چطور به شرط های پیش بینی نشده در پس فلاپ، واکنش نشان دهیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

در هولدم نامحدود، بعضی کارت های مشترک برای طیف دست های ما و برخی دیگر برای رقبا، مناسب تر خواهند بود. وقتی کارتی رو می شود که برای رقیب مناسب تر است، آن ها در شرایط شرط قرار می گیرند و وقتی این کارت مناسب برای ما رو می شود، چنین شرایطی ندارند. با این حال، وقتی در هر دو موقعیت، شرط می کنند، باید از خودمان بپرسیم انگیزه شان چیست؟ آیا می دانند کارت مناسب دست ماست، ولی طیف ارزش دست مناسبی دارند و فارغ از شرایط، باید شرط کنند؟ یا اینکه ممکن است بلوف بزنند چون ارزش کارت را برای بهتر کردن دست ما، نمی دانند.

بیایید مثالی در این باره را مرور کنیم؛ جایی که کارت جدید رو شده، برای طیف دست ما مناسب است، ولی رقیب بدون توجه به این موضوع، به شرط کردن ادامه می دهد.

فلاپی که بیشتر از رقیب، برای طیف دست ما مناسب است

هولدم نامحدودی 50 دلاری بازی می کنیم که کارت های اولیه زیر نصیبمان می شود:

میز آخر (آخرین میز باقی مانده در تورنمنت‌های چند میزه پوکر. میز نهایی وقتی شکل می‌گیرد که اکثر بازیکن‌ها از تورنمنت حذف شده‌اند و حداکثر ۱۰ بازیکن در آن باقی مانده‌) است، ما حدود 30 شرط بزرگ داریم و در تعداد چیپ ها، سوم هستیم. همچنین، کوچکترین استک، به اندازه 25 شرط بزرگ دارد.

البته چون میز آخر است، باید حواسمان به وجهه تورنمنتی مان هم باشد، ولی فشار مضاعفی هم در این شرایط به ما وارد نمی شود. مینی رِیز می کنیم و تنها شرط بزرگ کال می کند. فلاپ به شرح عکس زیر رو می شود:

رقیب چک می کند. ما شرط ادامه ای به اندازه نصف پات می بندیم و رقیب کال می کند. در چنین شرایطی، بازیکنی با تجربه احتمالا چک-رِیز نمی کند. با بررسی فلاپ می بینیم، ما طیف دست های قوی تری نسبت به رقیب داریم و طیف او نسبتا ضعیف تر است.

شرط بزرگ دست های زیادی بین سرباز و 4 می بیند و ما هم تنها ورژن های هم خال کارت های مورد نیاز را داریم. به بیان دیگر، ما تنها کارت های بالا را به عنوان نسبتی از طیف افزایش مان نسبت به شرط بزرگ در این موقعیت داریم.

هر دو مورد علیه رقیب است. ما کارت های مناسب بیشتر و او کمبودهای بیشتری دارد. این به معنای بازی تدافعی خارج از موقعیت است.

بالا رفتن شتاب

در ترن، بی بی خشت رو می شود و رقیب با شرطی معادل 3 شرط بزرگ (یک سوم پات)، ابتکار عمل شرط بندی (Leading Bet) را در دست می گیرد. کارت ترن، استریتی با آس بالا به همراه احتمال فلاش یا گات شات رویال فلاش را برایمان فراهم کرده است. ترن به خاطر اینکه کارت بالا بود، برای طیف شرط فلاپ مان بسیار مناسب است همان طور که برای طیف افزایش پیش فلاپ، مناسب تلقی می شود. طیف دست رقیب اما الان نسبت به فلاپ، که چک کرد، متفاوت است، چون با کال، ادامه اش داد.

شرط ما در فلاپ هر بار که رقیب کارتی از دست می دهد، پات را برایمان برنده می شود، ولی وقتی رقیب خارج از موقعیت، فلاپ را کال می کند، می توانیم حدس بزنیم این یکی از آن موقعیت های همیشگی نیست.

الان اگر چیزی بین طیف شرط فلاپ ما و طیف کال شرط بزرگ، متفاوت باشد، عمق خشت های در اختیار است. مثلا امکان ندارد با کارت های زیر از این موقعیت، افزایش دهیم:

ولی رقیب قطعا می تواند در مواجهه با افزایش کوچک (مینی رِیز) با چنین دستی از شرط بزرگ، کال کند. این در مورد دست های زیر و شبیه آن هم صادق است:

  به بیان دیگر، می توان گفت در این موقعیت، او دست فلاش بیشتری نسبت به ما دارد. در حالی که احتمال نات فلاش ما بیشتر از فلاش داشتن او است، طیف ما شدیدا به یکی دو جفت دست با چند استریت بسته شده در حالی که او دست های یک جفتی با چند فلاش دارد.

از این رو، باید در مورد افزایش محتاط باشیم. تنها ریسک دیدن واکنش از دست های بهتر وجود دارد. در این باره، باید انگیزه های رقیب را هم بررسی کنیم. درست است که شاید دست فلاش بیشتری نسبت به ما داشته باشد، ولی آیا ما هنوز برتری را در دست در اختیار داریم؟ بازی در اینجا باید کال کردن با ابهام باشد.

هیجان در ریور

در ریور، 10 دل رو می شود تا چیدمان نهایی به شرح زیر باشد و رقیب آل این کند:

شانزده شرط بزرگ در پات وجود دارد و شرط شامل 18 شرط بزرگ می شود. الان استریت ما با آس بالا، همچنان بالاترین استریت است، ولی به نظر مساله این قدر هم راحت نیست. اگر ما بهترین استریت یا داریم، رقیب برای چه آل این می کند؟

به فرضیه اول که برگردیم، اگر رقیب با مهارتی داشته باشیم، می داند به راحتی ممکن است کارت های زیر را در اختیار داشته باشیم:

امکان ندارد فکر کند چنین دست هایی را فولد می کنیم. می دانسته کارت ترن، فرصت بلوف چندان خوبی برایش نبوده است، ولی به هر حال شرط کرد. در مقابل چنین رقیبی که به این شکل بازی می کند، باید دستمان را بریزیم و برای کال کردن، باید فلاش داشته باشیم. اگر رقیب مان نداند چه خبر است، اوضاع مبهم تر هم می شود. بازیکنان ضعیفی که دوست دارند بلوف بزنند، با کارت های بد هم این کار را می کنند. در چنین شرایطی، دستمان می تواند به خوبی بلوف را رو کند. بهترین استریت و بهترین بلاک کننده خشت را در اختیار داریم. با این حال، اگر قادر به بلوف باشد، به نظر می رسد بهتر است کنار بکشیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *