موقع رفتن به سطوح بالاتر در پوکر به چه نکاتی باید توجه داشته باشید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر، روانشناسی پوکر

بازیکنان گاهی اوقات وسوسه می شوند به دلایل بسیار، به سطوح بالاتر بروند. واضح است که با بازی در سطح بالاتر، نرخ برد ساعتی هم بیشتر می شود. نظریه آن ها این است که اگر در پوکر 1 به 2 دلاری، بازیکنی برنده هستید، با حضور در پوکر 2 به 5 دلاری، می توانید بیشتر هم به جیب بزنید. از این رو شاید بازی کردن در سطح بالاتر توجیه پیدا کند.

متاسفانه بسیاری از بازیکنان بلافاصله می فهمند شاید این پروسه به این سادگی هم نیست. چند دلیل برای این وجود دارد. مهارت هایی که برای شکست بازیکنان 1 به 2 دلاری کسب کرده اند شاید برای بازیکنان سطح بالاتر جواب ندهد. سرمایه ای که به نظرتان کافی می آمده شاید کمتر از میزان مورد نیاز باشد. شاید هم ببینند در سطح بالاتر اضطراب بیشتری دارید و این اضطراب روی عملکردتان هم تاثیر منفی می گذارد.

بعضی ها از راه سختش به این موارد می رسند. آن ها تمام مبلغی که در سطح پایین برنده شده اند را در سطح بالاتر به ریسک می گذارند و همه سرمایه خود را در این پروسه به باد می دهند. در این یادداشت، به این می پردازیم که چطور می توانید طعمه خواسته غریزی خود برای کسب درآمد بیشتر نشوید و نخواهید خیلی سریع تغییر سطح بدهید؟

با ارزیابی شخصی صادقانه شروع کنید

اولین قدم با این شروع می شود که واقعا بدانید چه وضعیتی در سطح بازی کنونی خود دارید. توهم شخصی در پوکر زیاد پیش می آید. اینکه حس کنید الان همه را شکست می دهید، کافی نیست. ثبت چند جلسه برد بزرگ هم کافی نیست. باید به اندازه ای که می توانید مطمئن باشید. باید همه چیز را ثبت و ضبط کنید تا بتوانید نرخ برد ساعتی مجموع خود را به دقت محاسبه کنید.

قانون نانوشته این است که تا وقتی حداقل 500 ساعت پای میز یا پشت مانیتور صرف نکرده اید، نمی توانید ادعا کنید همه را شکست می دهید. این می تواند شامل حدود 20 هزار دست بازی شود. تا آن زمان، نمی توان با اطمینان گفت نتایج شما ناشی از نوسان (شاخص آماری از نحوه تفاوت نتایج واقعی با نتایج مورد انتظار) است یا بازی برتر شما.

به محض اینکه بازیکنان برای چند دست بازی در پوکر سطح پایین موفق عمل می کنند، به نظرشان می آید می توانند پله های ترقی را طی کرده و بالا بروند. از این رو، وقتی با داشتن 3000 دلار چیپ در پوکر یک به 2 دلاری احساس راحتی کنند، همین احساس را با داشتن 6000 دلار چیپ در پوکر 2 به 5 دلاری هم پیدا می کنند و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. اگر هم آنجا موفق شوند، موقع در اختیار داشتن 12 هزار دلار چیپ، آماده رفتن به سطح 5 به 10 دلار می شوند.

با این حال، پیشرفت در دنیای واقعی به این شکل که در دنیای تئوری ریاضیات می بینید، رخ نمی دهد. اجازه دهید بگوییم چرا و بعد چند راهکار برای اجتناب شما از ارتکاب این اشتباه را مرور کنیم.

موارد مربوط به سرمایه و انتظارات

سطوح بالاتر معمولا بازیکنان زیرک تر، تهاجمی تر و بهتری نسبت به سطوح پایین تر دارد. در نتیجه، حضور در این سطوح نیازمند سرمایه بیشتر است، چون نوسان در این سطوح قبل از اینکه بازیکن بخواهد به موفقیت برسد، بزرگ تر است.

بازیکنان موفق در سطوح بالا برای مقابله با نوسانی که رفتار بازیکنان زیرک تر سبب می شود، نیازمند سرمایه بزرگ تر است. البته، آن ها می توانند از این نوسان ها، ذینفع هم باشند و به یک باره رشد بزرگی در سرمایه خود ببینند. با این حال، محتمل تر این است که به دلیل تازه وارد بودن او، بازی ضعیف ترش نسبت به بقیه و موارد دیگر، معمولا با ضرر بزرگی مواجه شوند.

دلیل ساده ای برای متفاوت بودن سرمایه اولیه مورد نیاز در سطوح مختلف پوکر در دنیای واقعی نسبت به تئوری هم وجود دارد. به عنوان مساله ای عملی، معمولا جایگزین کردن سرمایه ای بزرگ بسیار سخت تر از سرمایه کوچک است.

در حالی که بازیکنی همیشگی در صورت از دست دادن سرمایه در پوکر یک به 2 دلار، می تواند سرمایه لازم را دوباره جمع کند، جمع آوری سرمایه 75 هزار دلاری وقتی وارد پوکر 2 به 5 دلاری شد، اصلا راحت نیست. این بازیکن باید در استفاده از سرمایه بزرگ باید دقت بیشتری به خرج دهد.

برهمین اساس، داشتن سرمایه بسیار بزرگتری نسبت به آن چیزی که تئوری ریاضی نشان می دهد، در بازی های سطح بالا لازم است. برای اینکه خیالتان راحت باشد، بهتر است به جای 6 هزار دلار، با 12 هزار دلار وارد پوکر 2 به 5 دلاری شوید یا حتی 24 هزار دلار جمع کنید. به همین ترتیب، برای ورود به پوکر 5 به 10 دلاری هم باید سرمایه ای 50 هزار دلاری یا حتی 100 هزار دلاری داشته باشید.

البته کسی نمی گوید باید محتاطانه عمل کنید. شما آزادید پای هر میزی بنشینید و شانس خود را امتحان کنید. همچنین برای صرفا یک آزمون ساده در سطوح بالاتر، به این مبالغ نیازی ندارید، ولی اگر می خواهید تمام وقت در این سطوح بازی کنید، باید مطمئن شوید با سرمایه کوچکی آغاز نمی کنید.

چیزی که باید از آن اجتناب کنید، تعقیب اشتباهاتتان با شرکت در بازی های بزرگتر است. دیدن پات های بزرگ بازی های سطح بالا وسوسه کننده است و شاید باعث شود فکر کنید تنها با بردن یکی از آن ها، همه ضررتان را جبران می کنید. درست است، ولی تلاش برای جبران ضرر با هدف گرفتن پات های بزرگتر در واقع به حکم خالی کردن حساب بانکی شما است. باید اول نشان دهید می توانید در سطوح پایین تر موفق شوید.

همچنین باید سطح مهارت بالاتری که در سطوح بالاتر با آن مواجه شوید را هم در نظر داشته باشید. اینجا است که آمار دقیق نرخ بردتان، به کمکتان می آید. وقتی می خواهید بالاتر بروید، باید با خودتان صادق باشید. شاید بفهمید در بازی های بزرگتر نمی توانید موفق شوید. اگر این طور است، اصلا اهمیتی ندارد که سرمایه شما تا چه حد بزرگ است.

آموختن درس ها و امتحان کردن موارد مختلف

به نکته دیگری می رسیم که شاید به نظرتان متناقض بیاید. اگر حتی نرخ بردتان نشان دهد آماده حضور در سطوح بالاتر هستید، ولی هدفتان از پوکر بردن پول باشد، بهتر است در همان سطح پایین بمانید.

فرض کنید در پوکر نسبتا آسان یک به 2 دلاری، ساعتی 20 دلار به جیب می زنید در حالی که در پوکر 2 به 5 دلاری سخت تر، تنها 15 دلار درآمد دارید. با نادیده گرفتن آمار نرخ بردتان، کجا بیشتر به نفع شما است؟

این مساله را می توان از جنبه دیگری هم بررسی کرد. شاید فکر کنید همان طور که در سطح پایین، تا قبل از ننشستن پای میز، نمی توانستید مهارت لازم برای برد را کسب کنید، در سطوح بالا هم تا پای میز با کوسه ها ننشیند و همه وقتتان را با ماهی های کوچک صرف کنید، شانسی برای موفقیت و برد در این سطح نخواهید داشت.

شاید بخواهید چنین رویکردی داشته باشید و حضور در بازی های سطح بالا را به عنوان تجربه در نظر بگیرید که شاید شبیه دوران دبیرستان باشد. اگر این طور است، باید سرمایه لازم برای حضور در این مقطع تحصیلی را داشته باشید و از این رو، نباید از برگشت به سطوح پایین و کسب درآمد برای حضور در سطح بالاتر، شرم داشته باشید.

یکی از استراتژی های بازیکنان موفق هم همین است. اگر در دوره کوتاه آزمایشی خود در سطح بالاتر موفق باشند، همان جا می مانند، ولی اگر به تعداد مشخصی باخت نصیبشان شود، دوباره راهی سطح پایین تر می شوند تا ضررشان را جبران کنند و بتوانند حضور در مقطع بالاتر را دوباره تجربه کنند.

نکته اینجا است که اجازه ندهید غرورتان، مانع این کار شود. برخی ها این جمله که «برنده ها هیچ وقت تسلیم نمی شوند و تسلیم شونده ها هیچ وقت برنده نمی شوند» را خیلی جدی می گیرند. اگر می خواهید استراتژی موفقی در جابجایی بین سطوح داشته باشید، باید زمان بالا رفتن و پایین آمدن در سطوح مختلف را نشخیص دهید و این کار را تا زمانی که بتوانید در سطح بالا بمانید، ادامه دهید. کسانی که می خواهند به سطح بالاتر بروند، نباید با خواندن این یادداشت، ناامید شوند. حقیقت امر در دنیای پوکر این است که بازی در سطوح بالاتر اگر به درستی اجرا و زمان سنجی شود، می تواند راهکار بسیار مناسبی برای بازیکنان موفق در جهت ارتقای نرخ بردشان باشد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *