تاریخ:ژانویه 25, 2021

آشنایی با بازی تاس فارکل

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند. شما می توانید دیگر بازی های تاس را نیز در مجله بخت آموزش ببینید و به جای بازی های همیشگی و روتین گذشته، از هیجان جدیدی برخوردار شوید.
شما می توانید بازی های تاس دو نفره و بازی های تاس چند نفره را نیز در مجله بخت و اقبال آموزش ببینید.

فارکل یک بازی با تاس است که به راحتی می توان از آن لذت برد. اگر ریسک کردن را دوست دارید می توانید به خوبی از این بازی استفاده کنید. کسی که بیشترین امتیاز را می گیرد، برنده بازی فارکل است. این بازی در سبک بازی های تاس است. از این نظر می توان بازی های مشابهی چون بازی تاس جعبه را ببند و بازی تاس راستگو را نام برد. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

دو یا چند بازیکن، 6 تاس، صفحه امتیازات.

هدف بازی

هدف بازی این است که از ترکیب 6 تاس، به بیشترین امتیاز برسید. وقتی یک بازیکن به امتیاز 10 هزار یا بیشتر رسید، بقیه بازیکنان یک دور دیگر شانس دارند تا سعی کنند به پیروزی برسند.

بازی های مشابه

در این بازی تنها با تاس سروکار دارید و طبیعتا فاکتور شانس نقش پررنگی در رسیدن به پیروزی دارد. بازی فارکل در طبقه بندی بازی های تاس قرار می گیرد. از بازی های مشابه می توان به بازی تاس کشتی، ناخدا و خدمه، بازی تاس سی لو و بازی تاس یاتزی اشاره کرد.

امتیازات

  • 4 تا از هر عددی: 1000 امتیاز
  • 5 تا از هر عددی: 2000 امتیاز
  • 6 تا از هر عددی: 3000 امتیاز
  • 1 تا 6: 1500 امتیاز
  • سه جفت: 1500 امتیاز
  • 4 تا از هر عددی و یک جفت: 1500 امتیاز
  • 2 تا سه گانه: 2500 امتیاز

نحوه انجام بازی

یک بازیکن 6 تاس می ریزد. اگر امتیاز گرفت، این امتیاز برای او ثبت می شود و این شانس را دارد که با بقیه تاس ها یک بار دیگر تاس بریزد. اگر از این شانس استفاده کند، امتیازات قبلی اش در خطر قرار می گیرد.

اگر هیچ امتیازی نگرفت، می گوییم فارکل شده و نوبت آن بازیکن تمام شده و هیچ امتیازی برایش ثبت نمی شود. هر بازیکن وقتی تاس ریخت و امتیاز گرفت می تواند امتیازش را نگه دارد و از شانس دوباره تاس ریختن با تاس های باقیمانده استفاده نکند.

اگر بازیکنی با هر 6 تاس امتیاز گرفت، امتیازش ثبت شده می تواند دوباره با هر 6 تاس، تاس بریزد.

پیروزشدن

وقتی بازیکنی به امتیاز 10 هزار رسید، بازیکنان دیگر یک بار دیگر شانس دارند تاس بریزند. بعد از این شانس آخر، هر بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشت برنده است.

قوانین

  • یک بازیکن باید حداقل 500 امتیاز بگیرد تا وارد صفحه نتایج شود. بعد از آن، بازیکن می تواند هر امتیاز دیگری بگیرد.
  • بازیکن نمی تواند به تاس هایی که در شانس اول امتیاز گرفته، تاس های جدید را اضافه کند و دوباره تاس بریزد.

آموزش ویدیویی بازی تاس فارکل

https://www.youtube.com/watch?v=PtZlur9Kmb8

در این ویدیو با نحوه انجام بازی تاس فارکل آشنا می شوید. ویدیو با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می شود و در ادامه وارد جزئیات بیشتر می شویم. دو یا چند بازیکن می توانند در این بازی شرکت کنند.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که بیشترین امتیاز را به دست آوریم. برای این کار باید به ترکیب خاصی از 6 تاس برسیم. وقتی بازیکنی به امتیاز 10 هزار یا بیشتر رسید، بقیه بازیکنان یک دور دیگر فرصت دارند شانس شان را امتحان کرده برنده شوند.

بازی

در شروع نوبت هر بازیکن باید با 6 تاس، تاس بریزد. حالا بازیکن می تواند تاس هایی که امتیاز دارند را نگه داشته با بقیه دوباره تاس بریزد. برای این ترکیب تاس ها امتیاز در نظر گرفته می شود: هر تاس 5 پنجاه امتیاز دارد. هر تاس 1 صد امتیاز دارد. اگر سه تاس یکسان به دست آمد، بازیکن به اندازه 100 برابر عدد تاس امتیاز می گیرد. البته سه تاس 1 استثنا است و 300 امتیاز دارد.

چهار تاس یکسان 1000 امتیاز و پنج تاس یکسان 2000 امتیاز دارد. شش تاس یکسان هم 3000 امتیاز دارد. ترتیب تاس های 1 تا 6، سه جفت تاس متفاوت یا چهار تاس یکسان و یک جفت هم 1500 امتیاز دارد. دو گروه سه تایی از تاس های یکسان 2500 امتیاز دارد. لیست کاملی از امتیازات ترکیب تاس ها را می توانید اینجا ببینید.

در نوبت اول بازیکن شماره 1 دو تاس 1 به دست می آورد که هرکدام 100 امتیاز دارد. او این تاس ها را کنار گذاشته دوباره تاس می ریزد. او این بار سه تاس یکسان 5 به دست می آورد که 500 امتیاز دارد. اگر بازیکن تاس بریزد و امتیاز نگیرد می گوییم فارکل شده و نوبتش به پایان می رسد. بدین ترتیب او هیچ امتیازی نمی گیرد؛ حتی از دورهای قبلی که تاس ریخته است.

بازیکن شماره 1 تصمیم گرفت از ادامه تاس ریختن اجتناب کند و 700 امتیازی که گرفته را حفظ کند. بازیکن شماره 2 در اولین بار از تاس ریختن یک تاس 1 و یک تاس 5 کسب کرد که یعنی 150 امتیاز. او در بار دوم، چهار تاس یکسان به دست آورد و این هم یعنی 1000 امتیاز. وقتی یک بازیکن با 6 تاس امتیاز گرفت، می تواند دوباره با همه آن ها تاس بریزد. بدین ترتیب به امتیازات قبلی اش اضافه می شود.

بازیکن شماره 2 دوباره با 6 تاس، تاس می ریزد و دو تاس 1 و یک تاس 5 به دست می آورد. این یعنی 250 امتیاز اضافی. او نوبتش را به پایان می رساند و 1400 امتیازش را نگه می دارد. اگر او دوباره تاس می ریخت و این بار هیچ امتیازی نمی گرفت، همه امتیازات قبلی اش را از دست می داد.

بازیکن شماره 3 در اولین بار تاس ریختن دو تاس 1 و یک تاس 5 به دست می آورد. این یعنی 250 امتیاز. او در بار بعدی هیچ امتیازی نمی گیرد. بنابراین نوبت این بازیکن تمام می شود و او هیچ امتیازی دریافت نمی کند. بازیکنان به نوبت تاس می ریزند.

امتیازگیری

بعد از هر بار تاس ریختن، امتیاز بازیکنان نوشته می شود. وقتی یک بازیکن به امتیاز 10 هزار برسد، بقیه بازیکنان می توانند یک دور دیگر بازی کنند. وقتی این کار را انجام دادند، بازیکنی که بیشترین امتیاز را گرفته برنده بازی است.

مرور قوانین

بازیکن باید حداقل 500 امتیاز بگیرد تا وارد لیست امتیازات کلی شود. بعد از آن، بازیکن می تواند متوقف شده هر اندازه امتیاز بگیرد. بازیکن نمی تواند تاس هایی که به دست آورده را به تاس های قبلی که کنار گذاشته اضافه کند. این بازیکن در بار دوم تاس ریختن دو تاس 5 کسب کرد و برای هرکدام 50 امتیاز می گیرد. حالا نمی توان این دو تاس را به دو تاس 5 قبلی اضافه کرد و گفت 4 تاس یکسان داشته است.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *