چرا هر چه پای میز پوکر کمتر صحبت کنید، برایتان بهتر است؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

بعضی چیزها از جمله تقلب همیشه در پوکر بد به حساب می روند و بعضی چیزها همانند ورود همیشگی بازیکنان جدید به بازی و دسترسی به پوکر آنلاین، برای این بازی خوب به شمار می روند. بعضی چیزها هم ترکیبی از خوب و بد هستند که از آن  جمله می توان به صحبت در پای میز اشاره کرد.

پوکر حضوری به صورت جمعی انجام می شود؛ به این معنا که مکالمات اتفاق می افتد و باید هم این طور شود و در روزگاری که بسیاری از انسان ها مسحور گوشی های هوشمندشان هستند، این طور جمع های اجتماعی می تواند برای پوکر و برای بشریت خوب باشد. البته این طور هم هست، ولی همیشه درست نیست.

صحبت در مورد آب و هوا، فیلمی که دیشب دیدید، بازی بسکتبالی که حین بازی هولدم شما در حال انجام است و حتی سیاست از جمله مواردی است که می توانید با آسودگی خیال در موردشان صحبت کنید، ولی نه در وسط دست!

با این حال، دیگر مباحث بد هستند. از آن جمله می توان به موضوعاتی که مشخصا از سوی قانونگذاران بازی ممنوع شده و مباحثی که برای بازی بد است، صحبت کرد.

وقتی در مورد نبایدهای صحبت پای میز حرف می زنیم، صحبت در خصوص دستی که مشغولش هستید، اصلا پذیرفتنی نیست. چه در بازی باشید و چه از آن خارج شده باشد، در مورد کارت های نفرات پشت میز گمانه زنی نکنید تا اطلاعاتی در اختیار کسی نگذارید. در مورد کارت های مشترک یا تصمیمات بقیه هم صحبت نکنید. کسی را می شناسم که جملات رو مُخی مثل: «اوه، اوه، سه تا پیک. بوی فلاش میاد» به زبان می آورد. بله، واقعا خجالت آور است.

وقتی در مورد فلاپ صحبت می کنید، اطلاعاتی به آن ها می دهید که نیازی به آن ندارند و در نتیجه ممکن است باعث باخت بقیه هم بشوید.

پرسیدن سوالات بدون مشکل خارج از نوبت هم ممنوع است. پرسیدن این که «چقدر تو استک داری؟» وقتی سه بازیکن سمت راستتان هنوز بازی نکرده اند، صحیح نیست. اخلاقی نیست. حتی پرسیدن اینکه «دیلر، شرط چقدره؟» وقتی هنوز چند نفر قبل از شما بازی نکرده اند هم عبور از خطوط قرمز است.

موارد بالا بیشتر مربوط به پات های چند نفره می شود. در پات هایی که در هدز-آپ (تک به تک) قرار دارند، قوانین منعطف ترند، ولی برخی سالن های پوکر حتی در این شرایط هم اجازه نمی دهند در خصوص محتویات دستتان صحبت کنید.

انتقاد از بازیکنان قبل، حین و بعد از اتمام دست هم قدغن است. بسیاری از سالن ها قوانینی در خصوص رفتارهای آزاردهنده هم دارند، ولی برخی نظرات همانند «همین طوری ادامه بده، رفیق» یا «چطوری با 5-8 غیرهمخال شرط چهارم رو کال می کنی؟» مشکلی ندارد. البته بعضی ها هم زیرکانه برخی حرف ها را می زنند که شاید باعث رنجش بقیه شود.

تا الان واضح نبوده که تحقیر دیگر بازیکنان نه تنها بی ادبانه است، بلکه سودی هم ندارد؟ در واقع، به دو دلیل سودی ندارد. اول اینکه، باعث می شود رقبا انگیزه بگیرند بهتر بازی کنند. دوم اینکه، باعث می شود بازیکنان تفننی تمایلی برای بازگشت به سالن پوکر نداشته باشند. هیچ کس دوست ندارد تحقیر شود و چنین رفتاری هیچ وقت سبب لذت بردن آن ها از بازی نمی شود. سرزنش هیچ بازیکن یا بازی اش به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

به همین ترتیب، صحبت در خصوص استراتژی پای میز هم حرکت ناشایستی است. البته صحبت در این باره برخلاف قوانین نیست مگر در وسط دست باشد، ولی خب چرا باید در خصوص اینکه (1) چقدر در مورد بازی می دانید یا (2) چطور بازی می کنید، برای رقبا تبلیغ می کنید.

توضیح می دهم چرا بازیکنان این کار را می کنند: چون می خواهند باهوش به نظر برسند. باور کنید. اگر برایتان مهم است، پای میز از وینستون چرچیل و نظریه نسبیت انیشتین صحبت کنید، ولی جوری در مورد پوکر صحبت نکنید که مشخص شود همه چیز را می دانید. صحبت در خصوص استراتژی های پوکر از جمله لذت بخش ترین تفریحات زندگی است، ولی سعی کنید آن را دور از میز انجام دهید.

برهمین اساس، توجیه بازیتان بعد از ریور، اصلا جالب نیست. «ولی تو شرط بزرگ نشسته بودم»، «به خاطر ضریب پات بود». این جملات را وقتی کسی بد صحبت کرده و از بازی کنار رفته می شنوید. معمولا هم لبخندی غم انگیز روی چهره‌شان می نشیند. لازم نیست چیزی را پای میز پوکر توضیح بدهید. شما هم مثل بقیه دنبال چیپ هستید. کسی برای گرفتن مدال افتخار آنجا ننشسته است.

و در نهایت، اگر در مورد پوکر از جمله استراتژی، تاکتیک و نظریه ها صحبت می کنید، لحن مناسب را یاد بگیرید و قانع کننده حرف بزنید. همچنان به نظرم صحبت در خصوص استراتژی پای میز، احمقانه است، ولی برخی از شما برای این کار مشتاقید. برای همین هم است که باید لحن مناسب، اصطلاحات مربوط و مفاهم مورد نظرتان را باید آن قدر خوب فرا بگیرید که بر بقیه تسلط داشته باشید.

براساس گفته ای قدیمی که به مارک تواین نسبت داده می شود: «بهتر است دهانتان را بسته نگه دارید و کودن به نظر برسید تا اینکه آن را باز کنید و همه شک ها را برطرف کنید» که معادل آن در فارسی «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد» است. پوکر حضوری در هر سطحی، فعالیتی جمعی است و اگر زمان قابل توجهی پای میز سپری کنید، اکثر اوقاتتان به صحبت با بقیه خواهد گذشت که بعضی اوقات سرگرم کننده و جذاب و گاهی اوقات کسل کننده و خواب آور خواهد بود. با این حال، سعی کنید در احترام به قوانین و حق و حقوق تمام بازیکنان حاضر در سالن یا کازینوی مورد نظر، صحبت پای میز را در حداقل نگه دارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *