پنج دلیل اهمیت موقعیت در پوکر کدامند؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

اگر تماشاگر بازی های پوکر هولدم نامحدود زیادی بوده باشید، حتما دیده اید دست بازیکنان چقدر بعد از فلاپ کمتر بازی می شوند. بازیکنی با یک افزایش شروع می کند، دیگری کال می کند و در ادامه فقط همین دو نفر هستند که برای بردن پات، می جنگند.

این مساله در مورد بازی های آنلاین، بازی های نقدی و بازی های خانگی هم صدق می کند؛ جایی که بعد از رو شدن کارت های مشترک، تنها 2 نفر به مبارزه ادامه می دهند.  

در این موقعیت ها، واضح است که یکی از بازیکنان «در موقعیت» حضور دارد و در تمام خیابان ها، آخر بازی می کند و دیگر بازیکن «خارج از موقعیت» قرار دارد و باید اول بازی کند. اگر دقت لازم را نداشته باشید، تصور می کنید بازیکنان نیمی از دست هایشان را در موقعیت و نیمی دیگر را خارج از موقعیت بازی می کنند، ولی حرکت اشتباهی خواهد بود.

حقیقت این است که بسیاری از بازیکنان خوب، خیلی از دست هایشان را در موقعیت بازی می کنند. به خاطر این است که خیلی از بازیکنان خوب موقع انتخاب دست، اگر خارج از موقعیت نشسته باشند، تصمیم به فولد می گیرند و وقتی در موقعیت هستند، بیشتر وارد بازی می شوند. این کار را می کنند چون می دانند در پوکر، بازی در موقعیت برتری قابل توجهی نسبت به رقبا برایشان خواهد داشت.

موقعیت در پوکر

جایگاه های دور میز پوکر عموما به عنوان موقعیت اولیه، موقعیت میانی و موقعیت آخری شناخته می شوند که جایگاه باتن و شروط اجباری، هر کدام را مشخص می کند.

موقعیت اولیه (Early Position) که به اختصار EP خوانده می شود، به دو جایگاه شرط کوچک (Small Blind) و شرط بزرگ (Big Blind) که به اختصار SB و BB خوانده می شوند و همچنین بازیکن سمت چپ شرط بزرگ اشاره دارد؛ بازیکنی که از او به عنوان زیر تیغ (Under the Gun) یا به طور اختصار، UTG یاد می شود. در میزهای 9 تا 10 نفره، بازیکن بعدی (UTG+1) هم به عنوان موقعیت اولیه مدنظر قرار می گیرد، چون اکثر جایگاه های دیگر میز، موقعیت میانی و آخری به حساب می آیند.

حواستان باشد با این که شروط اجباری در پیش فلاپ، بعد از UTG آخر از همه بازی می کنند، چون در پس فلاپ، همیشه باید زودتر بازی کنند، به عنوان موقعیت های اولیه به حساب می آیند.

موقعیت میانی (Middle Position) که به اختصار MP خوانده می شود، معمولا به 2 تا 3 جایگاه بعدی در دور میز اطلاق می شود که به چند موقعیت آخری، می رسند.

در نهایت به موقعیت آخری (Late Position) می رسیم که به اختصار LP خوانده می شود و شامل باتن به عنوان آخرین موقعیت، کات آف (جایگاه قبل از باتن) و هایجک (جایگاه قبل از کات آف) می شود. در برخی میزها (حداکثر 6 نفره)، هایجک به عنوان موقعیت میانی مدنظر قرار می گیرد.

همان طور که اشاره شد، بهترین بازیکنان هولدم نامحدود بیشترین دست هایشان را از موقعیت های آخر و کمترین دست هایشان را از موقعیت های اول، بازی می کنند. برهمین اساس، این بازیکنان بیشترین سود را از موقعیت های آخر می برند و حتی بازیکنان خبره هم موقع بازی در موقعیت های اولیه، دچار شکست می شوند. در ادامه این یادداشت، به 5 دلیل اهمیت موقعیت در پوکر می پردازیم.

کارت های رایگان بیشتر

گاهی اوقات تمایل دارید بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنید، دست قرعه‌ خود را در خیابان های بعدی هم بازی کنید. اگر نسبت به رقیب موقعیت داشته باشید و او چک کند، فرصت دارید شما هم چک کرده و کارت مشترک بعدی را به رایگان ببینید.

فرض کنیم کارت های زیر را در اختیار دارید و تصمیم گرفتید وصل شونده های همخال را بازی کنید:

فلاپ به شرح زیر رو می شود:

رقیب شما که باید اول بازی کند، تصمیم می گیرد چک کند. شما می توانید شرط کنید یا اینکه بخواهید چک کنید تا کارت بعدی را به رایگان ببینید تا مشخص شود فلاش کرده اید یا نه. اگر اول بازی می کردید، معلوم نبود اگر چک کنید، رقیب بعد از شما شرط نکرده و شما را مجبور به پرداخت هزینه نمی کند.

کنترل اندازه پات

بازی به عنوان نفر آخر به شما اجازه می دهد بتوانید اندازه نهایی پات را کنترل کنید. اگر بخواهید در پات کوچکی بازی کنید و رقیب چک کند، شما هم می توانید چک کنید و اگر رقیب شرط کرد، می توانید کال کنید و پرونده را ببندید. اگر هم بخواهید پات بزرگتری بازی کنید، می توانید کال یا رِیز کنید.

در خارج از موقعیت، نمی توانید مطمئن باشید بعد از چک شما، رقیب هم چک می کند و اجازه می دهد کارت بعدی را به رایگان ببینید. همچنین نمی توانید اطمینان داشته باشید اگر شرط کنید، رقیب تصمیم به فولد یا کال بگیرد که بتوانید اندازه پات را کنترل کنید.

فرصت بلوف بیشتر

داشتن موقعیت نسبت به رقیب آن قدر ارزشمند است که می تواند جبران یک دست بد را هم بکند. به بیان دیگر، شاید دست اولیه شما ضعیف باشد، ولی با آخر بازی کردن، فرصتی نصیبتان می شود تا خود را قوی تر نشان دهید. این به معنای فرصت بلوف بیشتر موقع چک کردن رقیب خارج از موقعیت است. فرض کنید از موقعیت باتن، افزایش می دهید و شرط بزرگ کال می کنید. فلاپ به شرح زیر رو می شود:

و رقیب چک می کند. اگر شرط کنید و رقیب آس و شاه (و شاید 6) نداشته باشد، احتمالا می توانید او را مجبور به فولد کنید که در نتیجه قدرت دست اولیه شما را بی اثر می کند. می توانید هر کدام از دست های تصادفی زیر را داشته باشید و اهمیتی نداشته باشد:

در واقع اینجا، موقعیت، دست را برایتان برده است، نه کارت ها!

محاسبه ضریب پات

فرض کنیم در پاتی 4 نفره، کارت های زیر را در اختیار دارید:

و در حالی که شما نفر دوم باید بازی کنید، فلاپ به شرح زیر رو می شود:

پات 1500 دلار است و نفر اول 500 دلار شرط می کند. با دست قرعه پایان باز استریت شما، دوست دارید کال کنید تا کارت ترن را ببینید. اگر نفر آخر بودید، با قطعیت میزان ضریب پات برای خودتان را می دانستید. فقط 500 دلار باید خرج کنید و به دنبال پات 2000 دلاری هستید که در نتیجه ضریب پات برایتان 4 به یک خواهد بود.

با این حال، هنوز 2 بازیکن بعد از شما بازی خواهند کرد و نمی توانید این محاسبه را انجام دهید. نمی دانید این 2 نفر تنها به کال اکتفا می کنند تا ضریب شما بهتر هم بشود یا افزایش می دهند و با پایین آوردن ضریب پات شما، کار را برایتان به منظور باقی ماندن در بازی، دشوار می کنند. اگر در موقعیت بودید، دیگر چنین نگرانی هایی نداشتید.

آگاهی از تصمیم رقیب

این مهم ترین فایده بازی از موقعیت است و در واقع تمامی موارد بالا را هم پوشش می دهد. اینجا قبل از اینکه بخواهید بازی کنید، از تصمیم رقیب در تمامی خیابان های پوکر، خبر دارید. با اینکه همیشه امکان فریب از رقیب وجود دارد، در چنین شرایطی قطعا اطلاعات بیشتری نصیبتان می کنند. مثلا اینکه چک به معنای جذاب نبودن کارت های مشترک برایشان بوده است در حالی که شرط، خلاف این را نشان می دهد.

خیلی از بازیکنان خوب وقتی در موقعیت بازی می کنند، اقدام رقیب را به عنوان اولین فاکتور تعیین کننده در نوع بازیشان، مدنظر قرار می دهند.

نتیجه گیری

همین نکته که باتن در هر دست جابجا می شود تا همه بازیکنان دور میز به یک اندازه در تمام موقعیت ها قرار بگیرند، نشان از اهمیت بالای موقعیت در پوکر دارد. اگر این طور نبود، لزومی به تقسیم برابر موقعیت ها بین بازیکنان هم حس نمی شد.

بازی خارج از موقعیت هم گاهی می تواند فواید خود را داشته باشد. از خارجِ موقعیت می توانید چک-رِیز کنید که می تواند تاکتیک قدرتمندی در پس فلاپ باشد. همچنین گاهی اوقات، اول بازی کردن شما باعث می شود دیگران را مجبور به فولد و خروج از بازی بکنید.

با این حال، فایده های بازی از موقعیت خیلی بیشتر است. برای همین هم موقعیت در دور میز پوکر بسیار اهمیت دارد و اینکه در سمت چپ و راست شما بازیکنان قوی یا ضعیف نشسته باشند، بسیار متفاوت است. موقعیت یکی از مهم ترین فاکتورهای هولدم نامحدود است. بازی از موقعیت علاوه بر پایین آوردن میزان ریسک، شانس بردتان را هم بالا می برد. با بازی دست های بیشتر از موقعیت، به خودتان کمک کنید و سعی کنید با بازی از خارجِ موقعیت، به رقبا سود نرسانید.

مطالب مرتبط زیر را درباره اهمیت موقعیت از دست ندهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *