بازیکنان مبتدی پوکر، باید توجه خود را معطوف چه چیزهایی بکنند؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال

اکثر مبتدیان در پوکر می دانند که باید توجه نشان دهند. آن ها می دانند پوکر یک بازی پر از اطلاعات است و باید تلاش کنند تا می توانند داده جمع آوری کنند. نگاه کردن به این موضوع به عنوان دستاورد و ایجاد اراده برای دستیابی به آن حتی بهتر هم هست.

با این حال، تکیه روی جمله «توجه داشته باشید» به خودی خود کافی نیست. در واقع شاید ممکن هم نباشد. باید در واقع به «چیزی مشخص» توجه کنید.

اگر به خودتان دستور توجه دهید، ولی جهت مشخصی به آن ندهید، احتمالا بیشتر وقتتان را صرف دنبال کردن حرکات بازیکنی می کنید که بهتر کال و شرط می کند و اینکه چطور این کارها را انجام می دهد. این تاکتیک چندان بدی نیست، ولی داده هایی که به این شکل جمع می کنید، شاید آن قدرها که می خواهید، مفید نباشد. احتمالا به اطلاعات مفید مربوط به محیط مختص آن کال ها و شرط ها، توجه نمی کنید.

اطلاعات مفید و قابل اتکایی می خواهید که کمکتان کند بهترین تصمیم ممکن را گرفته و پول برنده شوید. وقتی در ذهنتان یا یک فایل کامپیوتری جستجو می کنید، به دنبال جوابی هستید که تصمیمتان را توجیه کند. اطلاعاتی که از اشتباهاتتان جلوگیری و رقابت های نزدیک را برایتان تبدیل برد کند.

اگر تلاش کرده اید بدون اینکه برنامه مناسبی داشته باشید، فقط توجه کنید، احتمالا داده های مناسبی نصیبتان نشده است. برعکس، احتمالا موارد و اطلاعات مبهم و به دردنخوری گیرتان آمده است.

به چه چیزی باید توجه کنیم؟

بازیکنان مبتدی خیلی تلاش می کنند پای میز پوکر، اطلاعات جمع کنند، ولی متاسفانه بسیاری از این موارد جمع آوری شده، برایشان مفید فایده نیست. معمولا در این موارد توصیه می کنیم این اطلاعات را یادگیری عمومی پوکر توجه به دیگر موارد ویژه و خاص، اصلاح کنند.

در ادامه، توصیه هایی در خصوص «اهداف توجه» برای بازیکنان مبتدی خواهیم داشت؛ اگر چه فکر می کنیم همه توصیه ها برای همه بازیکنان مبتدی مفید نیست، پیشنهاد می کنیم هر زمان که مشغول پوکر شدید، این موارد را به یاد داشته باشید.

اول اینکه، به یاد داشته باشید پروسه اصلاح و ارتقای هدف توجه شما فراتر از پوکر به دردتان می خورد. اصلاح جدی و ارزیابی صادقانه شیوه جمع آوری داده از سوی شما، می تواند در تمام زندگیتان تاثیر مثبت داشته باشد.

در انتهای این پروسه، یاد می گیرید گستره وسیعی از سوالات را بپرسید، پاسخ دهید و در بازی هایی که انجام می دهید، آن ها را به یاد داشته باشید. در ادامه، توصیه هایی برای شروع برای شما خواهیم داشت. هر کدام از سوالات زیر، به موردی خاص اشاره دارد که باید به آن توجه کنید. مثلا سوالات لیست شده در مورد 2، باید توجه شما را به اندازه افزایش در طول دست ها که تا بازیکن باتن فولد می شود، جلب کند.

موارد مربوط به موقعیت در پیش فلاپ

  1. آیا بازیکن حاضر در باتن فرصت لیمپ کردن [1] پیدا کرد یا تنها افزایش کوچکی داد؟ اگر این طور بوده، چه انتخابی کرد؟ اگر کارت هایش را نشان داد، به خاطر این بوده از موقعیت، دست ضعیفی در اختیار داشته است؟
  2. آیا بازیکن سمت راست من زمانی که در باتن بود و همه قبل از فولد کرده بودند، فولد کرد؟ آیا هیچ وقت در آن موقعیت لیمپ کرده است؟ وقتی لیمپ کرد، چه کارت هایی داشت؟ آیا در چنین شرایطی، تنها از یک میزان افزایش استفاده کرد؟
  3. آیا افزایش دهنده از موقعیت اول، سریع بازی کرد یا کُند؟ آیا در مورد بازی کردن دستش مردد بود؟ (مثلا انگار دوست داشت آن را بازی کند، ولی به خاطر موقعیتش، مردد بود.) این اتفاق بسیار رخ می دهد. بعد از افزایش، آیا اتفاقات دور میز را به دقت دنبال می کرد؟ (این می تواند نشانه موارد بسیاری باشد؛ مثلا دنبال کردن با علاقه اتفاقات ممکن است به خاطر این باشد که بخواهد ببیند با دست اعلایش، چیزی به دست می آورد یا نه.)

دیگر اطلاعات مهم در پیش فلاپ

  • چه کسی با خونسردی، اقدام به پست شرط سوم (افزایش مجدد بعد از افزایش اولیه پیش فلاپ) کرده و با چه کارت هایی بوده است؟ آیا بازیکنی که کارت هایش را رو کرده، دست خیلی خوبی را کُند (بازی فریبکارانه که در آن بازیکن بازیکن با دست خوب شرط های ضعیف می بندد تا رقیب اقدام به شرط بندی و افزایش کند و پات بزرگتر شود) بازی کرده است؟ آیا دست خوب، و نه اعلا، داشته که نمی خواسته فولد کند، ولی تمایلی هم به افزایش نداشته است؟ یا تنها داشته شُل (بازی در اکثر دست ها و خیابان ها فارغ از موقعیت و کارت های در اختیار) بازی می کرده است؟  

بعد از فلاپ

  1. کدام بازیکنان در پیش فلاپ افزایش داده اند، ولی نتوانسته اند شرط ادامه شان را در پس فلاپ هم ادامه دهند؟
  2. کدام بازیکن آخرین باری که حداقل 4 بازیکن در پات بوده اند، شرط کرده است؟ آیا از ابتدا هم روندش همان بوه است؟ شرط او در مقایسه با پات، چه میزان بوده است؟ (اکثر بازیکنان در این شرایط، میزان شرط مختلفی دارند و در نتیجه می توانید براساس میزان شرط، دست آنها را ارزیابی کنید.)
  3. چه کسی در ریور دستی که شامل حداقل 50 شرط بزرگ می شده، شرط کرده است؟ چه کسی با دست کمتر از 2 جفت، به دنبال بستن شرط بوده است؟

پاسخ دادن به برخی یا همه موارد بالا می تواند اطلاعات مناسب در خصوص تمایلات بازیکنان و شیوه بازییشان را در اختیارتان قرار دهد. حواستان باشد که با پاسخ به هر کدام از سوالات، بیشتر از صرفا مشاهده انجام می دهید. شما مشغول جمع آوری اطلاعات ویژه در مورد نوع بازی رقبا هستید که می توانید در دست های بعدی از آن ها استفاده کنید.

از این رو، پای میزها با تمرکز و توجه بازی کنید، ولی سعی کنید صرفا خودتان را محدود به دنبال کردن اتفاقات دور میز نکنید. سعی کنید تمرکزتان را روی تصمیمات و الگوهای خاصی که توسط رقبا صورت می گیرد بکنید تا موقعیت مختلف مثل موارد بالا را به خوبی ارزیابی نمایید.

مطلب مرتبط:


[1] لیمپ کردن (اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *