تاریخ:می 16, 2021

چطور با رو شدن کارت بالاتر در فلاپ، با KK یا QQ کنیم؟

گاهی اوقات بعد از دریافت جفت شاه یا جفت بی بی در هولدم نامحدود، ممکن است نتوانیم با استراتژی مناسب بازی کنیم، چون آن ها رویاهایمان را، مخصوصا وقتی کارت بالایی در فلاپ رو می شود، می دزدند. کارت بالاتر در فلاپ دردسر دارد.

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکرروانشناسی پوکر

اگر به برخی بازیکنان گوش دهید، احتمال رو شدن کارت بالاتر وقتی K-K یا Q-Q دارند، 100 درصد است، ولی در واقعیت زیاد رخ می دهد. آن قدر زیاد که آمادگی برای آن لازم است. موقع داشتن K-K، فقط 22 درصد احتمال رو شدن آس در فلاپ وجود دارد و وقتی Q-Q دارید، کمی بیشتر از 41 درصد ممکن است شاه یا آس رو شود. با این حال، باید به جوانب مختلف این موقعیت پرداخت.

شرط ادامه با وجود رو شدن کارت بالا

فرض کنیم شما با جفت اعلای خود در پیش فلاپ افزایش داده اید، که باید معمولا همین کار را بکنید، و در حالی که یکی دو نفر شما را کال کرده اند، کارت بالاتر در فلاپ رو می شود. الان چه؟

بیشتر اوقات اگر شرایط مهیا باشد، با جفت اعلای خود و فارغ از رو شدن کارت بالا، شرط ادامه پست می کنید. برخی بازیکنان اما بلافاصله بعد از دیدن کارت بالا، محتاط می شوند و اگر رقیب چک دهد، آن ها هم چک می دهند. اگر آس در فلاپ رو شود، منفعل نشوید و ایمان خود به K-K را از دست ندهید. گاهی اوقات رقیب هم از دیدن آس خوشحال نخواهد شد و بعد از دیدن شرط ادامه شما، با فرض اینکه کارت مورد نظر خود را گرفته اید، فولد خواهد کرد.

با این حال، اگر شرط کنید و کال شوید و حتی رِیز شوید، آنجا است که برای ادامه کار باید دیگر فاکتورها را هم مدنظر قرار دهید.

احتیاط

فرض کنیم با کارت های K-K از موقعیت میانی افزایش می دهید و تنها شرط بزرگ کال می کند تا فلاپ به صورت A-J-8 رو شود. رقیب شرط شما را چک-کال می کند. تا اینجا دو اقدام از رقیب خود دیده اید: کال کردن افزایش شما از خارجِ موقعیت و بعد کال کردن شرط ادامه شما؛ این باید کمکتان کند طیف دست هایش را تا حدی تخمین بزنید.

واضح است که ترکیب های A-x بسیاری در داشته های احتمالی رقیبتان دیده می شود. دست هایی همچون K-Q یا 10-9 هم هست که امکان داشتن دست قرعه استریت، فلاش و جفت پایین (شامل سربازها و هشت ها) را در کنار دیگر ترکیب ها فراهم می کند.

اینجا موقع تخمین طیف دست رقیب، شُلی یا سفتی نسبی او را هم باید مدنظر قرار داد. بازیکنی که مکررا از شرط اجباری خود دفاع کرده یا به نظر می رسد زیادی کال می کند و دست های متوسط تا ضعیف رو می کند، طیف گسترده تری خواهد داشت که بسیاری از آن ها پایین تر از جفت شاه شما قرار می گیرد. همچنین بازیکن سفتی که دست های کمی بازی کرده و تنها با دست های هیولا به شوداون (نمایش کارت ها) می رود، به احتمال بیشتری از آن آس رو شده بهره مند شده و طیف کوچک تری دارد.

استراتژی معقولانه

به هر حال، استراتژی پیش فرض معقولانه  برای ترن و ریور، بازی محتاطانه است. به معنای چک دادن در صورت چک دادن رقیب در خیابان های بعدی و حتی فولد در صورت ادامه شرط بندی از سوی رقیب است. با این حال، نباید فولد کردن مقابل شرط های کوچک را به عادت تبدیل کنید، چون بازیکنان زیرک از این الگوهای بازی استفاده کرده و شروع به بهره مندی از آن ها خواهند کرد.

گاهی اوقات ممکن است در خارجِ موقعیت K-K یا Q-Q نصیبتان شود و کارت بالایی در میز ظاهر شود. موقعیت چندان راحتی نیست، ولی رویکرد پس فلاپ شما نباید تغییر کند. بیشتر اوقات باید در فلاپ شرط ادامه پست کنید و اگر کال شوید، در ادامه محتاط تر بازی کنید. همچنین اگر شرط سوم شما افزایش داده شود، شاید مجبور شوید کال یا فولد کنید که باز هم به بازیکن روبرویتان بستگی خواهد داشت.

اجتناب از افراط و تفریط

وقتی به این شرایط (داشتن جفت شاه یا جفت بی بی و رو شدن کارت بالاتر در فلاپ) اشاره می کنیم، سه رویکرد مختلف ارائه می شود که 2 تا از آن ها شامل موارد افراط و تفریط می شود و بازیکنان مبتدی معمولا به ضرر خود از آن ها استفاده می کنند.

یکی از این رویکردها، فولد کردن بی درنگ K-K با رو شدن آس در فلاپ یا فولد کردن Q-Q با آمدن آس و شاه در فلاپ است. حداقل یک شرط ادامه پست کنید و ببینید واکنش رقیب به آمدن کارت بالا روی میز چیست. بلافاصله باخت را نپذیرید (توضیح اینکه موقع داشتن جفت بی بی، دیدن شاه روی میز تهدید کمتری نسبت به آمدن آس دارد، چون بازیکنان معمولا با داشتن A-x، افزایش های بیشتری نسبت به داشتن K-x در پیش فلاپ کال می کنند).

همچنین رویکرد دیگری هم هست که در آن، بازیکنان کاملا کلّه شق رفتار کرده و فارغ از قدرتی که رقیب نشان می دهد، تمایلی به ریختن K-K یا Q-Q ندارند. می تواند عادت گرانی برایتان باشد. یاد بگیرید به این دست ها وابسته نباشید و در صورت لزوم (مشاهده اقدامات پیش فلاپ که حاکی از قدرت احتمالی رقیب باشد) بتوانید آن ها را بریزید.

دستی در رویداد اصلی سری جهانی پوکر 2007 بین برنده نهایی، جری یانگ و ریموند رامه انجام شد که مثال خوبی برای وابستگی بازیکن به جفت شاه با وجود آس روی میز بود. اینجا می توانید آن را مشاهده کنید.

نتیجه گیری

در نهایت، بهترین رویکرد، میانه روی است که در آن جفت شاه یا بی بی خود را در پیش فلاپ و فلاپ، قوی بازی می کنید، ولی بعد از آن بازی محتاطانه ای پیش می گیرید.

لازم نیست با رو شدن کارت بالاتر، بترسید که حتما برایتان دردسرساز خواهد شد، ولی احمقانه هم بازی نکنید و به خودتان القا نکنید رقیب در حال بلوف زدن است. به بیان دیگر، لازم نیست با داشتن جفت شاه یا بی بی و دیدن آس یا شاه روی میز، همه چیز برایتان بهشتی یا جهنمی شود. وقتی کارت بالاتر در فلاپ رو می شود، متواضعانه پوکر کنید.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *