چرا روند خوب در پوکر می تواند به عملکرد شما ضرر برساند؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

بازیکنان پوکر می توانند جانوران در حال تغییری باشند. در یک آن، به خاطر بدشانسی و اینکه تمام دنیا علیه‌شان هستند، غُر می زنند و لحظه ای دیگر، ادعا می کنند هدیه خدا به دنیای پوکر به شمار می روند. هر دوی این موارد به دلیل نوسان (با نوشتار انگلیسی Variance، شاخص آماری از نحوه تفاوت نتایج واقعی با نتایج مورد انتظار) همیشگی موجود در پوکر رخ می دهد و این یادداشت مَتیو پیت به بررسی روند خوب در پوکر می پردازد.

می توانم با اطمینان بگویم بیشتر اوقات بازیکنان در اشاره به نوسان، به جنبه منفی مساله اشاره دارند و معمولا از این مفهوم برای نشان دادن باخت های ناگهانی و روندهای منفی خود بهره می برند.

از نظر بازیکنان برنده پوکر اما روند بد به بازی آن ها ربطی ندارد و ناشی از نوسان است، پس حق دارند دست سرنوشت و بدشانسی را سرزنش کنند. حضور در سمت منفی نمودار می تواند حتی برای بازیکنان بسیار حرفه ای پوکر هم مضرات بزرگی به همراه داشته باشد.

حرفه ای های موفق یاد گرفته اند با این بدشانسی کنار بیایند. برای بقیه ما ولی باخت در اواخر تورنمنت یا از دست دادن پات موقع داشتن شانس بالا، باعث می شود به عملکردمان شک کنیم و شاید حتی سبب شود تصمیمات نامناسبی برای برگرداندن اوضاع، بگیریم.

طبیعت انسان همین است. طوری برنامه ریزی شده ایم که از اشتباهاتمان درس بگیریم و در هر چیزی که هستیم، بهتر شویم. برای همین هم یاد می گیریم راه برویم، حرف بزنیم، بنویسیم و در نهایت بازیکن پوکر بهتری باشیم. فقط باید به این مساله توجه کرد که وقتی اوضاع به نفع ما پیش نمی رود، وسوسه می شویم طور دیگری عمل کنیم حتی اگر چنین رفتاری توصیه نشده باشد. حتی اگر تصمیمات درستی می گیرید ولی نتیجه مناسبی (پیروزی) نمی بینید، شک و شبهه وجودتان را فرا می گیرد. چیزی که قبلا موقعیت شرط سوم آل-این بسیار واضحی به حساب می آمد، الان شرایط شرط سوم آل-این شک و شبهه داری شده است.

با این حال، روند خوب هم می تواند حتی برای بازیتان بدتر از روند خوب باشد و دلیل آن را برایتان شرح خواهم داد. وقتی بد بازی می کنید، به طور جامع، شیوه بازی خود را مرور می کنید و به دنبال پوشش شکاف هایی می گردید که سبب عدم نتیجه گیریتان شده است. به این شکل می توانید اشتباهاتتان را پیدا کنید و در موقعیت های بعدی مرتکب آن ها نشوید.

با این حال، وقتی روند مناسبی دارید و انگار همه چیز را درست انجام می دهید، به احتمال بیشتری سراغ چنین مرور جامعی نخواهید رفت و مهارت های خود را مورد تحلیل موشکافانه قرار نخواهید داد. قبول کنید همین طور است، اگر این طور نیست، چرا سرتان را به نشانه تایید تکان می دهید؟

وقتی فکر می کنید به خاطر استادی در پوکر برنده می شوید و صرفا به خاطر بدشانسی، می بازید، تعادل بسیار ناسالمی در نگاهتان ایجاد شده است. البته شاید برخی بردهایتان به خاطر بازی بهتر در مقایسه با رقبا رخ داده باشد و توانسته باشید با مهارت و هوشمندی پات را بدست آورید، ولی اگر کمی بیشتر تامل کنید، می بینید حداقل بخشی از بردهایتان به خاطر روند خوب و خوش شانسی صرف بوده است؛ به خاطر اینکه در اواخر تورنمنت ها دچار بدشانسی نشده اید و در پات های بزرگ، کارت ها به نفعتان رو شده است.

با اینکه، این واکنشی بسیار طبیعی به بازی ای چون پوکر به حساب می رود، باید حواستان باشد نتیجه هایی که می گیرید چطور ممکن است روی درکتان از بازی تاثیر بگذارد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید با نهایت پشتکار بازی می کنید؛ پشتکاری که باید در روندهای خوب، حتی بیشتر از روندهای بد باشد. اعتماد به نفس کاذب به مهارتتان هم ممکن است منجر به تصمیمات غلط شود که معمولا شامل بازی تهاجمی است و اگر روند خوبتان ادامه پیدا نکند، این تصمیمات در نهایت به ضررتان ختم خواهد شد. وقتی جلسه پوکری را به اتمام رساندید، تاریخچه دست هایتان را مرور کنید و به بزرگترین پات هایی که برده اید و باخته اید، نگاه کنید. با خودتان صادق باشید و ببینید چقدر در بردهایتان خوش شانس بوده اید. انجام این کار نه تنها سبب می شود تواضع خود را حفظ کنید و جوّ زده نشوید، بلکه باعث می شود با روندهای باخت بهتر مواجه شوید، چون خواهید دانست گاهی اوقات روند خوب هم دارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *