پنج دلیل بد برای پست کردن شرط در پوکر را بدانید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال:  استراتژی پوکر  و روانشناسی پوکر

پیش نیازها:

به قلم استیو سیلبرید – قبلا گفته ام تنها 2 دلیل اصلی برای پست کردن شرط در پوکر وجود دارد: به خاطر قدرت دست و به عنوان بلوف. با این وجود، کارشناسان دلایل دیگری هم برای شرط کردن در پوکر ذکر می کنند. امروز می خواهم نشان دهم چرا این ها دلیل اصلی شرط کردن در پوکر نیستند و در واقع می توانند ما را منحرف کنند.

گفتنی است در این یادداشت بیشتر طرف صحبتم با بازیکنان پوکر نرخ پایین است و می خواهم 5 دلیل بد برای شرط کردن و یک دلیل بد برای شرط نکردن را معرفی و مرور کنم:

برای بدست آوردن اطلاعات شرط نکنید

معمولا می شنویم که بازیکنان می گویند برای فهمیدن اینکه چه شرایطی در بازی دارند، شرط پست می کنند. شاید به نظر منطقی برسد، چون می دانیم پوکر بازی اطلاعات است. با این حال، این از جمله دلایل بد برای شرط کردن است.

فرض کنید در فلاپ جفت دوم را می سازیم و شرط می کنیم تا شرایط را ببینیم. آیا وقتی رقیب فولد می کند، اطلاعاتی نصیبمان می شود؟ نه، واقعا، چون دست به آخر رسیده است.

فرض کنیم رقیب کال کند. آیا الان داده چندانی در اختیار داریم؟ الان فقط می دانیم دستی دارد که ارزش کال کردن را دارد. جلو هستیم یا عقب؟ آیا نزدیک هستیم؟ آیا این شرط ارزش مورد انتظار منفی را توجیه می کند؟

فرض کنیم رقیب افزایش دهد. الان فکر می کنیم عقب بوده ایم و شرط خود را هدر داده ایم. آیا واقعا این طور است؟ شاید رقیب بلوف می زند. رقبا معمولا دروغ می گویند، پس واقعیت چیزی که به نظر می رسد، نیست. آیا این اطلاعات ارزش شرط کردن داشت؟

البته گاهی اوقات براساس واکنش رقیب به شرط ما، اطلاعات مناسبی نصیبمان می شود، ولی این نباید دلیل اصلی برای شرط کردن تلقی شود. فقط می توان گفت فایده جانبی خوبی است. می توان با چک دادن هم گاهی اوقات به این داده ها رسید. با صبر می توان به اطلاعات مورد نظر دست پیدا کرد.

برای حفاظت از دستتان شرط نکنید

دو موقعیت وجود دارد که در آن بازیکن برای حفظ دستش، شرط می کند. اولی قطعا اشتباه است، ولی دومی شاید قابل تامل باشد.

اغلب می شنویم که بازیکنان می گویند «برای جلوگیری از ساختن دست بهتر از سوی او، آل-این کردم». اشتباهِ اینجا شرط کردن نیست، بلکه بیش شرط (شرط بزرگتر از پات) است. بسیاری از ما نمونه هایی از این دیده ایم.

فرض کنیم بازیکنی جفت سرباز دارد و با 25 دلار شرط، بازی را باز می کند در حالی که باید معمولا با 12 دلار شروع کند. می خواهد با بیش شرط، از جفت سربازش محافظت کند. می خواهد هیچ کس کال نکند، ولی بیش شرط او سبب می شود از سوی دست بالاتر، کال شود؛ نتیجه ای که اصلا برای او جالب نیست.

فرض کنیم بازیکنی جفت شاه دارد و با 15 دلار شرط شروع می کند و 2 نفر او را کال می کنند. فلاپ به شرح زیر رو می شود:

و او با شرط 140 دلاری در پات 40 دلاری، آل-این می کند. همچنان فکر می کند در برابر دست قرعه ها، از کارت های محافظت می کند، ولی تنها کاری که می کند، مجبور به فولدِ دست های بدتری است که در صورت شرط پایین تر از سوی او، می توانستند پول بیشتری وارد پات کنند.

وقتی دست خوبی داریم، هدفمان باید شرط مبلغ ایده آل باشد؛ مبلغی که در بلندمدت بیشترین سود را نصیبمان کند. لازم نیست به دنبال محافظت دستمان باشیم، بلکه باید مبلغ مناسبی شرط کنیم تا رقبا تعقیبمان کنند. گاهی اوقات برخی بازیکنان ضعیف با به جان خریدن ارزش مورد انتظار منفی،  اقدام به حفاظت از دست های ضعیفشان مقابل سهم شانس رقیب می کنند. فرض کنیم بازیکنی JT دارد و فلاپ به شرح زیر رو شده است:

شرط او مطمئمنا از سوی چند دست بهتر کال می شود. همچنین دست هایی مثل Q-10 و برخی دست های تصادفی، هم شرط را کال می کنند. از این رو، موقعیت شرط غیربلوف ندارد، ولی نگران است چک باعث رایگان شدن یک کارت برای بقیه می شود. از این رو شرط می کند تا به نظرش از دستش محافظت کند. می خواهد سهم شانس بقیه را خنثی کند.

ایده اشتباهی است. حتی وقتی کارشناسان هم می گویند گاهی لازم است برای حفاظت از دست شرط کنید، نباید فکر کنید منظورشان دقیقا همین است، چون اشتباه برداشت پیش می آید. شاید منظور کارشناس مورد نظر این است که «موقعیت شرط غیربلوف وجود دارد و شرط سبب تحریک رقیب به گذاشتن پول در پات می شود.» این جمله تا حدی نامفهوم است و کارشناسان از جمله کوتاه تر استفاده می کنند. نباید برای حفاظت از دست شرط کنیم. باید برای به حداکثر رساندن ارزش مورد انتظار شرط کنیم.

شرط های بلاک کننده پست نکنید

شرط بلاک کننده معمولا شرط کوچکی است که برای جلوگیری از پست شرط بزرگ تر از سوی رقبا، تعیین می شود. مثلا فرض کنید در ریور هستیم و دستی داریم که به نظر از طیف کال رقیب کوچک تر است. اگر چک دهیم، انتظار داریم رقیب شرطی 50 دلاری در پات 100 دلاری قرار دهد، ولی تنها 25 دلار شرط می کنیم به این امید که رقیب تنها کال کند. شرط ما سبب می شود بتوانیم با هزینه کمتری به شوداون (نمایش کارت ها) برویم.

این استراتژی 2 مشکل دارد. اول اینکه وقتی باید شرط غیربلوف پست کنیم که طیف کال ما جلوتر از رقیب باشد. در ادامه باید میزان شرط ایده آل را پست کنیم که معمولا باید بیشتر از میزان شرط بلاک کننده باشد. در غیر این صورت، اگر موقعیت سودمند بلوف نداشته باشیم، اصلا نباید شرط کنیم. در این شرایط باید میزان شرط خود را طوری مشخص کنیم که به سهم شانس فولد مناسبی برسیم.

مشکل دوم این که شرط بلاک کننده خارج از موقعیت ما معمولا از سوی رقبای با دقت، به سادگی مشخص می شود. ممکن است بفهمد یا برای دست خیلی قدرتمندمان می خواهیم پات بزرگ بسازیم یا با بی اطمینانی به دست ضعیفمان بازی می کنیم. وقتی این رقیب بتواند براساس اقدامات قبلی ما، داشتن دست قوی را حذف کند، می تواند با بلوف-رِیز کردن، از شرط بلاک ما به نفع خود استفاده کند. باید ایده شرط بلاک کننده را کنار بگذاریم. به قدرت دست یا بلوف فکر کنید و در غیر این صورت، چک دهید.

برای تعادل شرط نکنید

به تعادل رساندن بازی از جمله مهم ترین مفاهیم در پوکر نرخ متوسط است. این یکی از عواقب نرم افزارهای آنلاین پوکر است که سبب می شود بازیکنان زیرک بدانند دقیقا چه باید بکنند. استخراج داده تهدید آنلاین بزرگی به حساب می رود که حتی در پوکر نرخ پایین هم استفاده می شود.

با این حال، مفهوم تعادل کمتر در بازی های نقدی نرخ پایین به کار گرفته می شود، چون داشتن حساب بازی های رقبا تقریبا غیرممکن است. در نتیجه نباید صرفا به خاطر ایجاد تعادل در طیفمان، شرط کنیم یا چک دهیم. به جای آن، باید براساس شرایط فعلی، بهترین بازی در راستای ارزش مورد انتظار را انجام دهیم.

اگر هدفمان بلوف است، برای اینکه پول بیشتری به جیب بزنیم این کار را می کنیم نه به تعادل رساندن بازی برای موقعیتی در آینده. بلوف های ما به هر حال رو می شود و وقتی این چنین می شود بازیکنان پوکر نرخ پایین خیلی کم به آن دقت می کنند.

هولدم نامحدود نقدی نرخ پایین، به کندی پیش می رود. موقعیت بلوف مشابه به ندرت در همان جلسه پیش می آید. از این رو نباید به دنبال به تعادل رساندن بازی برای چندین رقیب مختلف که به ندرت تغییرات بازی ما را مشاهده می کنند، باشیم. هدف اصلیمان باید استفاده از موقعیت باشد نه به تعادل رساندن بازی.

برای تغییر وجهه موقت خود بلوف نزنید

تغییر وجهه از جمله مفاهیم پربحث به شمار می رود. بازیکنان شل-تهاجمی اعتقاد دارند بازی های کوتاه مدت –EV آن ها در بلند مدت سبب اشتباه رقبا شده و به نفع آن ها است. گفتنی است EV اشاره به ارزش مورد انتظار دارد که این اصطلاح در پوکر برای نشان دادن میزان سودآوری یک بازی در بلند مدت به کار برده می‌شود.

حدس می زنم چنین طرز تفکری ناشی از سوگیری ادراکی باشد، چون این بازیکنان می خواهند شیوه بازی خود را توجیه کنند. در هر حال، حداقل در پوکر نرخ پایین با شرط بندی به منظور تغییر وجهه موقت، مخالفم.

مشکل اصلی اینجا است که در بین بازیکنان این سطح، تعداد کمی به اقدامات ما اهمیت می دهند. آن ها بیشتر به بازی و قدرت دست خود فکر می کنند و تا وقتی به شدت چیزی را نشان ندهیم، اصلا دقتی به آن نمی کنند. در نتیجه نباید برای چنین بازیکنانی، چیپ هایمان را صرفا به خاطر تغییر وجهه به حراج بگذاریم.

یک استراتژی بهتر این است که صاحب وجهه ای باشیم که در قوی ترین بازی هایمان بروز داده ایم و در موقع مناسب از آن برای بردن پات ها بهره ببریم.

در نهایت، برای کنترل پات «عدم شرط» نکنید

دلایل بد بسیاری برای شرط کردن برشمردم، ولی یک دلیل بد هم برای شرط نکردن وجود دارد. برخی ها برای کنترل پات و ترس از عقب بودن، چک می دهند. آن ها فکر می کنند دستشان تنها برای یک خیابان مناسب است و برای پایین آوردن ریسک چک می دهند. می خواهند با هزینه کمتر فلاپ را ببیند. این دلیل بدی برای شرط نکردن است.

فرض کنیم بازیکنی A-9 دارد و فلاپ به شرح زیر است:

بازیکن به فرض اینکه دستش برای یک خیابان خوب است، چک می دهد تا پات را کنترل کند، ولی اینجا معمولا فرصت خوبی برای شرط غیربلوف فراهم است، چون دست های پایین تر زیادی کال خواهند کرد. از این رو، شرط به EV مثبت منجر می شود. با اینکه چک دادن هم می تواند EV مثبت تلقی شود، تفکر بازیکن باید براساس اینکه چطور بیشترین پول را دربیاورد، تنظیم شود.

فرض کنیم شرط می کند و کال می شود. ترن به شرح زیر رو می شود:

الان دستش تبدیل به دستی شده که ارزش بازی در سه خیابان را دارد و باید بیشترین استفاده را از آن بکند. اگر در فلاپ چک می داد، این فرصت را از دست می داد. اگر در ترن کارت زیر رو شود:

اگر فکر می کند موقعیت شرط کردن ندارد، می تواند چک دهد.

باید هر دست را براساس چیزی که فکر می کنیم بیشترین پول را نصیبمان می کند، بازی کنیم. نباید به طور خودکار فرض کنیم دستی یک خیابانی دارم پس چک می دهم.

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *