تاریخ:ژانویه 20, 2021

چرا در پوکر، علاوه بر طیف دست های رقیب، باید طیف دست های خودتان را هم پیش بینی کنید؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

Cutoff (موقعیت کات آف: نفر قبل از دیلر) 

وقتی قرار است در پس فلاپ تصمیمی بگیرید، مهم است که تنها به طیف دست های رقیب فکر نکنید و در طیف دست های خودتان هم تامل کنید. در مورد قوی ترین دستی که ممکن است در یک موقعیت داشته باشید، فکر کنید. به ضعیف ترین هم فکر کنید. الان به دستی که در اختیار دارید، نگاه کنید. کجای مسیر شما را گمراه می کند؟

 وقتی به مواقعی فکر کنیم که از باتن رِیز می کنید، شاید طیف تان در جفت آس شروع شده و در مواردی مثل زیر، به پایان می رسد که اولی غیرهم خال و دومی هم خال است:

از اینجا می توانیم حدس بزنیم دفاع مقابل شرط سوم با دستی غیرهم خال مثلا همانند عکس زیر، لازم است. در دیگر موارد پیچیده تر هم می توان به همین طریق استدلال کرد:

بیایید الان نمونه ای از دست واقعی در پوکر آنلاین 100 دلاری در هولدم نامحدود را بررسی کنیم تا اهمیت پیش بینی طیف دست خودتان را بهتر درک کنید.

حمله از شروع کار

با در نظر گرفتن $1/$0.5 دلار به عنوان شروع اجباری، بازیکن UTG به 3 دلار افزایش داد و در کات آف (Cut-off) با شرط سوم 9 دلاری روبرو شد. چند فولد انجام شد و UTG کال کرد. در ادامه در پاتی 3 نفره، فلاپ به شرح زیر رو شد:

بازیکن UTG چک کرد و کات آف 10.5 دلار شرط کرد. بازیکن UTG به 21 دلار چک رِیز کرد و کات آف کال کرد. در فلاپی با آس بالا که می تواند طیف دست مناسبی برای کات آف فراهم کند، قدرت از همان شروع کار، به رخ کشیده شده بود.

شاه و آس الان کجا قرار می گیرند؟

کارت ترن 9 گشنیز بود. اگر به طیف دست کات آف فکر کنیم، آس و شاه در هر دو مورد پیش فلاپ و پس فلاپ، در بالاترین رده قرار دارد، ولی با این کارت ترن، همه ترکیب های آس و شاه نمی توانند به طور برابر تلقی شوند.  در فلاپ، ترکیب زیر احتمالا، بهترین ترکیب ممکن بود:

الان در ترن، این ترکیب به ضعیفی ترکیب زیر است:

این در حالی است که ترکیب های زیر همچنان در بالای فهرست طیف های کات آف باقی می مانند و دیگر ترکیب ها، پایین تر تلقی می شوند:

اگر کات آف در پیش فلاپ، ترکیب زیر را داشته باشد، ممکن است برای هر دستی مانع باشد:

البته جفت آس همچنان قدرتمند تلقی می شود، ولی دیگر در بالای فهرست نیست. بلوف های پیش فلاپ همانند موارد زیر که خوب به هم وصل می شوند هم با رو شدن ترن، درجه پایین تری پیدا می کنند:

ولی دیگر دست ها همانند دست های زیر، جلوتر می افتند:

مساله این است که با رسیدن به خیابان چهارم، هر ترکیبی ممکن است جایگاهش در طیف دست ها تغییر کند. فقط با رو شدن کارت های زیر در ترن، جفت آس همچنان به عنوان ناتس تلقی می شود:

بررسی این چنینی طیف دست کات آف، نتایج به درد بخور زیادی در این دست بخصوص دارد؛ به این خاطر که UTG که چک رِیز کرده بود، تصمیم گرفت در در حالی که 95 دلار در استک باقی گذاشت، پاتی 60 دلاری، 60 دلار وسط بگذارد. 

اگر ترکیب زیر دیگر در بالای فهرست طیف دست های کات آف نباشد:

در حالی که قبلا بود، آیا باید با آن، به اندازه پات، شرط کند؟ خیلی ساده اینکه، نه! مشکل با ترکیب بالا این است که علاوه بر این که دیگر قوی نیست، احتمالا بهتر هم نخواهد شد. زمانی که در چیدمان پایین، به درد نمی خورد:

این حرف به معنای آن است که کارت ریور مناسبی هم برای کال کردن نصیبش نمی شود. در موردش فکر کنید. بعد از آن چک ریز و شرط مساوی پات از UTG، اگر در ریور شاه دل رو شود، ترکیب آس و شاه پیک، از چه دستی بهتر است؟ نه از ست، نه از استریت و نه فلاش، هیچ کدام!

در این مثال، همچنین ارزش نبستن شرط سوم در فلاپ با قوی ترین دست ها و همین طور دست های فلاش ضعیف تر را هم می بینیم. اگر کات آف چنین کاری می کرد، در ترن باید در مورد فولد کردن آس و شاه فکر می کرد. طیف هایش احتمالا در مقابل فلاش ها و استریت ها، بی دفاع باقی می ماند. در این مثال همچنین ارزش انجام شرط سوم در پیش فلاپ با اذغامی از کارت های بالا و جفت های بالا با وصل شونده های هم خال که می تواند استریت و فلاش بسازد را هم مشاهده می کنیم.

شاید کسی بگوید کال کردن این شرط لزوما به نتایج بدی نمی رسد و فولد کردن در ریور ممکن است. با این حال، این تنها در حالی است که بتوانیم انتظار داشته باشیم بازیکن UTG بعد از افزایش در فلاپ و شرط بالا در ترن، با احتمال کمتری در ریور، آل این کند. احتمالش کم است. علاوه بر این، لازم است آس و شاه در نمایش کارت ها و در شرایطی که هر دو چک کرده اید، برنده شود.

حرف آخر

بازیکن کات آف، شرط برابر با پات در ترن را کال کرد و کارت ریور به عنوان سرباز خشت رو شد که به درد نمی خورد. بازیکن UTG با ستی که با استفاده از جفت 7 ساخته بود، آل این کرد و بازیکن کات آف با ترکیب زیر، کال کرد:

کات آف احتمالا قضاوت اشتباهی داشت. البته که وارد شدن به کارزار با آس و شاهی که شامل شاه گشنیز هم می شود، توجیه پذیرتر بود، چون در ترن، آوت (کارت هایی که برای تبدیل دست یک بازیکن به دست برنده لازم است) نصیبش شده بود و در ریور هم فلاش ها را بلاک می کرد. همچنین، جفت آس هم در این ریور فایده ای به حالش نداشت و احتمالا با استریت و فلاش روبرو می شد، ولی همچنان با در نظر گرفتن دست ست UTG که از 7 ساخته شده، برنده می شد. نکته این است که اگر کارت ترن سرباز خشت بود، همه چیز برای کات آف تغییر می کرد. با این حال، او به دستی که به نظرش، ارزش بالایی داشت، وابسته شد و به دنبال ساخت طیف دست هایی که بیشتر در شرایط به دردش می خورد، نرفت.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *