های بازی خود را پوشش دهید:

انتخاب دست اولیه ضعیف

حتما می‌دانید انتخاب دست اولیه در PLO چقدر اهمیت دارد. ترکیب‌های بسیار زیادی (270 هزار و 725 تا اگر بخواهیم دقیق تر صحبت کنیم) از دست‌های اولیه وجود دارد، ولی اگر هم اکثر آن ها خوب به نظر برسند، همیشه قابل بازی نخواهند بود.

مثلا شاید کارت‌های زیر با نگاه اول جذاب به نظر برسند، ولی معمولا در برابر افزایش بازیکن زیر تیغ در پیش فلاپ (به عنوان مثال)، دستی بازنده خواهد بود:

بازی با کارت‌های پایین

به دست زیر نگاه کنید:

می‌دانم. می‌دانم. خوب به نظر می‌‌رسد، ولی کارت‌های پایین احتمال ساخت دست قرعه‌های ناتس (بهترین دست ممکن) و ترکیب‌های دیگری از دست‌های ساخته شده (دستی که برای کامل شدن به چیزی نیاز ندارد) را از بین می‌برد. حتی اگر در فلاپ استریت بسازید، به احتمال کمی در ریور، ناتس خواهید داشت. اگر سِت (3 تایی یکسان) بسازید، احتمالا با ست‌های بهتر یا فول هاوس مواجه می‌شوید. دو جفت‌ها و فلاش‌ها هم معمولا به راحتی زیر دست‌های دیگر قرار می‌گیرند.

بازی با جفت‌های پایین

دست هایی همانند K-8-3-3 بسیاری از فلاپ ها را از دست می دهند و حتی اگر ست بسازید، ست پایین تر خواهد بود. دیگر بک دور (دست قرعه ای که که به دو کارت برای کامل شدن احتیاج دارد) هم نخواهید داشت و وقتی چیدمان جفت به خود می بیند یا دست قرعه فلاش یا استریت می سازد، در برابر بخش بزرگی از طیف رقیب پایین تر قرار می گیرید.

بازی کردن فلاش‌های غیرناتس

در اوماهای محدود به پات، فلاش‌های کوچک‌تر از کارت بالای بی‌بی، ارزش چندانی در برابر چند رقیب ندارند. باید در شرط بندی با فلاش‌هایتان بسیار دقت کنید. در موقعیت‌های هدز-آپ، حتی فلاش‌های پایین هم ممکن است تبدیل به برتری شوند، ولی در غیر این صورت باید حواستان کاملا جمع باشد.

اتکای بیش از حد به جفت‌های بالا

در پیش فلاپ PLO، به دست آوردن جفت آس بسیار عالی است. شاه‌ها و بی‌بی‌ها هم می‌توانند خیلی خوب باشند، ولی قبل از بازی با آن‌ها باید دیگر فاکتورها را هم در نظر بگیرید. یکی از فاکتورها تعداد بازیکنان حاضر در دست است. اگر قبل شما کسی افزایش داد یا به شرط سوم برد، دو کارت دیگر در دستتان، ممکن است تفاوت بزرگی ایجاد کرده و باید به این فکر کنید که آیا از جفت شاه یا جفت بی‌بی خود استفاده کنید یا نه. مثلا در عکس‌هایی پایین، دست اول بسیار قوی تر از دست دوم است:

دست خوانی شما در برابر دیگر بازیکنان هم باید جزو فاکتورها باشد. به جفت بالای خود در پیش فلاپ یا پس فلاپ بیش از حد متکی نباشید. باید تک تک عوامل با اهمیت را مدنظر قرار دهید.

بازی از خارجِ موقعیت

از لیمپ کردن با دست‌های متوسط از موقعیت‌های اولیه یا کال کردن شرط سوم از خارجِ موقعیت، اجتناب کنید. به دلایل بسیاری، موقعیت داشتن در PLO اهمیت بالایی دارد و برتری قابل توجهی به بازیکنان می‌دهد. می‌توانید دست‌های خارجِ موقعیت بسیاری بازی کرده و نتیجه را ببینید.

محاسبه نادرست میزان شرط

بسیاری از بازیکنان مبتدی PLO با تعیین میزان شرط مشکل دارند. مثلا همیشه وقتی ناتس دارند به اندازه پات شرط می‌کنند و موقع بلوف، شرطی به اندازه نصف (یا کمتر) پات پست می‌کنند. باید در شرط هایتان محکم باشید و این قدر رو بازی نکنید.

بازی با استک کوچک

چند دلیل برای اینکه توصیه نمی‌کنم با استک کوچک PLO بازی کنید وجود دارد. این‌ها شامل عدم توانایی در حفاظت از سهم شانس دستتان با مجبور کردن رقبا به فولد، عدم توانایی برای بلوف در بسیاری از خیابان‌ها و در نهایت وابستگی به پات با دست‌های معمولی و شکست قابل پیش بینی است.

نتیجه گیری

آیا هیچ کدام از این اشتباهات را مرتکب می‌شوید؟ حتی بازیکنان مجرب هم گاهی اوقات این اشتباهات رایج اوماهای محدود به پات را بروز می‌دهند، ولی آن ها بیشتر اوقات از سوی مبتدیان دیده می‌شود. چه در PLO مبتدی باشید و چه نه، همیشه جا برای پیشرفت و بالا بردن سود وجود دارد. به یاد گرفتن ادامه دهید و در نهایت موفق خواهید شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *