بازیکنان پوکر چه زمانی باید برای استراحت و سرویس بهداشتی! از پای میز بلند شوند؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: ریاضیات پوکر و روانشناسی پوکر

چند سال پیش برای یک تورنمنت پوکر به یکی از کازینوهای لاس وگاس رفته بودم که در جریان مسابقات و صحبت هایم با پوکربازان، سوال جالبی مطرح شد: «بهترین وقت برای بلند شدن از پای میز و استراحت یا استفاده از سرویس بهداشتی، چه زمانی است؟»

سوال جالبی است که پاسخ ریاضی و منطقی صحیحی هم دارد. شاید پاسخ برای بازیکنان خوب واضح باشد. با این حال، از اینکه بازیکنان چقدر زیاد از پای میز بلند می شوند تا استراحتی کوتاه داشته باشند، متعجب می شوم. به ندرت رخ می دهد کسی موقعیت باتن را از دست دهد، ولی برخی ها مشکلی با عبور از موقعیت های هایجک و کات آف ندارند. بیایید نگاهی دقیق تر به مساله بیندازیم و ببینم چقدر می تواند برایتان گران تمام شود؟

مالیات شروط اجباری

حتما از اهمیت موقعیت در پوکر مخصوصا هولدم نامحدود شنیده اید. پوکر بازی داده ها است. هر چه موقعیت بهتری داشته باشیم، داده های بهتری هم داریم. نمودار پایین که سود میانگین از هر موقعیت پوکر ثبت شده توسط پیشکسوتان این بازی را مدنظر داشته باشید.  پیشکسوتان گروهی 2 هزار نفره در بین 130 هزار داوطلب تحقیقات من هستند که بیشترین دست ها را بازی کرده اند. این بازیکنان به طور میانگین از سایر بازیکنان آنلاین بهتر هستند.

می توانید ببینید گروه پیشکسوتان از تمام موقعیت ها غیر از شروط اجباری، سود کرده اند. اگر خط چین قرمز سمت چپ نمودار را نگاه کنیم، می بینیم اگر مجبور نمی شدند در شروط اجباری، چیپی در پات قرار دهند، در این موقعیت ها هم سود می کردند.

گروه پیشکسوتان به طور میانگین در هر 100 دست، چیزی حدود 53 شرط بزرگ می بازند که 0.53 شرط بزرگ در هر دست می شود، ولی خط چین قرمز نمودار بالا نشان می دهد اگر شرط بزرگ توسط شخص دیگری پست شود، این گروه 4 شرط بزرگ در هر 100 دست برنده می شود.

دوست دارم این باخت را با عنوان «مالیات شروط اجباری» صدا کنم. مجموع دو شرط اجباری چیزی حدود 0.9 شرط بزرگ یا تقریبا 60 درصد هزینه دو شرط اجباری است (که در واقع کمتر از میزان 1.5 شروط اجباری پست شده است).

مهم نیست چه زمانی مالیات پرداخت کنیم. فرض کنیم قوانین به شکلی تغییر کند که شرط کوچک تمام 1.5 شروط اجباری را پرداخت کند. در این صورت، سود شرط بزرگ در هر 100 دست، به میزان 4 شرط بزرگ بوده و سود شرط کوچک به اندازه 56 شرط بزرگ در هر 100 دست کاهش می یابد. پولی که به عنوان مالیات در پات گذاشته می شود را هم پول مرده تلقی می کنیم. فرقی ندارد مالیات شروط اجباری را از چه موقعیتی پست کنیم.

ارزش موقعیت های اولیه

خب، حالا بیایید سود میانگین گروه پیشکسوتان را از موقعیت های مختلف میز بررسی کنیم که در جدول زیر مشخص است:

این جدول از موقعیت باتن شروع می شود و به شرط کوچک ختم می شود.

فرض کنیم آقای پیشکسوت در شرط کوچک پشت میز نباشد و بعد برگردد و شرط بزرگ 0.5 خود را از موقعیت کات آف، پست کند (در پی عدم حضور در شرط کوچک، معمولا اجازه ندارید از باتن بازی کنید). از این رو، آقای پیشکسوت 2 موقعیت شامل شرط کوچک و باتن را از دست داده که براساس فرمول پایین 20.8 شرط بزرگ در هر 100 دست می شود:

با این حال، فرض کنید آقای پیشکسوت دست زیر تیغ (UGT) خود را بازی می کند، شرط بزرگ را حضور ندارد و بعد از شرط کوچک 1.5 شرط بزرگ پست می کند. الان او فقط سودی به اندازه 3.6 شرط بزرگ که موقع حضور در شرط بزرگ کسب می کند، از دست می دهد. این تفاوت بزرگی با سناریوی اول دارد. نتیجه ای که می گیریم این است که هیچ وقت بازی در باتنِ خود را از دست ندهید.

با این حال، جدول بالا مشخص می کند نباید کات آف و هایجک را هم از دست داد، چون این ها هم موقعیت های بسیار سودمندی هستند. در واقع، این 3 موقعیت بیشترین سود را نصیب آقای پیشکسوت می کنند.

خب، چه زمانی باید به سرویس بهداشتی بروم؟ این نتایج به پوکر نرخ پایین هم منطبق است. بازیکنان متوسط هم احتمالا موقع حضور در شروط اجباری، ضرر می کنند که حتی با در نظر نگرفتن مبلغ شروط اجباری هم رخ می دهد. این بازیکنان احتمالا در موقعیت های زیرتیغ و زیرتیغ+1 هم ضرر می کنند و حتی در موقعیت میانی هم همین نتیجه را می گیرند. به این معنا است که غیبت در زیر تیغ، زیر تیغ+1 و شرط اجباری بزرگ نتیجه کلی آن ها را بهتر می کند. بهترین استراتژی برای مبتدیان و بازیکنان متوسط این است که در MP1 (موقعیت میانی اولیه) بازی کنند، استراحت کوتاهی داشته باشند و بعد برای بازی از شرط کوچک برگردند.

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *