بازی شناور از موقعیت در پوکر چیست و به چه دردی می خورد؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر و روانشناسی پوکر

به قلم جاش کالیک – شاید در مورد بازی شناور (Float) در پوکر شنیده یا خوانده باشید. مثلا ممکن است بشنوید «او شرط بندی را آغاز کرد و من تصمیم گرفتم برای دیدن اوضاع در ترن، فلوت کنم». شاید بازیکنان جدید این اصطلاح را نشنیده باشند، ولی معنای آن تقریبا واضح است و به کال کردن در پس فلاپ اشاره دارد.

با اینکه معنای آن ساده به نظر می رسد، استراتژی پشت بازی شناور از موقعیت پیچیده تر است. در ادامه یادداشت می خواهم توضیح دهم دقیقا فلوت کردن به چه معنا است و شما چطور می توانید به طور موثر از آن استفاده کنید.

بازی شناور (Float) چیست؟

بازی شناور اشاره به کال کردن شرط پس فلاپ رقیب با دست ضعیف به هدف بلوف زدن یا ارتقای دست در خیابان های بعدی دارد. این حرکت در واقع پاسخی در برابر شرط ادامه است که در هولدم نامحدود بسیار رایج شده است.

بازیکنان تمایل نشان می دهند بعد از شرط ادامه رقیب در فلاپ، فلوت کنند، چون مشکوک به داشتن دست ضعیف از سوی او هستند. بازی شناور سبب می شود تا زمانی که در ترن یا ریور اطلاعات بیشتری نصیبتان می شود صبر کنید و پات را با شرط بلوف یا رِیز مال خود کنید.

بازی شناور در فلاپ

فرض کنیم مشغول بازی در تورنمنتی هستید که شروط اجباری و اَنتی (شرط اجباری قابل پرداخت در برخی تورنمنت ها)، شامل 25، 50 و 100 دلار است. رقیبی که دیده اید در پیش فلاپ گزینشی بازی می کند، از موقعیتی میانی به 500 دلار افزایش می دهد و شما از باتن با کارت های زیر کال می کنید:

شرط کوچک و بزرگ فولد می کنند تا شما و رقیب در فلاپ در شرایط هدز-آپ (تک به تک) قرار گیرید. دیلر کارت های فلاپ را رو می کند:

رقیب با شرط ادامه، مبلغ را به 600 دلار می رساند. براساس روند بازی، فرض اولیه شما بر این بوده که رقیب 2 کارت خیلی خوب دارد. به نظرتان کارت های مشترک چندان دستش را بهتر نکرده اند. همچنین نمی خواهید افزایش دهید و پات را زیادی بزرگ کنید. با این تفاسیر، بازی شناور می تواند گزینه بسیار خوبی باشد؛ یعنی شرط ادامه رقیب را کال کنید و در خیابان های بعدی به دنبال بردن پات باشید.

پس کال می کنید و رو شدن کارت ترن با قرار دادن 3 گشنیز روی میز، چیدمان را ترسناک تر کرده و احتمال ساخت استریت را بیشتر هم می کند:

این کارت ترمز رقیب را می کشد و او چک می دهد تا بازی در اختیار شما قرار گیرد. الان وقت استفاده از نقطه ضعف او و تلاش برای بردن پات است. با اینکه تنها کارت بالای شاه دارید و میز شرایط بالقوه خوبی برای ساخت دست های بسیاری فراهم کرده، فرضتان بر این است که رقیب ضعیف است و می توانید همان جا پات را ببرید. فلوت کردن در فلاپ سبب شده الان بتوانید از ضعف دست رقیب بهره ببرید؛ گزینه ای که خیلی بهتر از افزایش دادن در آن خیابان بوده چون هیچ اطلاع دقیقی از وضعیت دست رقیب نداشتید.

وقتی بازی شناور به چیز بیشتری بدل می شود

موقعیت دیگری که فلوت کردن می تواند مفید باشد وقتی است که برایتان آوت (برگ برنده) رو شده و واقعا دست قدرتمند غیرقابل پیش بینی می سازید.

فرض کنید دوباره در شرایطی هستید که رقیب افزایش داده و شما تنها کال کننده از موقعیت با کارت های زیر هستید:

فلاپ رو می شود:

دوباره همان رقیب شرط می کند و شما مشکوک به ضعف دستش هستید. فلوت می کنید و کارت ترن رو می شود:

الان دیگر دست قرعه فلاش و استریت را همزمان دارید. رقیب چک می دهد و شما کنترل پات را با پست شرط در اختیار می گیرید.

تفاوت این دست در مقایسه با اولی این است که الان برای کامل کردن دستتان در ریور، آوت های بسیاری دارید. به خاطر کارت ترن که دو دست قرعه برایتان فراهم کرد، شرط شما بدون داشتن جفت، یک شبه بلوف (شرطی که به منظور بهتر شدن در خیابان های بعدی پست می شود) هم تلقی می شود. به امید بهتر شدن دستتان و چک دادن دوباره رقیب شرط می کنید و با فولد کردن هم مشکلی نخواهید داشت.

فرض کنیم شرط ترن شما کال شود و رقیبتان قوی تر از چیزی باشد که در ابتدا تصور می کردید. الان با رو شدن یک خشت، بی بی یا 7، دستتان آن قدر قوی می شود که می تواند خیلی از اوقات پات را ببرد. نکته بهتر این است که قدرت دستتان مخفی است. به دلیل اتفاقات دست، رقیب به احتمال کمی داشتن استریت یا فلاش از سوی شما را متصور می شود. از این رو فرصت خوبی نصیبتان می شود تا پول خوبی به دست آورید.

از بازی شناور استفاده کنید

یکی از بهترین جنبه های بازی شناور این است که می توانید در صورت خوب پیش نرفتن اوضاع، به راحتی دست خود را بریزید. بعد از اینکه در فلاپ فلوت کردید تا در ترن، پات را مال کنید، ولی اوضاع آن قدر خوب پیش نرفت و رقیب همچنان به شرط ادامه اش اصرار داشت، می توانید کنار بکشید و پات را تقدیمش کنید.

معمولا با دستی ضعیف فلوت می کنید و باید برای حمله به پات، چیپ های اندکی وسط گذاشته باشید تا فولد کردن برایتان مشکل نشود.

بازی در موقعیت

بازی شناور یک تاکتیک برای استفاده در موقعیت به شمار می رود که طی آن، نسبت به رقیب موقعیت دارید و آخر بازی می کنید و اطلاعات کافی دارید.

فلوت کردن در پوکر تاکتیک پیچیده ای نیست، ولی باید به درستی اجرا شود. قبل از رسیدن به هدف، چند مرحله مهم را باید پشت سر بگذارید؛ به طوری که شاید لازم باشد خیلی اوقات قید رفتن به ریور را هم بزنید. با تمام این ها، بازی شناور تاکتیک مفیدی برای یادگیری است؛ تاکتیکی که اجازه می دهد بازی مناسبی از موقعیت برابر رقیب صورت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *