چطور نرخ بردتان در پوکر را محاسبه کنید؟

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، با ریاضیات پوکر آشنا شوید.

در این یادداشت، نحوه محاسبه نرخ برد (Win Rate) در پوکر را در بازی های نقدی و تورنمنتی، به شما می آموزیم. در ادامه، چند راهی که می توانید از این اطلاعات برای بالا بردن سطح بازیتان بهره برید را معرفی خواهیم کرد. در نهایت، سوالی که به نظر می رسد همه با مطرح شدن موضوع به آن فکر می کنند را بررسی خواهیم کرد: نرخ برد خوب چقدر است؟

محاسبه نرخ برد در بازی های نقدی

قبل از اینکه شروع کنیم، حواستان باشد منظور از نرخ برد، اندازه ای است که یک بازیکن برد ثبت می کند. البته که اگر این فاکتور برای بازیکنی بازنده محاسبه شود، عددی منفی خواهد بود که نامیدن آن به عنوان «نرخ برد»، کمی گمراه کننده خواهد بود، ولی فارغ از این، از همین عبارت برای اشاره به مفهوم استفاده می شود.

اگر بازیکن هولدم نامحدود نقدی هستید، احتمالا از یکی دو روش برای محاسبه نرخ بردتان بهره می برید که شامل «ساعتی» و «هر 100 دست بازی» می شود. در هر کدام از این روش ها، می توانید میزان بردتان برای براساس مبلغی که برده اید یا تعداد شروط بزرگی که برنده شده اید، محاسبه کنید.

بازیکنان حضوری معمولا نرخ بردشان را به صورت ساعتی محاسبه می کنند، چون احتمالا محاسبه نرخ برد براساس دست های بازی در پای میز، باعث حواس پرتی می شود. مثلا بازیکنی که در بازه ای 6 ساعته بازی می کند و در نهایت 120 دلار سود به جیب می زند، آن روز از 20 دلار در هر ساعت نرخ برد بهره مند بوده است.

بازیکنان آنلاین می توانند به راحتی آمار دست هایی که بازی کرده اند، داشته باشند، چون بسیاری از سایت های پوکر، آمار مجموعی برای آن ها ارائه می دهند. برنامه های تحلیل پوکر آنلاینی مثل Hold’em Manager و PokerTracker هم می توانند به بازیکنان در دسترسی به این اطلاعات، کمک کنند. همچنین بازیکنان آنلاین معمولا میل دارند به طور همزمان روی چند میز بازی کنند که در نتیجه روی تعداد دست هایی که هر ساعت بازی می کنند، تاثیر قابل توجهی می گذارد. از این رو، در بازی های آنلاین، محاسبه نرخ برد به ازای هر 100 دست، پرکاربردتر است.

فرض کنید بازیکنی آنلاین 600 دست بازی کرده و 60 دلار سود می کند. نرخ برد این بازیکن 10 دلار به ازای هر 100 دست است.

با این حال، کسانی که هولدم نامحدود نقدی آنلاین بازی می کنند، معمولا نرخ بردشان را براساس شرط بزرگ به 100 دست (100/BB) تخمین می زنند. فرض کنید یک نمونه از همین بازیکنان 60 دلار در 600 دست هولدم نامحدود 0.5 به 1 دلار (شروط اجباری کوچک و بزرگ)، سود می کند. شرط بزرگ در این بازی یک دلار است به این معنا که بازیکن در نهایت 60 شرط بزرگ به جیب زده است. اینجا با نرخ بردی به میزان 10 شرط بزرگ در هر 100 دست به شرح فرمول زیر روبرو هستیم:

محاسبه نرخ برد در تورنمنت ها

در تورنمنت ها، نرخ برد به شکل متفاوت تری محاسبه می شود. در تورنمنت ها، بازیکنان به جای میزان برد در هر ساعت یا تعداد دست مشخص، آن را براساس بازگشت سرمایه (return on investment) یا به طور اختصار ROI تخمین می زنند.

به طور ساده، بازگشت سرمایه با تقسیم سود مجموع شما در تورنمنت ها (بازگشت شما) به میزانی که صرف خرید حداقل ژتون لازم برای ورود به مسابقات (Buy-in) کرده اید (سرمایه شما)، به دست می می آید. در ادامه، معمولا جواب به 100 ضرب شده و براساس فرمول زیر، در قالب درصد، نهایی می شود:

فرض کنید بازیکنی آنلاین و طرفدار تورنمنت های حداقل ورودی 3.30 دلاری در PokerStars هستید. در برهه ای دو هفته ای، 100 تا از این بازی ها را انجام می دهید و مجموع مبلغی که در پایان در اختیار دارید، 370 دلار است. شما 330 دلار صرف خرید ژتون کرده اید و در نتیجه سودتان معادل 40 دلار است. این 40 دلار (سود) را تقسیم بر 330 دلار (سرمایه) که بکنید به 0.12 می رسید و با ضرب آن در 100، نرخ ROI معادل 12 درصد حاصل می شود که نرخ برد شما در این بازه 2 هفته ای است.

اینجا هم همانند بازی های نقدی، اگر خرید ژتون شما بیش از سودتان باشد، با نرخ ROI منفی روبرو خواهید بود. مثلا اگر در پایان تورنمنتی 280 دلار دارید که 330 دلار برایتان آب خورده، نرخ بردتان چیزی حدود منفی 15 درصد خواهد بود.

فواید محاسبه نرخ برد

  • به افزایش تمرکز در بلندمدت کمک می کند

حتی بازیکنان بسیار خوب پوکر هم روزهای بد و باخت های مفتضحانه دارند. با این حال، آگاهی از نرخ بردتان در طولانی مدت می تواند از اضطراب روانی ناشی از پوکر برایتان بکاهد. پوکر رقابتی است که مهارت در بلندمدت نقش خود را بازی می کند، ولی شانس می تواند در کوتاه مدت تاثیر بدیُمن خود را مخصوصا در تورنمنت ها نشان دهد. داشتن حساب دقیق بازی ها باعث می شود به یاد داشته باشید یک روز یا یک دوره بد، در بلند مدت لزوما تاثیر بزرگی در نرخ بردتان ندارد. 

  • در انتخاب بهتر بازی کمک می کند

داشتن حساب دقیق نرخ برد می تواند به شما در انتخاب بازی های سودمندانه تر کمک کند. با استفاده از این عدد، می توانید بفهمید در چه بازی هایی بیشتر و چه بازی هایی کمتر باید شرکت کنید تا سود و ضررتان را کنترل کنید. مثلا اینکه بدانید در آن بازی های تورنمنتی با ورودی 3.30 دلاری نسبت به مسابقات 5.5 و 11 دلاری، عملکرد بهتری دارید نشان می دهد باید از ریختن پولتان در آن تورنمنت های گران تر، اجتناب کنید. این مساله در مورد بازی های نقدی هم صادق است.

  • در مدیریت سرمایه کمک می کند

آگاهی از نرخ برد همچنین می تواند کمکتان کند سرمایه‌تان را بهتر مدیریت کنید و بدانید در هر جلسه یا تورنمنت، چقدر جای ریسک دارید.

مضرات محاسبه نرخ برد

  • وقتی نمونه آماریتان کوچک باشد، اذیت می شوید

همان قدر که داشتن حساب نرخ برد در بلند مدت مفید است، آگاهی از این عدد در کوتاه مدت به دلیل کوچکی نمونه آماری (Sample Size) می تواند باعث حس بد شود. بازیکن مثال بالا که در 100 تورنمنت، نرخ بردی 12 درصدی داشت، شاید حس خیلی خوبی داشته باشد، ولی حقیقت این است که 100 تورنمنت اصلا برای ارزیابی و نتیجه گیری، کافی نیست.

بسیاری از بازیکنان حرفه ای، نظرات مختلفی در این باره دارند، ولی خیلی ها معتقدند هیچ عددی پایین تر از 10 هزار دست برای رسیدن به نتیجه ای معنادار در این زمینه، مکفی نیست. حتی بعضی ها تصور می کنند برای رسیدن به عددی قابل اتکا، باید حداقل 100 هزار دست بازی کنید. شاید به نظرتان این اعداد به صورت تصادفی برگزیده شده باشند و شما نظر متفاوتی داشته باشید، ولی هدف از بیان آن ها این بود که براساس نمونه های آماری کوچک، تحت تاثیر قرار نگیرید.

  • وقتی در شرایط مختلف نتیجه متفاوت دارید، باعث آزارتان می شود

به مثال آن بازیکنی که در 600 دست 0.25 به 0.5 دلار هولدم نامحدود، 60 دلار برده بود (که نمونه آماری کوچکی است)، برگردیم که نرخ بردی به اندازه 10 شرط بزرگ در هر 100 دست داشت. فرض کنیم این بازیکن همزمان در چند میز با شروط اجباری مختلف مثلا شامل 0.05 به 0.10، 0.10 به 0.25 و 0.25 به 0.50 بازی می کرده است. بازیکن همچنان به ازای هر 100 دست، نرخ بردی به اندازه 10 شرط بزرگ، ثبت می کند، ولی اگر در ارقام پایین بهتر و در ارقام بالا بدتر عمل کند، در نهایت بازنده بزرگی خواهد بود!

در بازی های نقدی، معمولا توصیه می شود موقع محاسبه نرخ برد، بین میزان شروط اجباری، تمایز قائل شوید. اینجا است که می توانید بفهمید چه ارقامی برایتان سودآورتر است که بیشتر سراغشان بروید. در تورنمنت ها هم بهتر است ROI را براساس ژتون ورودی، برسی کنید، ولی در این نوع مسابقات، درصد نرخ برد می تواند همچنان معیار قابل اتکایی تلقی شود. به این خاطر است که در تورنمنت ها، معمولا بین سطح مهارت بازیکنان در حداقل ورودی های مختلف، تفاوت زیادی نیست در حالی که در بازی های نقدی، عکس این مساله مشاهده می شود.

  • محاسبه اشتباه عمدی نرخ برد، به ضرر افراد تمام می شود

اگر بازیکنان در نگه داشتن آمار و ارزیابی نرخ برد، نسبت به خودشان صادق نباشند، نرخ برد می تواند فاکتور خطرناکی باشد. این نوع بازیکنان، برهه مشخصی از بازی هایشان را متمایز کرده و براساس آن به خودشان یا دیگران می قبولانند نرخ برد قابل توجهی دارند. بخشی از بازیکنان هم وجود دارند که شکست هایشان را به سادگی نادیده می گیرند که در بلند مدت تاثیر مخرب خود را می گذارد.

حفظ آمار بازیتان می تواند در ارتقای سطح پوکرتان بسیار کمک کند، ولی صرفا برای توضیح یا توجیه نتایج ضعیفتان در تله دروغ گویی، حتی فقط به خودتان، نیفتید.

نرخ برد مناسب، چه قدر است؟

پاسخ به این سوال، راحت نیست و نیازمند یک یادداشت کامل یا چند یادداشت دنباله دار است. در بازی های نقدی نرخ پایین، بازیکنان معمولا می توانند نرخ برد بالایی را حفظ کنند که در واقع خیلی بزرگتر از نرخ برد بهترین بازیکنان در نرخ های بالاتر است. به بازی های آنلاین که برسیم، بهترین بازیکنان هولدم نامحدود در نرخ های پایین، در بلندمدت و نمونه آماری قابل اتکا، معمولا بین 20 تا 40 شرط بزرگ به ازای هر 100 دست ثبت می کنند و این رقم برای بهترین بازیکنان در نرخ های بالاتر بین 3 تا 8 شرط بزرگ در 100 دست است (که این ارقام براساس تعداد میزهایی که آن ها به طور همزمان مشغول بازی هستند، تحت تاثیر قرار می گیرد).

این در حالی است که در تورنمنت ها، هر عدد ROI که بالای صفر باشد، خوب تلقی می شود، چون شما را به عنوان یک بازیکن برنده مشخص می کند؛ در این نوع مسابقات، بازگشت سرمایه 5 تا 10 درصدی هم شما را بالاتر از گروه بزرگی از بازیکنان قرار می دهد. رسیدن به ارقام بالاتر (20 تا 30 درصد و بالاتر)، بی نهایت خوب است و تنها بازیکنان حرفه ای واقعا خوب هستند که می توانند این نرخ را برای بلندمدت، حفظ کنند.

با تمام این ها، بحث در خصوص میزان استاندارد نرخ برد همیشه بستگی به شرایط خواهد داشت. نرخ برد مناسب برای شما چیزی است که (1) شما را در جریان بازی نگه دارد و (2) کمک کند به اهدافی که به عنوان بازیکن مشخص کرده اید، برسید. رسیدن به هدف یا بالاتر از چیزی که قبلا ثبت کرده اید، می تواند برایتان ایده آل تلقی شود، ولی حواستان باشد اجازه ورود به عوامل استرس زا را ندهید و لذت پوکر را برای خودتان کمتر نکنید.

مطالب مکمل:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *