آشنایی با بازی ورق دنبال تک باش

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند. شما می توانید دیگر بازی های ورق را نیز در مجله بخت آموزش ببینید و به جای بازی های همیشگی و روتین گذشته، از هیجان جدیدی برخوردار شوید.
شما می توانید سایر بازی های ورق دو نفره و بازی های ورق چند نفره را نیز در مجله بخت و اقبال آموزش ببینید.

دنبال تک باش، یک بازی ورق برای پنج بازیکن یا بیشتر است. در این بازی باید از کارت های با رنک پایین دوری کنید تا برنده باشید. این بازی در سبک بازی های نشان دادن کارت است. از این نظر بازی ورق دنبال تک باش تنها شبیه بازی ورق 31 است. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

52 کارت، 5 بازیکن یا بیشتر، سه ژتون برای هر بازیکن.

رنک کارت

از بالا به پایین

شاه – بی بی – سرباز – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – تک

آماده کردن مقدمات

به هر بازیکن 3 ژتون می دهیم. هر ژتون به معنای یک جان است. هر بازیکن باید یک کارت بکشد. بازیکنی که بالاترین کارت را داشت، اولین دست دهنده خواهد بود. کارت تک همیشه در این بازی پایین است.

دست دادن کارت ها

به هر بازیکن یک کارت داده می شود.

هدف بازی

هدف بازی این است که از داشتن کارت های رنک پایین در پایان هر دور بازی دوری کنید. وگرنه یک ژتون از دست می دهید.

بازی های مشابه

اینجا باید به دنبال کارت های با ارزش باشیم و تصمیم گیری در مورد تعویض کارت هم مهم ترین چیزی است که برنده را مشخص می کند. این بازی در طبقه بندی بازی هایی قرار می گیرد که براساس ارزش کارت ها استوار هستند و از این نظر شبیه بازی های بازی ورق بلک جک، بازی ورق 99 و بازی ورق گلف است.

نحوه انجام بازی

بازیکن سمت چپ دست دهنده بازی را آغاز می کند. در یک دور، بازیکنان می توانند کارت شان را نگه دارند یا آنها را با بازیکن سمت چپ شان عوض کنند. وقتی بازیکنی تصمیم می گیرد کارتش را تعویض کند، بازیکن سمت چپش باید این درخواست را بپذیرد مگر اینکه کارت شاه در دست داشته باشد. اگر دست دهنده می خواهد کارتش را عوض کند، می تواند بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده را بردارد.

وقتی همه تبادل ها انجام شد، کارت ها برگردانده می شود. بازیکنی که کارتش پایین ترین رنک را دارد، یک ژتون از دست می دهد.

برنده شدن

آخرین بازیکنی که ژتون دارد برنده است.

قوانین

  • بازیکن باید با عوض کردن کارت هایش در صورت دریافت درخواست، موافقت کند مگر اینکه کارت شاه داشته باشد. در این صورت، کارت ها عوض نمی شوند و کارت شاه برگردانده می شود.
  • دست دهنده نمی تواند کارتش را با کارت شاه از بسته کارت های باقیمانده تعویض کند. اگر بالاترین کارت از دسته کارت ها، کارت شاه است، دست دهنده باید کارت خودش را نگه دارد.
  • اگر دو بازیکن به صورت مشترک پایین ترین کارت را داشته باشند، هر دو یک ژتون از دست می دهند.
  • وقتی بازیکنی تمام ژتون هایش را از دست داد، از جریان بازی خارج می شود.
  • اگر دو بازیکن در بازی باقی مانده باشند و کارتشان هم رنک باشد، هیچ کدام از آنها جان از دست نمی دهند. در دور پایانی کارت ها دست داده می شود.

آموزش ویدیویی بازی ورق دنبال تک باش

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی ورق دنبال تک باش را یاد می گیریم. ویدیو با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می شود و در ادامه وارد جزئیات بیشتر می شویم. پنج بازیکن یا بیشتر می توانند در این بازی شرکت کنند.

آماده کردن مقدمات

قبل از هرچیز باید به هر بازیکن 3 ژتون داد. هر ژتون به معنی یک جان است. بعد هرکس یک کارت می کشد. بازیکنی که کارتش بالاترین رنک را دارد دست دهنده می شود. در این بازی کارت تک همیشه پایین است.

دست دادن کارت ها

برای این بازی 52 کارت نیاز دارید. به هر بازیکن 1 کارت داده می شود.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که در پایان هر دور بازی، پایین ترین رنک کارت را در دست نداشته باشیم. در غیر این صورت یک ژتون از دست می دهیم.

نحوه انجام بازی

بازیکن سمت چپ دست دهنده بازی را شروع می کند. بازیکن شماره 2 به کارتش نگاه می کند و باید تصمیم بگیرد آن را نگه می دارد یا با کارت بازیکن سمت چپش عوض می کند. با توجه به هدف بازی، او تصمیم می گیرد کارتش را نگه دارد.

بازیکن شماره 3 به کارتش نگاه می کند و تصمیم می گیرد آن را عوض کند. بازیکن شماره 4 باید کارتش را به او بدهد. حالا نوبت بازیکن شماره 4 است و او هم کارتش را با بازیکن شماره 5 عوض می کند. بازیکن شماره 5 این کار را انجام می دهد و حالا می داند که کارت 6 بالاتر از کارت 4 از تبادل کارت است. بازیکن شماره 5 تصمیم می گیرد کارت 6 را نگه دارد.

حالا نوبت بازیکن شماره 6 است و او هم کارتش را با بازیکن شماره 1 عوض می کند. بازیکن شماره 1 کارت 2 را می بیند و می خواهد آن را عوض کند. او دست دهنده است و کارتش را با بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده عوض می کند.

بعد از آخرین تبادل، همه بازیکن ها کارتشان را نشان می دهند. بازیکن شماره 1 پایین ترین کارت را دارد و یکی از ژتون هایش را از دست می دهد.

مرور قوانین

بعد از دست داده شدن کارت ها، هر بازیکن می تواند به کارتش نگاه کند. وقتی درخواست تعویض کارت داده شد، بازیکن موردنظر باید کارتش را بدهد مگر اینکه کارت شاه داشته باشد. اگر بازیکنی کارت شاه داشته باشد و درخواست تعویض کارت دریافت کند، هیچ تعویض کارتی اتفاق نمی افتد و کارت شاه برگردانده می شود.

دست دهنده هم نمی تواند کارتش را با کارت شاه از بسته کارت ها عوض کند. اگر بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده، کارت شاه باشد، دست دهنده باید کارت خودش را نگه دارد. اگر در پایان دور بازی، دو بازیکن پایین ترین کارت را در دست داشته باشند، هر دوی آن ها یک ژتون از دست می دهند.

در یک گونه دیگر از این بازی، در چنین شرایطی هر دو بازیکن نجات پیدا می کنند و بازیکنی که کارتش خاص است و پایین ترین رنک را دارد بازنده است.

وقتی بازیکنی ژتون هایش را از دست بدهد از جریان بازی خارج می شود. آخرین بازیکنی که هنوز ژتون دارد برنده بازی است. اگر دو بازیکن در بازی مانده باشند و کارتشان هم رنک باشد، هیچ کدام ژتون از دست نمی دهند و آخرین دست دادن کارت ها انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *