چرا نباید در پوکر خود را زیادی جدی بگیرید؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و روانشناسی پوکر

به قلم الکساندر فیتزجرالد – اگر مرا ملاقات کنید، می فهمید یک چیز بیشتر از موارد دیگر منجر به موفقیت من در پوکر شده است: حماقت محض!

برای کسانی که مرا نمی شناسند، نام من الکساندر فیستجرالد است. نام کاربری شناخته شده ام در فضای مجازی Assassinato است. قبل از پوکر کارهایی چون ماهیگیری، گارسونی، فروشنده فرش های ایرانی و مامور حراست بوده ام. از آخرین شغلم در دنیای واقعی در 18 سالگی استعفا دادم و از آن به بعد حرفه ای پوکر را دنبال می کنم. طی این مدت از بازی های حضوری و آنلاین، 3.5 میلیون دلار کسب کرده ام. حداقل یک سال هم در هر کدام از قاره های آسیا، اروپا و آمریکای شمالی زندگی کرده ام. چهار سال اخیر را هم در کاستاریکا بوده ام.

چیزی که مرا واقعا از سایرین جدا کرد، مشاوره آساسیناتو (Assassinato Coachin)، برند مشاوره من، است. بیشتر از 600 نفر زیر نظر من به یادگیری پوکر پرداخته اند که شامل برندگان بازیکن سال (Players Of The Year) و پاکت فایورز (PocketFivers) هم می شود. بزرگترین سالن های کازینو در دنیا برای اینکه به آن ها مشاوره بدهم به من کمیسیون داده اند و هیچ کس در MTT تقاضای مشاوره بیشتری نسبت به من دریافت نمی کند.

همیشه از طرفداران وبسایت PokerNews بوده ام که این یادداشت هم در آن منتشر می شود. با آن ها مصاحبه داشته و در پادکست هایشان شرکت کرده ام. الان آن ها برای نوشتن برای شما عزیزان، مرا حمایت مالی کرده اند که افتخار بزرگی است. درس امروزی که مدنظر داریم به این شرح است: احمق باشید!

بله، درست خواندید. کودن باشید. شانس خود را امتحان کنید. هر کاری می کنید، خود را جدی نگیرید. باور داشته باشید یا نه، این چیزی است که همواره به دانشجویانم تاکید می کنم. غرور و بی میلی برای وانمود به حماقت بیشتر از هر گونه مواد، رابطه عاطفی و عوامل دیگر سبب نابودی دوران پوکر خیلی ها شده است.

مثالی که در دوران تدریسم بارها پیش آمده را برایتان تعریف می کنم. شاگرد من با دست نه چندان خوبی از کات آف (نفر قبل از دیلر)، افزایش می دهد. بازیکن باتن (شخصی باتجربه ولی نه فوق العاده)، شرط را کال می کند و فلاپ به شرح زیر رو می شود:

شاگردم هیچ دستی ندارد، ولی به هر حال شرط ادامه پست می کند و کال می شود تا کارت ترن رو شود:

شاگردم چک می دهد. به او می گویم: «چک دادنت را نمی پسندم.» می گوید: «خب، اگر شرط کنم دوباره کال خواهد کرد.» جواب می دهم: «بیا این حرفت را تحلیل کنیم. می گویی اگر دوباره شرط کنم… . در مورد شرط کردن دوباره چه شرطی صحبت می کنی؟»

«خب، همیشگی. نصف پات یا سه چهارم آن.»

«اوکی. به نظرت اینجا چه دستی در اختیار دارد؟»

شاگردم که بازیکن زیرکی است، پاسخ می دهد: «خب، فکر نمی کنم جفت بالا داشته باشد، چون اگر این طور بود در پیش فلاپ به شرط سوم می برد. نمی تواند سِت هم داشته باشد، چون در این صورت در فلاپ افزایش می داد. سقف دستش شامل تک جفت ها و دست های قرعه است.»

«خب، پس چه شرطی باعث می شود این دست ها فولد کنند؟»

خیلی از شما الان پاسخ را می دانید در حالی که قبل از شروع تحلیل، این قدر واضح نبود: «خب، به نظرم یک شرط بزرگ»

«فرض کن با K-Q در باتن نشسته ای و رقیب بیش شرط (شرط بزرگ تر از پات) پست می کند. چه حسی پیدا می کنی؟»

«واقعا حال بدی پیدا می کنم.»

«خب، یعنی کارت های بالای طیفش را فولد می کند؟»

مشکلی که پیش می آید، این است: بسیاری از شاگردان من به دلایل بسیار، تمایلی به بیش شرط نشان نخواهند داد. بازیکنان دور میز ممکن است نگاه های عجیبی به آن ها بیندازند. همراهانشان ممکن است تحقیرشان کنند. دوستانشان به خاطر اینکه دقیقا مثل آن ها بازی نمی کنند، آن ها را مورد انتقاد قرار می دهند و اصلا به این اهمیتی نمی دهند که شرط پست شده چقدر از مواقع جواب خواهد داد.

می پرسم: «اگر 1.5 برابر پات شرط کنی، چقدر از اوقات این شرط باید جواب دهد؟»

زود. این سوال را از خودتان بپرسید. جواب آن را می دانید. پاسخ 60 درصد مواقع است. آیا عدد غیرقابل نفوذی برای مجبور به فولد رقیب به نظر می رسد؟ شما را نمی دانم، ولی من اگر با Q-J در باتن نشسته باشم و شرطی 1.5 برابر پات (مخصوصا از سوی بازیکنی ناآشنا) پست شود، من همیشه فولد می کنم. اگر جفت های بالا را که به طیف کال فلاپ من نزدیک هستند، فولد کنم، به این معنا است که بیش شرط 60 درصد مواقع کارگر خواهد افتاد. شاید به نزدیکی 80 درصد هم برسد.

واضح است که این تاکتیک را نمی توانید زیادی استفاده کنید. به نظرم طی فصل گذشته ام در WCOOP، دقیقا یک بار از آن استفاده کردم. با این حال، بازی نشان می دهد چطور پوکر را تدریس می کنم.

باید رویکرد سرگرم کننده ای در پیش گیرید. در ذهن یک مبتدی، احتمالات بسیاری وجود دارد. در ذهن حرفه ای ها ولی تنها چند احتمال وجود دارد. بیشتر تدریس من به باز کردن قفل از پاسخ هایی می گذرد که بازیکنان آن ها را در مالکیت خود دارند. باید سوالاتی این چنینی بپرسید:

  • آیا براساس قدرت دست شرط می کنم یا به عنوان بلوف؟
  • اگر شرط بلوف پست می کنم، می خواهم چه دست هایی فولد کنند؟
  • چه چیزی باعث می شود این دست ها فولد کنند؟
  • اگر براساس قدرت دست شرط می کنم، می خواهم چه دست هایی کال کنند؟ این دست ها چه چیزهایی را کال می کنند.

تنها به خاطر اینکه بقیه شرط می کنند، در خصوص دستی، شرط نکنید. خیلی هایتان شاید براساس شیوه بازیتان، دنباله رو اکثریت نباشید. شاید در مطالعات پوکرتان کاملا متفاوت عمل کنید، ولی مطمئنم خیلی هایتان پاسخ سوالی که در ابتدا مطرح شد را می دانید. به خاطر این است که 99 درصد شرط هایی که در دوران بازیتان دیده اید، نصف پات، 40 درصد پات یا 60 درصد پات بوده اند. با پیروی از الگوها، همچنان پا در راه کسانی می گذارید که خیلی ها انجام می دهند.

استقبال از احتمالات جدید شامل موارد بیشتری نسبت به سایز شرط می شود. وقتی پای میز هستید، مثل «حرفه ای بزرگ ترسناک» رفتار نکنید. هیچ کس ترسی از شما نخواهد داشت. پیش بینی ناپذیرتر باشید. همانند بچه پولدار لوسی لباس بپوشید که از صندوق مالی پدرش پول برداشته است. اگر بین 30 تا 40 ساله هستید، پیراهن دکمه دار بپوشید و کلاه ونیزی به سر بگذارید.

مردم تمایلی به باخت مقابل کلاه برداری که نشان می دهد تنها برای بردن پول آن ها وارد سالن شده، ندارند. با وجود این، باخت برابر یک بچه پولدار یا مرد متاهل دنبال سرگرمی اهمیتی برای کسی ندارد و کسی را آزار نمی دهد.

کاری کنید که رقبا کمتر آزار ببینند. احمق باشید. وقتی مورد بلوف واقع می شوید، بگویید: «اصلا نمی دانم آنجا چه فکری کردم. فکر نمی کردم جفت میانی به درد بخورد. چه دست خوبی بازی کردی.» و بخندید. الان دیگر کسی به میز نگاه نمی کند و فکر نمی کند شما به بلوف زدن فکر کرده باشید. الان خود را به خوبی پوشش داده اید. اگر یکی از کسانی باشید که با هر جفت عجیبی افزایش می دهند، هیچ کس نخواهد دانست الگوی بازیتان چیست. الان دیگر نمی توانند در چیدمان خشک، به شرط سوم برسانند، چون شما با ست ها افزایش نمی دهید. بازیخوانی شما سخت است، چون همانند یک آماتور عمل کرده اید.

طوری عمل کنید که آدم ها بعد از باخت برابر شما حس بهتری داشته باشند. اگر شرط سوم بلوفی مقابل کسی پست کنید و او فولد کند، بگویید: «لعنتی، چه بازیخوانی خوبی.» و بخندید. اگر شما افزایش دهید و همه میز فولد کنند، آس هایتان را نشان دهید. باور کنید. من با همه کار می کنم. به سختی می توان کسی را پیدا کرد از این برای بازیخوانی شما استفاده کند. طیف دست های نامشخص شما الان به سمت داشته های قوی تر سوق پیدا می کند، چون چیزی که آن ها دیدند، تاثیر بالایی رویشان خواهد گذاشت. آن ها بیشتر تمایل دارند مقابل بازیکنی تفننی که همواره به داشتن دست های مختلف را می پذیرد. آن ها بیشتر از اینکه تمایل داشته باشند مقابل پسربچه مغرور از خود راضی فولد کنند، دوست دارند برابر شما فولد کنند.

با آدم ها صحبت کنید. دوست شوید. باخت مقابل دوستان، درد کمتری دارد. هر چه بیشتر در مورد پیش زمینه و کشور یا شهر آن ها بدانید، راحت تر می توانید بازیخوانی انجام دهید.

به یادگیری از هر کسی آغوش باز نشان دهید. فرض کنیم اینجا در کره زمین 100 مهارت لازم برای موفقیت در تورنمنت های چند میزه وجود دارد و شما 98 تا از آن ها را در اختیار دارید. دو تای آخر که نیاز دارید، ممکن است در اختیار معلم قدیمی مدرسه ای باشد که برای تفریح پوکر می کند. من برخی از بهترین تاکتیک هایم را از مبتدیان یاد گرفته ام، چون آن ها ترسی از انجام کارهای غیرمعمول ندارند. خودتان را زیاد جدی نگرید. نه تنها پوکر چندان سرگرم کننده نخواهد بود، بلکه سود کمتری هم خواهید برد. برای همه شما آرزوی موفقیت می کنم.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *