چطور با تغییر دفاع به حمله در موقعیت شروط اجباری، به نرخ برد بالاتر دست پیدا کنیم؟

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: ریاضیات پوکر، استراتژی پوکر و بازی تهاجمی در پوکر

دفاع از موقعیت شروط اجباری از جمله استراتژی های همیشگی پوکر بوده است. آیا واقعا باید از شروط دفاع کرد؟ چرا؟ چه زمانی؟ چگونه؟

با جستجوی سریعی در اینترنت، می توان به توصیه های متفاوتی در این باره رسید. بعضی متخصصین توصیه می کنند همیشه از شروط اجباری دفاع کنیم و دیگران می گویند باید از کشیده شدن به پاتی که در تمام خیابان های پس فلاپ، خارجِ موقعیت خواهید بود، اجتناب کنید.

اَنی دوک درباره بازیکنانی که تا حدی از سر غرور تصمیم می گیرند از شروط اجباریشان دفاع کنند، در کتابش با عنوان Decide to Play Great Poker می نویسد:

می دانید، بگذارید هر قضاوتی می خواهند در موردتان بکنند. با فولد کردن دست هایی که نمی توانند با دست افزایش دهنده، مبارزه کنند، کار درست را انجام دهید.

جملات غلط به نتیجه گیری های غلط منجر می شود.

قبل از ادامه و برای جلوگیری از بدفهمی، باید مفهوم چند کلمه که در ادامه یادداشت می آید را تشریح کنیم. دفاع کردن و دفاع به طور غریزی، رفتاری منفعلانه (سبک بازی که مشخصه‌ی آن چک دادن و کال کردن است) هستند. ناخودآگاه شما ممکن است این کلمات را در تیتر و اوایل یادداشت دیده و آن ها را بدون آگاهی از تاثیرشان، شدیدا تدافعی تعبیر کند. ملکوم گلدول این مساله را در کتاب Blink، با عنوان Thin-scaling، معرفی می کند.

وقتی در یادداشت ها و ویدیوها توصیه می شود حداقل گاهی اوقات باید از شروط اجباریتان دفاع کنید، بیش از حد بدون برنامه کال می کنید. اگر دقت کنید، یادداشت ها و ویدیوها از ری-رِیز به عنوان بخش مهمی از استراتژی یاد می کنند، ولی این جزئیات معمولا بعد از اینکه رویکرد انفعالی را به عنوان نکته کلیدی برداشت کردید، خود را نشان می دهد.

وقتی در موقعیت یکی از شروط اجباری، افزایشی را کال می کنید، بدترین شرایط ممکن را برای خودتان مهیا کرده اید؛ اینجا بدون هیچ ایده ای در مورد طیف دست بازیکن مهاجم، از خارج موقعیت، چیپ های بیشتری در پات گذاشته اید. بسیاری از دست ها، در خیلی از فلاپ ها به نتیجه خوب نمی رسند و مجبورتان می کنند مقابل بازیکنان تهاجمی، چک-فولد کنید. در بلندمدت نمی توانید به این شیوه برنده شوید.

ضد حمله را اولین انتخاب خود قرار دهید

وقتی باتن یا کات آف با طیف دست گسترده مقابل شرط بزرگ شما افزایش می دهد، استراتژی اصلیتان را براساس ضدحمله بنا کنید. اولین هدفتان این است که مجبورشان کنید ضعیف ترین طیف دستشان را فولد کنند. در بازی های بدون رِیک (درآمد کازینو) و وقتی فلاپ رو نمی شود، می توانید با سریع تمام کردن دست چند دلار بیشتر به جیب بزنید.

هدف دومتان ضدحمله با دست نسبتا خوبی است که سهم شانستان (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌شود) در صورت رسیدن به شرط سوم، مناسب باشد. اگر چیدمان فلاپ برایتان خوب باشد، می توانید با شرط ادامه به موفقیت برسید. دیگر فلاپ ها هم می تواند طوری رو شود که برایتان سودآوری کند.

هدف سومتان هم ارسال پیام «روی دم من پا نگذارید» به بازیکنان شُل-تهاجمی (سبک بازی شل و تهاجمی که در آن بازیکن دست‌های شروع زیادی را بازی می‌کند و رِیز‌های کوچک زیادی انجام می‌دهد به امید اینکه حریفانش را از دور بازی خارج کند) حاضر در کات آف و باتن است. رویکرد سریع و خونسردانه شامل ری-رِیز یا فولد از جمله راه های رسیدن به این اهداف به شمار می رود. هر بازیکن باید تغییرات لازم در استراتژی را مدنظر قرار دهد و حواسش باشد طیف کال را در کوچکترین حالت ممکن نگه دارد.

ریاضیات هم بازی تهاجمی را تایید می کند

فرض کنید در بازی حضوری 2 به 5 دلار (شروط اجباری) هستید و استک های فعال (کوچک ترین استک بازیکنان درگیر در دست که نشان دهنده بیشترین میزان چیپ در بازی و در خطر برای آن بازیکن است) به اندازه 500 دلار است. همه تا باتن فولد می کنند و او به 20 دلار افزایش می دهد. شرط کوچک هم فولد می کند. الان 27 دلار در پات قرار دارد. می خواهید با افزایش به 70 دلار، از شرط بزرگ ضدحمله کنید. برای اینکه بازی شما سودآور باشد، باتن باید چه درصدی از طیف دستش را فولد کند؟ در پایین، جدولی در خصوص اینکه استراتژی سریع و خونسردانه در شرط سوم یا فولد چطور پیاده سازی می شود، آماده کرده ایم:

در جدول بالا، خانه های قرمز رنگ به معنی شرط سوم و خانه های آبی رنگ به معنای فولد است. در بدترین حالت که همیشه در پی کال کردن، می بازید، تنها اگر باتن 71 درصد مواقع فولد کند، برنده می شوید. در واقعیت، سهم شانس شما بعد از کال شدن، بستگی به طیف کال رقیب دارد. در ادامه اینکه رقیب چقدر از اوقات باید به شرط سوم شما فولد کند تا به سود برسد، در جدول زیر مشخص است:

ستون اول طیف کال رقیب (Villain’s Calling Range)، ستون دوم سهم شانس شما (Your Equity) و ستون سوم  درصد فولد رقیب (How Often Must Villain Fold) است. این استراتژی را با رویکرد مبنی بر دفاع، مقایسه کنید که سه ضرر شامل (1) سهم شانس فولد صفر، (2) موقعیت شرط اولیه صفر و (3) عدم برتری موقعیتی در تمام خیابان های پس فلاپ برایتان دارد.

نتیجه گیری

ضدحمله با طیف دست نسبتا قوی همیشه برابر رقبایی که طیف دستشان را در موقعیت های آخر، بزرگتر می کنند، سودآور است. وقتی کلمات دفاع کردن و دفاع را از واژگان پوکر خود حذف می کنید، نرخ بردتان از موقعیت شروط اجباری برابر رقبای شُل-تهاجمی به طرز قابل ملاحظه ای، بیشتر می شود.   

مطالب مرتبط با بازی تهاجمی در پوکر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *