تاریخ:می 9, 2021

چرا باخت در پوکر در ابتدای روز نباید باعث اضطرابتان شود؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

به قلم مارتین هریس – چند سال پیش به همراه خانواده خواهرم به ساحل رفته بودیم. خواهرزاده ام که آن موقع 4 ساله بود، مشغول کندن چاله ای در کنارم بود و من هم داشتم کتاب می خواندم که ناگهان احساس کردم می لرزد و هر لحظه ممکن است زیر گریه بزند. پرسیدم چه شده که پاسخ داد در چاله ای که کنده، هیولاهای ترسناک کوچکی وجود دارند. چاله را نگاه کردم که چیزی در آن جز شن و ماسه دیده نمی شد. با تلاش بسیار سعی کردم آرامش کنم و تقریبا هم موفق بودم تا اینکه زوجی که به همراه سگشان از آنجا می گذشتند، کاملا حواسش را پرت کردند و همه چیز از یادش رفت. من هم به فکر کردن در مورد هیولاهای کوچک فرضی که او را ترسانده بودند، ادامه دادم.

کندن چاله

بسیاری از بازیکنان پوکر پدیده «کندن چاله» برای خود در میز پوکر را می شناسند. بازیکنان با تجربه با باخت چند دست پشت سرهم در آغاز یک جلسه آشنا هستند و اجازه نمی دهند فشار ناشی از این شکست ها برای برگرداندن مبلغ از دست رفته روی تصمیم گیری هایشان در ادامه روز تاثیر بگذارد. با این حال، حتی بازیکنانی که ثبات روانی خیلی بالا هم دارند ممکن است گاهی اوقات بعد از باخت چند دست در ابتدای جلسه پوکرشان، مضطرب شوند.

 از لحاظ روانی، کاملا قابل درک و طبیعی است که بعد از کم شدن میزان چیپ هایتان، احساس ناامیدی بکنید. یکی از جنبه های جالب پوکر این است که بازیکنان به جای قضاوت در خصوص عملکردشان براساس نتیجه یا چگونگی بازی، اقدام به در نظر داشتن موارد متفرقه می کنند.

فرض کنیم به تازگی پوکر آنلاین را شروع کرده باشید. صد دلار سرمایه گذاری کرده اید و بعد از چند روز، پول خود را 150 دلار کرده اید. بعد پای میزی می نشینید و طی چند دست اولیه، 15 دلار از دست می دهید.

در این شرایط، برخی بازیکنان تصور می کنند برای خود چاله کنده اند. به این فکر می کنند که باید آن قدر به بازی ادامه دهند تا 15 دلار از دست رفته را پس بگیرند. با این حال، حتی با این 15 دلار کم هم 35 دلار در مجموع سود کرده اید. از لحاظ نظری، همین باید بتواند فشار روانی شما ناشی از باخت ابتدای روز را کنترل کند، ولی گاهی اوقات این طور نمی شود.

اشتیاق احمقانه برای برگشت مبلغ از دست رفته

بسیاری از نویسندگان کتاب های پوکر که به جنبه های روانی این بازی پرداخته اند، در مورد این پدیده کندن چاله برای خودتان و تلاش برای برگرداندن مبلغ از دست رفته، نوشته اند. اَلن شونمیکر در کتابش با عنوان روانشناسی پوکر (The Psychology of Poker) این مشکل را به عنوان یکی از گناه های کبیره مشترک بسیاری از بازیکنان، حتی بهترین ها، لیست کرد:

احمقانه ترین جمله در پوکر این است که: می خواهم پولم را پس بگیرم. خیلی از ما هم هر از چند گاهی آن را به زبان می آوریم. بدتر اینکه، ریسک های احمقانه به جان می خریم که ما را بدتر در چاله پایین می برد و سبب می شود احمقانه تر و ناامیدانه تر رفتار کنیم.

شونمیکر به بازیکنی اشاره دارد که بعد از باخت، اقدام به بازی در دست هایی می کند که معمولا وارد آن ها نمی شود یا اینکه تهاجمی تر و شل تر از همیشه بازی می کند تا باختش را جبران کند. بدتر اینکه، بازیکنان بازنده گاهی اوقات به این فکر می کنند که محکوم به باخت هستند و انگار نمی توانند برای اصلاح اوضاع کاری بکنند. به گفته شونمیکر، این بازیکنان ممکن است فکر کنند ‘شاید خدایان پوکر امروز مرا دوست ندارند!’

تا حدی شبیه خواهرزاده ام است که برای خود چاله کنده بود و بعد تصور کرده بود آنجا هیولاهای کوچکی وجود دارند. مشخص است که تخیلش سبب شد تهدیدات را بزرگ تر از آنی کند که واقعا بود. برای بازیکنی که چند دست اول روز را هم می بازد، به همین ترتیب است. او احساسات مختلفی شامل شک به توانایی های خود را تجربه می کند که می تواند در ادامه اوضاع را سخت تر هم بکند.

گاهی اوقات شروع کند آن قدرها هم بد نیست

بَری تاننبام یادداشت های استراتژیک بسیاری نوشته و کتابی هم تحت عنوان استراتژی پیشرفته هولدم محدود (Advanced Limit Hold’em Strategy)، به چاپ رسانده است. بسیاری از ایده های او برای بازیکنان تازه کار مفید بوده است که از آن جمله می توان به استراتژی پیشنهادی او در مواجهه با احساسات در پی باخت در آغاز روز اشاره کرد. تاننبام همیشه به بازیکنان توصیه می کرد در آغاز هر جلسه پوکر، با یادآوری این جمله به خود شروع کنند: «همیشه آرام شروع کن.»

همانند بسیاری از نویسنده ها و مربیان، او توصیه می کند بلافاصله بعد از نشستن پشت یک میز، شرط بزرگ پست نکنید و قبل از این کار، صبر کنید و بازی سایرین را تماشا کنید. این انتظار سبب می شود تا قبل از آغاز دست اول، در محیط احساس راحتی کنید.

تاننبام توصیه می کند بعد از اینکه دست اول را دریافت کردید، استراتژی محتاطانه در پیش گیرید که البته شامل فولد کردن در هر دست نشده، بلکه اجتناب از موقعیت های ریسکی در دست های نزدیک اول روز است. برد در یکی از دست های اول روز نه تنها کمکتان می کند ذهنیت بهتری پیدا کنید، بلکه باعث می شود نزد سایر بازیکنان هم از وجهه ای برنده برخوردار شوید.

همیشه توصیه های تاننبام را دوست داشتم، چون می دانم وقتی شروع به بازی می کنم، آن قدر مشتاق به بازی هستم که در ابتدا خیلی شل بازی می کنم. از این رو، توصیه «همیشه آرام شروع کن» سبب می شود یادم باشد ریسک های غیر ضروری به جان نخرم و برای خود چاله نکنم و از همان اول روز، دچار اضطراب نشوم.

روی بازی متعادل تمرکز کنید، نه برگرداندن پول از دست رفته

اگر از جمله بازیکنانی هستید که ممکن است در مورد هیولاهای کوچک یا دیگر تهدیدها نگران باشند، بعد از کندن چاله برای خودتان، شاید بهتر است توصیه تاننبام به احتیاط بیشتر در آغاز روز را اجرایی کنید. البته اجرای آن ضمانت از دست ندادن چیپ هایتان نیست، چون بالاخره هر چیزی ممکن است، ولی سعی کنید تاثیر بدی رویتان نگذارد. در واقع اگر بتوانید همانند خواهرزاده من که حواسش با دیدن سگ آن زوج جوان پرت شد، چیز دیگری مثل با دقت تر بازی کردن دست بعدی برای تمرکز پیدا کنید، حتما نتیجه بهتری خواهید دید.

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *