چطور می توان بلوف رقیب را در پوکر تشخیص داد؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر – انواع تاکتیک پوکربازی خوانی در پوکر
چگونه بلوف زدن را بیاموزیم را در سلسله مباحث این لینک دنبال کنید: بلوف زدن

تنها عده معدودی از بازیکنان هولدم هستند که بلوف نمی زنند. بله، حقیقت دارد. شاید به خاطر ترس از گیر افتادن باشد و شاید هم علت آن مانعی ذهنی است که آن ها را از این که بدون دست خوب شرط کنند، برحذر می دارد.

با این حال، خیلی از بازیکنان پوکر اقدام به بلوف می کنند. خیلی از این بازیکنان، به خوبی می دانند تنها با تکیه بر دست خوب و انتظار در بدست آوردن آن ها نمی توان امید به سودآوری در پای میز پوکر داشت. بلوف زدن باعث می شود بدون داشتن دست خوب هم برنده شوید. بلوف زدن همچنین وجهه مناسبی برایتان می سازد و شانستان را برای کال شدن بعد از شرط بندی را بالا می برد.

بر این اساس، کشف بلوف رقیب و گرفتن تصمیمات مناسب در این باره از جمله مهارت های مدنظر بسیاری از بازیکنان هولدم نامحدود است. در واقع، تشخیص بلوف رقیب می تواند یکی از چالش برانگیزترین درس های پوکر مخصوصا برای متبدیان باشد.

نمونه ای از بلوف از نقطه نظر هر دو طرف آن

یادگیری چگونگی بلوف زنی نمی تواند ماموریت راحتی باشد، ولی بازیکنان از همان ابتدای پوکرشان و احتمالا بالاجبار، آن را تمرین می کنند. با دیدن خودتان در پس فلاپی با پات بزرگ در حالی که دست خوبی ندارید، می فهمید تنها گزینه پیش رویتان، بلوف زدن است. گاهی اوقات کارگر می افتد و گاهی هم بی اثر می ماند که حالت های مختلف آن را با آزمون و خطا می آموزید.

امیدواریم بالاخره بتوانید به جایی برسید که با میزان شرط مناسب یا تصمیمات صحیح، بلوف هایتان را باورپذیر کنید. بلوف های مناسب معمولا از اعتباری حاصل می شود که ناشی از وجهه شما پیش رقبا است و به تصمیمتان برای بلوف زنی در دست های مختلف، منتهی می شود.

بیایید با یک مثال صحبت کنیم. فرض کنید خودتان را بازیکنی سفت و تهاجمی نشان داده اید. تصمیم گرفته اید از موقعیت باتن با کارت های زیر افزایش دهید و شرط بزرگ، شما را کال می کند:

به شرطتان بعد از فلاپ به شرح زیر ادامه می دهید و باز هم کال می شوید:

در ادامه، بعد از رو شدن کارت زیر، رقیب شرط می کند و شما تصمیم می گیرید با دست قرعه بالایتان، افزایش دهید و باز هم کال می شوید:

در ترن، کارت زیر رو می شود و بعد از اینکه رقیب چک می کند، تصمیم می گیرید بدون اتلاف وقت و با قدرت، به اندازه دو سوم پات، در واقع در قالب بلوف، شرط کنید:

دست قابل تاملی است. نشان می دهید به احتمال بالا دست بسیار قدرتمندی دارید که خیلی بهتر از چیزی است که در اختیار دارید.

الان فرض کنید در آن طرف میز در جایگاه شرط بزرگ نشسته اید و کارت های زیر را در اختیار دارید:

با جفت متوسطی که دارید، در فلاپ چک-کال می کنید و بعد تصمیم می گیرید برای رِیز شدن، در ترن، شرط کنید. با احتیاط، افزایش رقیب را کال می کنید و در خیابان پنجم دوباره چک می کنید و می بینید رقیب در ریور، شرط بزرگی وسط می گذارد.

فارغ از اینکه جرات کال کردن این شرط را پیدا می کنید یا نه، باید بدانید در اختیار داشتن کارت های شما در چیدمان پایین، به عنوان تَله بلوف (bluff catcher) شناخته می شود:

دستی دارید که تنها می تواند از پس بلوف بربیاید. بازیکنی با دستی متوسط همانند عکس پایین در این ریور، احتمالا بعد از شما چک می کند:

حتی بازیکنانی با دست های قوی تر مثل دو جفت یا ست هم ممکن است چک کنند. چون می ترسند خشت سوم برای شما فلاش ساخته باشد و براساس آن بعد از چک در ترن، افزایش داده اید.

اگر این ها را کنار بگذاریم، تنها دست های خیلی قوی مثل فلاشِ خشت و بلوف ها (مثل استریت یا دست فلاش) به عنوان دست هایی که ممکن است بازیکن با آن ها شرط کند، باقی می ماند. چون الان تله بلوف دارید، اگر باور دارید احتمال بلوف رقیب بیشتر از داشتن دست خیلی قوی است، می توانید کال کنید.

سه معیار ضروری برای تشخیص بلوف

با نگاهی به این مثال، سه اِلمان ضروری که برای به تله انداختن بلوف رقیب با دستتان لازم است را به شرح زیر، لیست می کنیم:

  1. رقیب باید توانایی بلوف زنی داشته باشد
  2. میزان شرط رقیب شما را ترغیب به کال می کند
  3. باید دستی داشته باشید که بتواند بلوف را شکست دهد

اول اینکه، رقیب باید توانایی بلوف زنی داشته باشد. اگر بازیکن در کنار معدود کسانی قرار می گیرد که هیچ وقت بلوف نمی زنند یا جزو بازیکنانی خیلی سفتی باشد که هیچ وقت تمایلی به بازی تهاجمی نداشته، خودتان را در خصوص بلوف زنی اش، اذیت نکنید، چون چنین خبری نیست. او بدون داشتن دستی که از پس دست خیلی ضعیف شما برنیاید، به ریور نیامده است.

معمولا موقع کال کردن با دست تله بلوف، باید بازیکنانی را هدف قرار دهید که با شیوه بازی شل-تهاجمی، تمایل بسیاری به شرط و افزایش با دست های ضعیف یا افتضاح دارند.

دوم اینکه، باید اندازه بلوف را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید آیا شما را ترغیب به کال می کند یا نه. اگر سابقه بازی با این رقیب را دارید و الگوی شرط و بلوف خاصی در موردش کشف کرده اید، از آن برای ارزیابی میزان شرط فعلی استفاده کنید. اگر این بازیکن معمولا مبالغ بالا (درصد بزرگی از پات) را با دست های قوی شرط می کند، شرطی بزرگ در این دست، ترغیب کنندگی کمتری برای کال خواهد داشت، ولی اگر معمولا شرط های کوچک می بندد و الان بزرگ بسته است، احتمالا باید بلوف زده باشد.

همچنین می توانید از ضریب پات هم برای گرفتن این تصمیم استفاده کنید. در مثال بالای ما، بازیکن تصمیم گرفت دو سوم پات شرط کند. فرض کنیم در پات 90 دلاری، 60 دلار شرط کرده است. به این معنا است که باید برای بردن 150 دلار، باید 60 دلار وسط بگذارید که در نتیجه ضریب پات را برای شما 2.5 به یک می کند.

اگر ارزیابی شما حاکی از آن است که حریف در هر 2.5 باری که چنین حالتی پیش می آید، بیشتر از یک بار بلوف می زند، از لحاظ ریاضی، کال می تواند سودمند باشد.

در نهایت، ممکن است تقریبا 100 درصد مطمئن باشید رقیب بلوف می زند، ولی برای کال کردن باید دستی داشته باشید که از پس بلوف او بربیاید.

تله های بلوف معمولا جفت های پایین هستند (اگر فکر می کنید رقیب تنها با آس بالا، بلوف زده) و حتی گاهی اوقات آس بالا هستند (اگر فکر می کنید رقیب شاه بالا یا بدتر دارد). با این حال، اگر چیدمان به شرح زیر باشد:

و شما کارت های زیر را داشته باشید:

حتی اگر واقعا بدانید رقیب بلوف می زند، از لحاظ منطقی نمی توانید کال کنید؛ هر چند، در چنین موقعیتی می توانید بلوف-رِیز کنید.

خلاصه اینکه، اگر حس می کنید کاسه ای زیر نیم کاسه رقیب است و مشکوک به بلوف هستید و هر 3 شرط بالا، اجرا می شوند، می توانید به کال کردن فکر کنید. با این حال، باهوش باشید و فکر نکنید همه در چنین شرایطی، بلوف می زنند. حقیقت این است که چه در بازی های حضوری و چه آنلاین، بازیکنان خیلی کم بلوف می زنند. در خیلی از اوقات و مخصوصا برابر رقبای قَدر، معمولا بازیکنان با قدرت بالای دست وارد گود شده اند نه بلوف های توخالی!

مطالب مرتبط:

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *