تاریخ:ژانویه 27, 2021

آشنایی با بازی تاس یاتزی

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند. شما می توانید دیگر بازی های تاس را نیز در مجله بخت آموزش ببینید و به جای بازی های همیشگی و روتین گذشته، از هیجان جدیدی برخوردار شوید.
شما می توانید بازی های تاس دو نفره و بازی های تاس چند نفره را نیز در مجله بخت و اقبال آموزش ببینید.

یاتزی یک بازی آسان با تاس است که دو یا چند بازیکن می توانند از آن لذت ببرند. از این نظر بازی تاس یاتزی شبیه بازی های جعبه را ببند، بازی تاس کشتی، ناخدا و خدمه و بازی تاس راستگو است. در این بازی باید ترکیب مناسب را به دست آورید تا برنده شوید. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

2 یا چند بازیکن، 5 تاس، صفحه امتیازات.

هدف بازی

در این بازی باید با ریختن 5 تاس و رسیدن به ترکیب موردنظر، بیشترین امتیاز را کسب کنید.

بازی های مشابه

در این بازی تاس تنها ابزاری است که در اختیار بازیکن قرار می گیرد. بنابراین او باید سعی کند با رسیدن به اعداد و ترکیب های موردنظر از تاس ها، امتیازات بیشتری کسب کند. از این نظر بازی یاتزی در طبقه بندی بازی های تاس قرار می گیرد و شبیه بازی های بازی تاس سی لو، بازی تاس فارکل و بازی تاس بانکو است.

نحوه انجام بازی

در هر دور بازی باید سه بار تاس بریزید. بعد از بار اول، بازیکن باید تصمیم بگیرد کدام تاس را نگه دارد. بعد از بار دوم، بازیکن دوباره باید تصمیم بگیرد کدام را نگه می دارد و کدام را دوباره خواهد ریخت. بعد از بار سوم، بازیکن باید خانه ای از جدول را برای امتیازش انتخاب کند.

امتیازگیری

13 خانه در جدول امتیازات وجود دارد یعنی هر بازیکن 13 دور بازی می کند. هدف برای 6 خانه بالا این است که تا حد امکان، شماره های خاصی را در تاس ها به دست آورید. به عنوان مثال، وقتی دنبال 6 ها هستید، بازیکن در هر بار تاس ریختن، 6 ها را نگه می دارد و شانسش را با بقیه تاس ها دوباره امتحان می کند. بازیکن به اندازه ارزش کلی شماره های خاصی که در تاس ها به دست آورده برای خانه های بالا امتیاز می گیرد. به عنوان مثال، سه تا 6 یعنی 18 امتیاز گرفته اید.

هدف برای 7 خانه پایین، رسیدن به ترکیبی مناسب از تاس هاست. وقتی سه تاس از پنج تاس هم نوع باشند، امتیاز هر سه تاس را می گیرید. برای چهار تاس هم نوع هم، به همین شکل است. فول هاوس یعنی سه تاس هم نوع و یک جفت داشته باشید. فول هاوس 25 امتیاز دارد. یک ترتیب کوچک یعنی اعداد چهار تاس به ترتیب باشد و 30 امتیاز دارد. یک ترکیب بزرگ یعنی اعداد 5 تاس به ترتیب باشد و 40 امتیاز دارد. یاتزی یعنی هر 5 تاس یکسان باشند و 50 امتیاز دارد.

پیروزشدن

بازیکنی که در پایان بازی بیشترین امتیاز را گرفته باشد برنده است.

قوانین

  • در هر دور، یک بازیکن می تواند 3 بار تاس بریزد و اگر ترکیب دلخواهش بود، می تواند بعد از بار اول یا دوم ادامه ندهد.
  • اگر 6 خانه بالای بازیکن در مجموع 63 امتیاز یا بیشتر داشته باشد، 35 امتیاز به عنوان جایزه به او داده می شود.
  • اگر یک بازیکن بعد از سه بار تاس ریختن به ترکیب دلخواه نرسید باید یک خانه را از دور خارج کند و هیچ امتیازی برای آن ترکیب نمی گیرد.
  • اگر یک بازیکن در یک بازی دو بار یاتزی کند، امتیاز جایزه یاتزی می گیرد. در این حالت خانه یاتزی تیک می خورد و یک خانه دیگر امتیاز می گیرد.

آموزش ویدیویی بازی تاس یاتزی

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی تاس یاتزی را یاد می گیریم. ویدیو با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می شود و در ادامه وارد جزئیات می شویم. در این بازی دو یا چند بازیکن می توانند شرکت کنند.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که با رسیدن به ترکیب های مختلف از 5 تاس، بیشترین امتیاز را کسب کنیم.

بازی

بازیکن در هر نوبت می تواند سه بار تاس بریزد. بعد از بار اول، بازیکن تصمیم می گیرد کدام تاس ها را نگه دارد و با کدام ها دوباره تاس بریزد. بعد از بار دوم هم همین طور. بعد از بار سوم تاس ریختن، او باید یک خانه در صفحه امتیازات انتخاب کند.

امتیازگیری

13 خانه در صفحه امتیازات وجود دارد یعنی هر بازیکن 13 بار تاس می ریزد. هدف در 6 خانه بالا این است که تا جای ممکن بیشتر به آن عدد موردنظر برسیم. به عنوان مثال وقتی به دنبال 6 ها هستیم، بازیکن تاس هایی که 6 آمده را نگه می دارد و با بقیه دوباره تاس می ریزد. در خانه های بالا، بازیکن به اندازه مجموع ارزش تاس های موردنظر امتیاز کسب می کند.

در هفت خانه پایین هدف این است که به ترکیب موردنظر از تاس ها برسیم. در حالت سه تاس یکسان، ارزش هر 5 تاس را با هم جمع می کنیم به شرطی که حداقل 3 تاس یکسان باشد. در حالت 4 تاس یکسان هم ارزش هر 5 تاس را با هم جمع می کنیم به شرطی که حداقل 4 تاس یکسان باشد.

فول هاوس یعنی ترکیب یک جفت و سه تاس یکسان. برای آن هم 25 امتیاز می گیریم. یک ترتیب کوچک یعنی ترکیب 4 عدد پیاپی و 30 امتیاز دارد. یک ترتیب بزرگ یعنی ترکیب 5 عدد پیاپی و 40 امتیاز دارد. یاتزی یعنی عدد هر 5 تاس یکسان باشد و 50 امتیاز دارد. شانس یعنی مجموع هر 5 تاس بدون توجه به ترکیب شان.

مرور قوانین

در یک نوبت، بازیکن می تواند سه بار تاس بریزد ولی می تواند بعد از بار اول یا بار دوم متوقف شود. طبیعتا این وقتی اتفاق می افتد که او به ترکیب موردنظرش برسد.

اگر امتیاز 6 خانه بالای بازیکن مجموعا برابر با 63 امتیاز یا بیشتر باشد، 35 امتیاز پاداش به او تعلق می گیرد. اگر بازیکن سه بار تاس بریزد ولی به ترکیب موردنظر نرسد، او باید یک خانه را ضربدر بزند و هیچ امتیازی برای آن نمی گیرد.

اگر بازیکن بیش از یک بار به یاتزی برسد، امتیاز یاتزی می گیرد البته به شرطی که یاتزی اصلی ضربدر نخورده باشد. برای یاتزی اضافی هم در خانه پاداش یاتزی تیک می زنیم که 100 امتیاز دارد و یک خانه دیگر برای امتیاز انتخاب می کنیم. اگر یاتزی در یک خانه بالای باز اتفاق بیفتد، می توان همان جا امتیاز داد.

می توان امتیاز آن را در سه تاس یکسان، چهار تاس یکسان یا شانس نوشت. در این صورت باید ارزش کلی تاس را جمع کنیم. می توان امتیاز آن را در فول هاوس، ترتیب کوچک یا ترتیب بزرگ نوشت و میزان ترکیب را در نظر گرفت. بازیکنی که در پایان بازی مجموع امتیاز بیشتری داشته باشد برنده است.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *