ده توصیه برای اینکه چطور لیمپ کنندگان را در پوکر نابود کنیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر

لیمپ کردن (اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید)

چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین پوکر بازی کنید، این یادداشت برای شما است. قرار است یاد بگیرید چطور لیمپ کنندگان آغاز بازی (Open Limpers) که در ادامه برای راحتی نوشتار، از آن ها به عنوان اوپن لیمپِر (Open Limper) یاد خواهیم کرد، به طور کامل نابود کنید؛ اوپن لیمپرها کسانی هستند که وقتی همه قبل از آن ها فولد کرده اند، لیمپ می کنند.

دو رویکرد کاملا متفاوت برای مواجهه با اوپن لیمپرها وجود دارد. اینکه در شرایط مختلف کدام رویکرد را انتخاب کنید، بستگی به متغیرهای متفاوتی دارد:

رویکرد نظری: بازی سفت تر

وقتی بازیکنی اوپن لیمپ می کند، می خواهد بگوید: «دستی دارم که برای بازی از این موقعیت، خوب است.» از این رو، نه تنها علاوه بر شروط اجباری، نفر سومی هم دارید که باید نگرانش باشید، بلکه این بازیکن دست خوبی هم در اختیار دارد. در شرایط زیر باید رویکرد سفت (بازی کردن تعداد کمتری از دست ‌ها نسبت به میانگین بازی یا بازیکن‌ ها) داشته باشید:

 • بازیکنان قبل از شما، زیاد به شرط سوم (افزایش مجدد بعد از افزایش اولیه) می رسند
 • با استک های کوچک بازی می کنید که برتری موقعیتی و مهارتی شما را محدود می کند
 • لیمپر بازیکن قدرتمندی است که در خصوص طیف لیمپ، به خوبی فکر کرده است (که این بازیکنان کمیاب هستند)

با این حال، رویکرد نظری معمولا بهترین گزینه شما نیست. به جای آن، باید رویکرد عملی در پیش گیرید.

رویکرد عملی: شُل بازی کنید

شُل (بازی کردن دست های بیشتر نسبت به میانگین) بازی کنید. وقتی بازیکنی در پیش فلاپ، اوپن لیمپ می کند، می توانید با خیال راحت تشخیص دهید با بازیکنی ضعیف و منفعل (چک دادن و کال کردن در بیشتر اوقات) طرف هستید که ارزش حمله به او هست. اشتباهات این بازیکنان ضعیف در پس فلاپ باعث می شود وقتی تنهایی گیرشان انداختید، سهم شانستان (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌شود) را بیشتر کنید. به بیان دیگر، لیمپرها خیلی کم شما را در پس فلاپ در موقعیت سختی قرار می دهند و در مواجهه با آن ها می توانید پات هایی که نباید ببرید را هم مال خود کنید.

باید برای فرصت مناسب بازی کردن پات مقابل این بازیکنان منفعل باشید. مجبور کردن یک لیمپر برای کال کردن افزایش پیش فلاپ شما با دست ضعیف از خارجِ موقعیت، از سودمندترین حالت های پوکر به شمار می رود. 

 مثالی در خصوص طیف لیمپ

اگر هنوز برایتان واضح نشده چقدر باید مقابل بازیکنان لیمپر، شل یا سفت بازی کنید، بیایید نگاهی به مواجهه باتن با طیف لیمپ داشته باشیم (حواستان باشد این جدول دقیقا برای یک لیمپر تهیه شده است):

در جدول فوق، قرمز به معنای افزایش، آبی کمرنگ به معنای حرکت دلخوه براساس لیمپر و آبی پررنگ به معنای فولد است. هر چه لیمپر شل تر و ضعیف تر باشد، بیشتر می تواند از دست های مشخص شده با آبی پررنگ افزایش دهید. در ادامه 10 توصیه برای نابودی لیمپرها ارائه خواهیم کرد:

 • موقع بازی آنلاین به 3bb+1bb (bb اشاره به میزان شرط بزرگ دارد) به ازای هر لیمپر و موقع بازی حضوری به 4bb+1bb به ازای هر لیمپر، افزایش دهید

اندازه ها آن قدر بزرگ هسند که باعث می شود بازیکنان پشت سری از کال کردن منصرف شوند، ولی آن قدر کوچکند که لیمپر ترغیب می شود با رضایت کامل، کال کند. با این حال، باید آماده باشید برای سود حداکثری مقابل بازیکنان ضعیف تر، تغییرات لازم را انجام دهید.

مثلا اگر حضوری بازی می کنید و لیمپرها 5bb شما را بلافاصله کال می کنند، باید به 6bb و بالاتر بروید تا آن ها فولد کنند و بعد دوباره به میزان قبلی برگردید. این تغییرات باعث می شود با طیف دست قوی تر در بزرگترین پات ممکن، فلاپ را ببینید.

 • اگر رقیب با طیف قدرتمندی لیمپ می کند، طیف افزایشی‌تان را سفت تر کنید

همه لیمپرها مثل هم نیستند. بعضی ها با بیش از 40 درصد و برخی با 20 درصد دست های اولیه لیمپ می کنند. از این رو، عاقلانه است که بازی خود را براساس هر بازیکن تغییر دهید. می توانید در مواجهه با لیمپرهای شل، با طیف دست وسیع تر افزایش دهید.

 • وقتی استک فعال کمتر از 40 شرط بزرگ یا کمتر است، با جفت کوچک، ایزو-رِیز ندهید

استک های فعال در واقع اشاره به کوچک ترین استک بازیکنان درگیر در دست دارد که نشان دهنده بیشترین میزان چیپ در بازی (و در خطر برای آن بازیکن) است. در اینجا همچنین منظور از ایزو-رِیز (iso-raise)، افزایشی است که باعث فولد بقیه شده و تنها رقیب اصلی در میدان مانده و کال کند که لازم است در ادامه یادداشت حواستان به مفهوم آن باشد. ایزو-رِیز با جفت های کوچک معمولا بازی مناسبی است، چون در صورت ساخت ست در فلاپ، سرمایه گذاری کم به برد پات قابل توجه منجر می شود، ولی اگر استک کوچک باشد، سراغ این کار نروید. در این شرایط، به جای برد پاتی با SPR (نسبت استک به پات) 8 تا 12 که می تواند 15 تا 30 برابر سرمایه اولیه شما را برگرداند، پاتی با SPR پنج یا کمتر می برید. اگر جفت قوی بالا گیرتان بیاید، این نوع سرمایه گذاری بسیاری مناسب است، ولی با جفت های کوچکتر، توصیه نمی شود.

معمولا می توانید با این جفت های کوچک، لیمپ کنید، ولی اگر بعد از شما بازیکنان تهاجمی بسیاری وجود داشته باشد، به فولد کردن فکر کنید.

 • اگر بازیکنی قبل از شما با خوشحالی شرط سوم کند، سفت تر ایزو-رِیز انجام دهید

گاهی اوقات ممکن است پای میزی نشسته باشید که قانون گذاران ممکن است فکر کنند شما لیمپر را با گستره دست وسیعی ایزو-رِیز کرده اید. اگر واقعا چنین باشد و آن ها شما را مدام تا شرط سوم می کشانند، دو انتخاب استراتژیک دارید:

 1. شرط چهارم را به صورت سبک تر، برای ارزش (Value) شروع می کنید و بلوف های مناسب اضافه می کنید
 2. طیف ایزو-رِیز خود را سفت تر می کنید

اگر چه تغییر اولیه، درست است، اجرای آن چندان راحت نیست، چون به راحتی نمی توان طیف شرط سوم رقیب را دقیقا تخمین زد. در نتیجه، با شرط چهارم سبک تر، خود را در موقعیت های مشکل و حالت های -EV (اشاره به ارزش مورد انتظار به معنای میزان سودآوری یک بازی) قرار می دهد. دقیقا به همین دلیل، گزینه دوم را بیشتر ترجیح می دهیم که طی آن، طیف ایزو-رِیز خود را سفت تر می کنید. این گزینه نه تنها واریانس کمتری را شامل می شود، بلکه میزان EV نسبت به حالت اول، بیشتر خواهد بود که بسته به مهارت رقیب در تغییر استراتژی، متفاوت خواهد بود. همچین لازم نیست به اندازه قبل تصمیم سخت بگیرید و رقیبتان که شرط سوم می کند، احتمالا خود را در EV منفی می بیند.

 • از شروط اجباری طیف سفت تری، ایزو-رِیز کنید

بازی از خارج موقعیت هیچ وقت آسان نیست. حتی راه حل های ارائه شده برای حضور در موقعیت هم، متغیرهای مختلفی دارد که برای همه انسان ها قابل اجرا نیست. از این رو، بهتر است وقتی خارج موقعیت بازی می کنید، طیف سفت تری مدنظر قرار دهید. یادتان باشد موقع حضور در خارجِ موقعیت، سفت بودن همیشه راه حل است.

 • وقتی رقیبتان شرط سوم را لیمپ می کند، این طور در نظر بگیرید که دست قدرتمندی دارد

وقتی بازیکنان لیمپ می کنند، معمولا به خاطر این است که فکر می کنند دستشان برای افزایش دادن به اندازه کافی قوی نیست، ولی گهگاه سعی می کنند با دست های اعلایی مثل AQ یا JJ و بالاتر از آن ها، به نتیجه برسند. وقتی شرط سوم را لیمپ می کنند، گهگاه با بلوفی تصادفی مواجه می شوید، ولی بیشتر اوقات دستی قوی خواهند داشت و باید بازیتان را براساس آن ها، سفت تر کنید.

 • موقع بلوف، کوچک تر شرط کنید و با شرط های ارزشمندتان، بزرگ شرط کنید

لازم نیست میزان شرطتان را در فلاپ مقابل بازیکنان تفننی، بالانس کنید. این بازیکنان معمولا طیف کال استانداردی ندارند. به این معنا که مثلا ممکن است همان طور که شرط براساس 50 درصد پات باعث فولد کردنشان شود، این اتفاق می تواند در خصوص شرط های 50 درصد پات هم رخ دهد. از این رو، برای بلوف هایتان باید اندازه های کوچکتری برگزینید. با داشتن دست های قوی هم می توانید رویکرد برعکسی در پیش گیرید و با پست کردن شرط های بزرگ، بیشترین مقدار پول ممکن را از استک آن ها وارد پات کنید.

 • در فلاپ و ترن مخصوصا، شرط ارزشمند نزدیک انجام دهید

بازیکنان تفننی ضعیف معمولا ضریب پات را نادیده گرفته و ارزش بالاتری برای دستشان در نظر می گیرند. این باعث می شود حتی با دست های ضعیف هم شرط های بزرگ را کال کنند به این امید که بتوانند استریت، فلاش، ست و حتی جفت تصادفی بسازند. هدف گرفتن شرط ارزشمند نزدیک (Thin Value Bet) که به دست رقیب نزدیک باشد، ولی همچنان بتواند دست او را شکست دهد، تغییر سودمندی در فلاپ و ترن خواهد بود.

 • اگر بلوف می زنید، سعی کنید در فلاپ کار رقیب را بسازید

بازیکنان تفننی ضعیف با طیف دست ضعیف و وسیعی به فلاپ می آیند که اکثر اوقات به نتیجه نمی رسد. معمولا هم وقتی به ترن می روند، با دست های قرعه (دستی که یک یا چند کارت برای کامل شدن نیاز دارد) یا جفت است.

از این رو، باید در خصوص بلوف زدن در ترن، احتیاط کنید و در فلاپ کار آن ها را تمام کنید. همچنین باید یادتان باشد بازیکنان تفننی در موقعیت های ترسناک، بیشتر فولد می کنند و بتوانید از این نقطه ضعف بهره ببرید.

 •  بعد از شرط ادامه، در بیشتر اوقات مقابل افزایش ها فولد کنید

بازیکنانی که در پیش فلاپ لیمپ می کنند، اکثر اوقات تمایل دارند منفعلانه بازی کنند. آن ها عاشق کال کردن هستند و به ندرت با دست های قرعه‌شان، رِیز می کنند. همچنین، چون این بازیکنان نسبت به شما دست های خیلی بیشتری بازی می کنند، که حتی شامل کارت های تصادفی غیرهمخال هم می شود، احتمالا دو جفت یا ست های تصادفی بیشتری هم نصیبشان می شود. از این رو، وقتی چنین بازیکنانی شرط ادامه (c-bet) شما را افزایش می دهند، باید مقابلشان سفت تر بازی کنید.

نتیجه گیری

آگاهی از چگونگی بازی برابر بازیکنان ضعیف تفننی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که باید داشته باشید. بسیاری از حرفه ای ها، تنها با تمرکز روی این مبحث، مبالغ بالایی برده اند. توصیه های بالا را به خاطر بسپارید و مطمئنیم می توانید لیمپرها را در پوکر نابود کنید. موفق باشید!

مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *