چطور در اوماهای محدود به پات با نوسان مواجه شویم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر –  آمار و احتمال در پوکر – ریاضیات پوکر

در این یادداشت به قلم ویویان سالیبا، قصد داریم به یکی از کابوس های بازیکنان پوکر در سراسر دنیا بپردازیم: نوسان.

نوسان یا واریانس (Variance) به بالا پایین شدن های میزان سرمایه شما در پوکر اشاره دارد. نوسان لزوما مشخص نمی کند شما چقدر بازیکن خوبی در پوکر هستید و بیشتر روی میزان تغییرات مورد نظر، که می تواند به دلایل بسیاری رخ دهد، تمرکز می کند.

اوماهای محدود به پات (PLO)، رقابتی است که نوسان بالایی به خود می بیند. فارغ از مهارت شما در این بازی، نوسان PLO سبب می شود بازیکنان آن در طول دوران بازی خود 50 تا 100 استک کامل را از دست دهند و این اتفاق تنها یک بار هم رخ نمی دهد.

خبر خوب این است که اگر تصمیمات درست اتخاذ کنید و میزان شرط مناسب تعیین کنید، همچنان می توانید به سود مورد انتظارتان دست پیدا کرده و بر نوسان غلبه کنید. در این شرایط سبب می شوید دیگر چنین مفهومی برایتان معنا نداشته باشد یا حداقل تاثیر قابل توجهی از آن حس نکنید.

اولین راه مواجهه با نوسان در PLO برای تحمل برهه های منفی، حصول اطمینان از پایبندی شما به اصول در مدیریت سرمایه‌تان است. هیچ کس نمی تواند در آستانه ورشکستگی، بازی ایده آلی به نمایش بگذارد یا همواره تصمیمات هوشمندانه اتخاذ کند.

مطمئن شوید سرمایه شما برای حضور در سطح پوکری که مدنظرتان است، کافی است. همچنین حواستان باشد حساب بانکی که برای پوکر استفاده می کنید، از حساب بانکی سایر مخارج زندگیتان، جدا باشد.

داشتن ذهنیت مناسب و آمادگی روانی کافی برای نوسان ها، چه منفی و چه مثبت، دیگر فاکتور مورد نیاز برای مواجهه با این پدیده است. بازیکنان بسیاری را دیده ام که در برهه شکست ها، بدبین و ناامید شده اند به اندازه ای که روی عملکردشان تاثیر گذاشته و سبب طولانی تر شدن روند باخت برایشان شده است.

باید یادتان همیشه دست بهتر برنده نمی شود و بازی بهتر همیشه به برد پات منجر نمی شود. رخداد چنین مواردی در برخی دست های پوکر اجتناب ناپذیر است، ولی در بلند مدت، مجموعه ای از تصمیمات صحیح و اصول مناسب است که از شما بازیکنی برنده می سازد.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید، تمرکز روی بازی خود و ادامه به کسب سود از سطح خود یا حتی سطوح پایین تر است؛ به این ترتیب، اعتماد به نفس از دست رفته خود را باز می یابید و ضرر بزرگی هم نصیبتان نمی شود. خام وسوسه برای بازی در سطوح بالا برای جبران ضرر نوسان منفی نشوید؛ به هیچ عنوان جواب نمی دهد.

روند باخت ممکن است صدها هزار دست ادامه پیدا کند. در مورد روند بُرد هم همین است. به این معنا است که نباید روند برد را هم با بی خیالی طی کرد.

همان طور که قبلا در یکی از یادداشت ها، شرح دادیم، وقتی بد بازی می کنید، به طور جامع، شیوه بازی خود را مرور می کنید و به دنبال پوشش شکاف هایی می گردید که سبب عدم نتیجه گیریتان شده است. به این شکل می توانید اشتباهاتتان را پیدا کنید و در موقعیت های بعدی مرتکب آن ها نشوید.

با این حال، وقتی روند مناسبی دارید و انگار همه چیز را درست انجام می دهید، به احتمال بیشتری سراغ چنین مرور جامعی نخواهید رفت و مهارت های خود را مورد تحلیل موشکافانه قرار نخواهید داد. قبول کنید همین طور است. پوکر بازی منطق و اعداد است و از همین رو، با مهارت ترین بازیکنان در بلندمدت بیشترین پول را به جیب می زنند. وقتی در سمت منفی نوسان هستید، تمرکز و صبوری خود را از کف ندهید. شیوه مواجهه بازیکنان با بالا پایین های پوکر، فاکتوری است که بازیکنان معمولی (که با پیش آمدن نوسان به چالش می خورند) را از بازیکنان درجه یک (که نوسان را به خوبی مدیریت می کنند) جدا می کند. ادامه دهید و بالاترین ها را هدف بگیرید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *