چرا استفاده از ابزار مناسب در پوکر بسیار مهم است؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال – ابزار پوکر، تاکتیک پوکر

در این یادداشت به قلم لی جونز، لزوم بررسی شرایط محل بازی و مطالعه شیوه بازی بازیکنان حاضر در دور میز را بررسی می کنیم:

اخیرا داشتم به یکی از دوستانم کمک می کردم تا تلویزیونش را روی دیوار نصب کند. برای محکم کردن چند پیچ، به پیچ گوشتی نیاز داشتیم. دوستم اتاق را ترک کرد و بعد از دقایقی با یک آچار فرانسه برگشت. پرسیدم آیا برای محکم کردن پیچ ها می خواهد از آچار فرانسه استفاده کند که جواب داد: «آره، قبلا هم این کار رو کردم.»

وقتی در ادامه وارد سالن پوکری محلی در سنترال وَلی کالیفرنینا می شدم، به این اتفاق فکر می کردم. سالن کوچکی بود، ولی در آن جمعه شب، چند میز مشغول هولدم نامحدود با شروط اجباری 1 و 2 دلاری بودند. زندگی همچنان زیبا بود.

با این حال، فرهنگ بازی در این سالن متفاوت تر از چیزی بود که قبلا دیده بودم. آنها تقریبا به صورت اختصاصی از چیپ های 2 دلاری استفاده می کردند. حداقل مبلغ خرید ژتون ممکن برای ورود به یک میز (Buy-in)، 40 دلار و حداکثر آن 200 دلار بود. تنها یکی دو نفر بیشتر از 200 دلار در استک داشتند و سه نفر با کمتر از 100 دلار بازی می کردند. استک کوچک، تیک خورد. افزایشی به 15 و حتی 20 دلار به عنوان دعوتی برای همه بود که وارد شوند و در فلاپ حاضر باشند. قمار هم تیک خورد. استرادل (زمانی که بازیکن سمت چپ شرط بزرگ، در مرحله پیش فلاپ و قبل از نگاه کردن به کارت‌ های دست خود، شرطی معادل دو برابر شرط بزرگ پست می‌کند) از هر موقعیتی تا 4 دلار مجاز بود. در هر دور، چند استرادل داشتیم. قمار و استک کوجک تر هم تیک خورد.

قبل از اینکه ادامه متن را بخوانید، توصیه می کنیم مکث کرده و در این بازی پوکر تامل کنید. استراتژی مناسب برای موفقیت در آن چیست؟ طیف دست های شروعتان چه می تواند باشد؟ چه تغییراتی در استراتژی های همیشگیتان می دهید؟ صبر می کنم تا جواب سوالات را بدهید. خب، وقت تمام شد. یک راهنمایی می کنم. چیزی که در ادامه می خوانید، بهترین استراتژی نبود.

چهار بازیکن قبل از من، در 2 دلار، لیمپ کردند. من با کارت های زیر از موقعیت کات آف (جایگاه قبل از باتن)، به 20 دلار افزایش دادم:

باتن فولد کرد (اولین سطح چالش، انجام شد). شرط کوچک، چیپی یک دلاری در دست داشت و آماده بود شرط 2 دلاری را کامل کند. افزایش مرا دید. برای چند ثانیه مکث کرد و 20 دلار وارد پات نمود. سه لیمپ کننده دیگر هم کال کردند.

صد دلار در پات داشتیم و من 180 دلار در استک داشتم با 8 بالا وارد بازی شده بودم. همه چیز طبق برنامه پیش می رفت. در فلاپ هم جفت متوسطی ساختم، ولی وقتی شرط کوچک با 70 دلار آل این کرد و یکی از بازیکنان او را کال کرد، کارم با این دست، تمام شده بود. این اتفاق باعث شد خود را به اندازه قابل توجهی لایق شماتت بدانم. گاهی اوقات باید به اصول پوکر خود برگشته و در مورد آنها فکر کنید. این یکی از آن موارد بود.

وقتی استک ها کوچک باشد، دست های قرعه ارزش بالاتری پیدا می کنند. این دست ها برای سودمند شدن، نیازمند ضریب ضمنی (نسبت مقدار پولِ موجود در پات، به مقدار پولِ مورد نیاز برای کال شرط جاری. اگر در صندوق ۱۰۰ دلار باشد و مبلغ مورد نیاز برای کال کردن۲۰ دلار باشد، ضریب پاتی که دریافت می‌کنید ۵ به ۱ است) بزرگی هستند که در این بازی، این ضریب ضمنی برای من به دوری اقیانوس آرام بود که برای رسیدن به آن باید 2 ساعت به سمت غرب رانندگی می کردید. 

بازی کردن جفت های کوچک و خیز برداشتن به فلاپ با هدف ساخت ست (3 تایی یکسان) هم به همین اندازه بی اثر است. برای سودمند کردن این استخراج ست (رفتن به فلاپ با هدف ساخت ست)، باید حداقل 10 تا 15 برابر مبلغی که برای دیدن فلاپ وسط گذاشته اید، ببرید. وقتی استک ها این قدر کوچک هستند، اکثر اوقات نمی توانید به چنین هدفی برسید.

در واقع، شیوه کاملا واضحی برای بدست آوردن چیپ ها در چنین شرایطی وجود داشت: یکی دو کارت بالا بدست آورید، چند بار افزایش دهید، جفت بالا را در فلاپ بسازید و پول را وسط بگذارید.

در دست بعدی، بعد از تامل در مورد طیف دست های آغازینم، با آس و شاه همخال از موقعیت آخر به 24 دلار افزایش دادم و 3 نفر کال کردند. در فلاپ سرباز بالا نصیبم شد و نصف پات را شرط بستم و یک نفر کال کرد. در ترن، بریک (کارت بی اثر در نتیجه در پوکر) رو شد که در مواجهه با 60 دلار باقی مانده رقیب، آل این کردم. او با J-T کال کرد و خب، بعد از ریور هیچ اتقاق بدی رخ نداد.

آن روز یک باخت ثبت کردم، ولی به مثابه یک یادآوری برایم بود که شما نمی توانید هر جایی که می نشینید و با هر کسی که بازی می کنید، تاکتیک های یکسان و تصمیمات همیشگی داشته باشید. بازی را ارزیابی کنید و بعد بدست آوردن پول وسط میز، بهترین ابزار را از جعبه ابزارتان بیرون بکشید.

از جمله ابزاری که می توانید مدنظر قرار دهید: به نظرم می توان در چنین بازی هایی، به طور سودمند از جفت های پایین تا متوسط استفاده کرد. افزایشی انجام دهید که چند نفر کال کنند، ولی پات مناسبی بسازد. به نظرم 10 دلار عدد مناسبی است. اگر با 7 نفر وارد فلاپ شوید، پاتی 70 دلاری دارید که ضریب مناسبی برای استخراج سِت در اختیارتان می گذارد. همچنین پات به قدری بزرگ شده که اگر ست مدنظرتان را بسازید، می توانید در ریور، استک یکی دو نفر را مال خود کنید. فقط باید از دست رفتن چند 10 دلاری را در صورت نساختن دست مورد نظرتان، به جان بخرید.

به ماجرای دوستم و نصب تلویزیون که برگردیم، او را وادار کردم منتظر بماند تا بروم و پیچ گوشتی مناسب را از خانه بیاورم و حرفی که بعد از کار زد، این بود: «پسر این طوری خیلی راحت تر و سریع تر انجا می شه!» «ابزار مناسب کار، رفیق!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *