چرا باید برای موفقیت در پوکر، فولد کردن را یک استراتژی تهاجمی بدانید؟

در سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال، با انواع استراتژی پوکر آشنا شوید.

گلف بازی حرفه ای را در نظر بگیرید. کسی که همه به توانایی هایش در این ورزش ایمان دارند و انواع و اقسام افتخارات به نامش زده شده اند. این بازیکن در جریان یکی از رقابت ها، از بازی در 5 سوراخ پشت سرهم انصراف می دهد و تعجب بقیه بازیکنان حاضر را برمی انگیزد. همه از خود می پرسند ما که در چنین شرایط نزدیک و زمین نامناسبی، مشغول بازی هستیم، او چرا کنار می کشد؟ قهرمان ما در جواب می گوید: «درست است. اینکه من بهتر از شما هستم، به خاطر این است که تنها سوراخ هایی را بازی می کنم که مطمئنم در آنها برنده خواهم شد.» مسخره است، نه؟

لری فیلیپس از جمله کسانی بوده که به تفاوت های بارز پوکر و دیگر رقابت ها اشاره کرده است. او می نویسد: «در پوکر، خیلی بیشتر از اینکه گرم تان باشد، سردتان خواهد بود، چون قوانین اجازه می دهند بازیکنان حتی قبل از اینکه یک چیپ هم شرط ببندند، فولد کنند. این خیلی از اوقات باعث می شود پوکر به جای اینکه تهاجمی و روبه جلو باشد، مسابقه ای انصرافی مدنظر قرار بگیرد.»

ذهنیت مسابقه ای

با رشد در فرهنگی که سرشار از مسابقات پرهیجان و تهاجمی است، می دانیم برای برنده شدن باید حضور فعالانه داشته باشید. گلف باز باید در تمام سوراخ ها بازی کند. خیلی از ورزش ها هم مثل گلف، نیازمند درگیری مستمر ورزشکار است. از سوی دیگر، در این زمانه، برنامه های تلویزیونی خوانندگی، آشپزی و قرارهای عاشقانه را هم تبدیل به رقابت کرده اند.

وارد شدن به دنیای پوکر با چنین ذهنیتی در خصوص هیجان و حضور فعالانه در رقابت، می تواند منجر به شکستی بزرگ برای مبتدیان شود. فولد کردن دور از رفتار طبیعی به نظر می رسد. در حالی که این تصمیم با بیرون ماندن از مسابقه متفاوت است، فولد کردن های پشت سرهم می تواند بی قرارتان کند و صبرتان را لبریز نماید که در نهایت منجر به دوری از گیم پلن شخصی و ارتکاب اشتباه از سمت تان می شود.

گاهی اوقات حتی شل ترین بازیکن ها هم قبل از فلاپ فولد می کنند، ولی اگر این کار را نکنند، ماهیچه های روانی ذهن شان باعث می شوند فولد کردن در فرصت بعدی برایشان سخت تر جلوه کند. در بعد از آن، سخت تر هم می شود.

بلوف زدن هم از عادت های رقابتی یکسانی ناشی می شوند. موقع حضور در هر دست، بازیکنان برای برد به هر قیمتی، بازی می کنند. اگر برای برنده شدن لازم باشد بلوف بزرگی بزنند، به خودشان می گویند «این همان کاری است که برنده ها می کنند.» فقط آدم های ضعیف تسلیم می شوند، نه؟

پوکر گلف نیست

اگر پوکر مثل گلف بود، در همه دست ها بازی می کردید. به جای این، پشت سرهم فولد می کنید. در بازی های نقدی، ممکن است ساعت ها برای بازی کردن یک دست، صبر کنید. چالش کار آنجا است که طبیعت ماجراجویانه تان را پرورش دهید تا یاد بگیرد فولد کردن هم بخشی از رقابت است. اول از همه یادتان باشد تصمیم به بازی نکردن، معمولا کلید پیروزی است.

برخلاف گلف، در پوکر باید انرژی تان را حفظ کرده و منتظر دست هایی بمانید که شانس موفقیت تان را بالا ببرند. می توانید با دست های خیلی خوب با بلوف مناسب، برنده یوشد. مسلما همیشه هم برنده نخواهید شد. اگر لازم باشد، باید بعد از فلاپ یا ترن بد، بازی را رها کنید. گلف بازها متاسفانه بعد از ضربه ای افتضاح یا عملکرد فوق العاده رقیب، چنین شانسی پیدا نمی کنند.

منفعل تر از منفعل

سمت منفعل نمودار تهاجمی-منفعل، پر از چک و کال است؛ اقداماتی که هیچ فشاری به رقیب وارد نمی کنند. همچنین فولد کردن قبل از فلاپ هم اقدامی است که منفعل تر از منفعل به حساب می آید.

در واقعیت، فولد کردن، تهاجمی ترین استراتژی در راه بستن راه دسترسی به استک تان به حساب می رود. به فولد کردن به عنوان تغییری رو به جلو نگاه کنید که می تواند در فوتبال، معادل دستور دفاع به تیم باشد که از گلزنی رقیب جلوگیری می کند.

فولد کردن پشت سرهم همچنین باعث می شود در دست های خیلی خوبی که نصیب تان می شود، شرط های بزرگ تری ببندید. کارت های قوی و اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت که برای شکست دادن نفرات، بسیار مناسب است.

نتیجه گیری

پوکر همیشه انتخاب های بسیاری در اختیارتان می گذارد. با وجود پرورش یافتن در دنیایی از رقابت های هیجان انگیز و تهاجمی، سعی کنید فولد کردن را به عنوان اقدامی تهاجمی در قالب پوکر، مدنظر قرار دهید. فولد کردن هم بخشی از رقابت است. فولد کردن باعث می شود رقبا در صورت برتری بر شما، نتوانند همه چیپ هایتان را به جیب بزنند.

انفعال ناشی از فولد در هر دست هم سبب می شود انرژی تان برای دست هایی که به خاطر کارت ها یا موقعیت مناسب در دور میز تصمیم به بازی با آنها می گیرید، ذخیره شود.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *