چطور تغییر موقعیت در پوکر می تواند به موفقیت بدل شود؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

دیشب برای 6 ساعت پیاپی، هولدم نامحدود $5/$3 بازی کردم. در ادامه، جالب ترین دست دیشب را باهم مرور می کنیم.

استرادلی 10 دلاری در جریان بود. دو نفر قبل از من لیمپ کردند  و من از موقعیت هایجک[1] (جایگاه سمت راست کات آف، دومین جایگاه سمت راست دیلر) با کارت های زیر به 50 دلار افزایش دادم:

بازی به استرادل کننده اول رسید که کال کرد. دو نفری هم که لیمپ [2] کرده بودند، کال کردند. از این رو، پاتی 200 دلاری داشتیم و فلاپ به شرح زیر رو شد:

همه قبل از من چک کردند. ممکن است ادعا کنید شرط روی جفت 8 در این شرایط، تصمیم خوبی است، چون گاهی اوقات بهترین دست است، ولی حس کردم با دست های بهتر کال می شوم و دست های بدتر را ترغیب به فولد می کنم و از این رو، چک کردم. در ترن، 10 خشت رو شد تا امکان بک دور (یک پای رنگ یا پای استریت که به دو کارت برای کامل شدن احتیاج دارد و دستی است که هدف اولیه بازیکن از ادامه دادن، ساختن آن نبوده است) فلاش فراهم شود. بازیکنان همه چک کردند تا به نفر سمت راستی من رسید که 80 دلار شرط کرد.

دیدم استرادل کننده کارت هایش را ریخت و به سمت غذایش برگشت. یکی از رقبا کم شد. دیگر بازیکن قبل از من هم در پیش فلاپ تا یک قدمی فولد رفته بود و چندان نگرانش نبودم. بازیکنی که شرط کرده بود، تهاجمی تر از بقیه بود. نمی دیدم حتی با شاه های زیاد هم لیمپ کند. به احتمالا بالا یک 10 می توانست داشته باشد یا دست فلاش بسازد یا اینکه فکر می کرد من چیزی ندارم و کال نمی کنم.

ابهام زیادی در ذهنم بود. با توجه به نشستن در موقعیت باتن، تصمیم گرفتم کال کنم. دو نفر قبلی مطابق انتظارم فولد کردند. در ریور، 3 پیک رو شد که هیچ چیز را تغییر نمی داد. رقیبم بی شک باید تصمیم سختی می گرفت. با خودم خندیدم: «بازی کردن خارج از موقعیت، سخته، نه؟» در نهایت چک کرد و این تصمیمش، هر چه لازم بود در مورد دستش، برملا کرد.

جفت 8 را رو کردم. کارت هایش را نگاه کرد و آنها را ریخت. شاید با خودتان فکر کنید این دست ها چندان هم جالب نیستند و همیشه پیدا می شوند. دقیقا! همین هم جالب است. چنین موقعیت هایی خیلی رخ داده و در نتیجه تفاوت بزرگی در نتایج مان ایجاد می کنند.

برای اینکه اهمیت دست را درک کنید، بیاید سناریوی دیگری را در این دست باهم مرور کنیم که جای من و رقیب عوض شده و من باید قبل از او بازی کنم. همه در فلاپ چک می کنند و نوبت به من می رسد. الان باید ببینم رقیب شرط می کند یا نه. فرض کنیم شرط می کند و دو نفر دیگر فولد می کنند و من تصمیم می گیرم کال کنم.

الان آن یکی کارت بالا رو می شود. دوباره چک می کنم. یادتان باشد گفتم این رقیب تهاجمی بازی می کند. اگر کارت مورد نظرش در ترن رو شود، کال کردن من تصمیم ضعیفی است. شاید الان شرایط خوبی داشته باشم، ولی اگر به کال کردن در چنین موقعیت هایی ادامه دهم، روی نتایجم در بلندمدت تاثیر بدی می گذارد.

اگر رقبا در فلاپ چک کنند، من شاید، گفتم شاید، در ترن شرط کنم، ولی اصلا امکان ندارد در ریور هم شرط کنم. باید بگویم هر چه تصمیمات سخت رقبا بیشتر و برای شما کمتر باشد، پوکر برایتان سودمندتر و لذت بخش تر خواهد بود.

نمی گویم اگر در جای رقیب بودم، جفت 8 را رو نمی کردم. این کار را می کردم، ولی منظورم این است که هر چه از موقعیت دست های بیشتری بازی کنید، زندگیتان در پوکر، آسان تر خواهد بود.

وقتی آماده بازی در با دست های متوسط و نزدیک می شوید، ممکن است با موقعیت های غریبی روبرو شوید. در این شرایط از خودتان بپرسید الان که کسی دست جالبی ندارد، کدام بازیکن باید تصمیم سخت را بگیرد؟ همچنین از خودتان بپرسید اگر خارج از موقعیت قرار دارید، واقعا می خواهید چنین دستی را بازی کنید یا نه؟

مطالب مرتبط:


[1]  گفته می‌شود در تورنمنت‌ها از این جایگاه راحت‌تر می‌شود بلایند دزدی کرد، و دلیل این نامگذاری هم همین است (Hijack به معنی ربودن است).
[2] لیمپ کردن (اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *