تاریخ:می 11, 2021

بهترین راه ریکاوری از باخت بد در پوکر را بشناسید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

به قلم رابرت وولی – بهترین توصیه ریکاوری از باخت بدی که در عمرم شنیدم از طریق یک تبلیغ تلویزیونی بوده است. فکر می کنم سال 2005 بود. چند تبلیغ خیلی خوب از سوی وبسایت Full Tilt Poker با حضور چند نفر از مشهورترین بازیکنان آن ها تولید شده بود. در یکی از آن ها، هاوارد لدرر، پات بزرگی مقابل یک آماتور باخته است. بازیکن آماتور شادمانی عجیب غریبی شروع می کند. بلند می شود و داد می زند و حرکت مشهور Moonwalk از مایکل جکسون را تقلید می کند، چیپ ها را با احساس تمام به بدنش می مالد، آشکارا لدرر را تحقیر می کند. در تمام این مدت لدرر کاملا بی حرکت نشسته است. تبلیغ با صدای لدرر و توصیه ای که به بینندگان می کند، به پایان می رسد: «او در مورد دست بعد فکر نمی کند. شما باید فکر کنید.»

فکر می کنم حال و هوای این تبلیغ را می توانید تصور کنید. آن قدر در مورد این توصیه فکر کرده ام که حسابش از دستم خارج است. مهم تر از همه جایی است که همانند این آگهی، مقابل یک تازه کار باخت بدی ثبت کرده باشم. الان یک انتخاب دارم: تمام اتفاقات دست قبل را در ذهنم مرور کنم، رو شدن آوت (برگ برنده) ریور را به یاد بیاورم، خود را رنج دهم و در غم غرق شوم و از اینکه چرا بدشانسی آوردم احساس سنگینی کنم. یا اینکه می توانم خود را مجبور به فکر در مورد دست بعدی بکنم.

به چیزی در دست بعد باید فکر کنیم؟ موارد زیادی هست. همه چیز همین الان تغییر کرده است. اولا، شما و رقیب تازه کار سایز استک های متفاوت تری دارید. این باعث چه تغییری در انتخاب طیف دست هایتان می شود؟ اگر مشغول بازی نقدی هستید، باید چیپ های دیگری بخرید؟ اگر در تورنمنت بازی می کنید، آیا آن قدر استک شما کوچک شده که در موقعیت فولد یا آل-این قرار گیرید؟

سوال های بیشتری هم برای کاوش در ذهن وجود دارند. دست آخر باعث چه تغییری در وجهه شما شده است؟ آیا بقیه بازیکنان انتظار دارند به سرتان بزند و سردرگم بازی کنید؟ اگر این طور است، چطور می توانید از این تصورشان بهره ببرید؟

 دست قبل چه چیزی در مورد بازی رقیب مبتدی فرا گرفتید؟ چطور می توانید از نقطه ضعفی که از او رو شده، استفاده کنید؟ آیا شیوه بازی اش را تغییر خواهد داد؟ اگر این طور است، چطور می توانید از این تغییرات بهره ببرید؟

با این حال، برای فکر کردن به دست بعد لازم نیست پات بزرگی باخته باشید. همین زنجیره سوالات باید در صورت بردتان هم رسیدگی شود.

آیا تصمیم بدی گرفتید و بعد شانس آوردید؟ اگر این طور است، آیا این باعث تغییر نگرش دیگر بازیکنان به بازی شما می شود؟ در مقابل، شاید تمام مدت رقیب را در سیطره خود داشته اید و الان رقبا احترام بیشتری برایتان قائلند. اگر این طور است، آیا می توانید تعداد بلوف هایتان را بیشتر کنید؟ آیا بازنده پات حالت عصبی به خود گرفته است؟ آیا به دنبال انتقام بوده و کینه شخصی از شما به دل گرفته است؟ یا اینکه عصبانی شده و میز را ترک کرده است؟ اگر این طور است، چه اطلاعاتی می توانید در مورد بازیکن جدیدی که جای او را گرفته و هنوز حتی یک دست هم بازی نکرده، پیدا کنید؟

اصلا لازم نیست برای پرسیدن این سوالات، پات بزرگی پشت سر گذاشته باشید. سایز استک ها چه تغییراتی به خود دیده است؟ شیوه بازی و روحیات آن ها براساس بازی آخر چه تغییری کرده است؟ آیا بازیکنان در مورد اتفاقات دست آخر و اینکه چه کسی خوب یا بد بازی کرده، حرف می زنند؟ این مکالمات چه اطلاعاتی در مورد شیوه بازی آن ها و درک نفرات از استراتژی نفرات رو می کند؟

در واقع اصلا لازم نیست منتظر دست بزرگی باشید. می توانید قبل از شروع هر دست، زنجیره ای از سوالات را برای خود مطرح کنید.

همیشه اطلاعاتی کلیدی وجود دارد که لازم است قبل از شروع دست بعد و اتخاذ تصمیمات آن، به آن ها دست پیدا کنید. در نتیجه، چند ثانیه وقت بگذارید و این اطلاعات را در ذهن خود آپدیت کنید. موقعیت شما نسبت به بازیکن باتن یا بازیکنانی که می خواهید مورد هدف قرار دهید یا بازیکنانی که می خواهید از آن ها اجتناب کنید، چطور است؟ چه کسی استک بزرگ تر و چه کسی استک کوچک تری نسبت به شما دارد؟ براساس اتفاقات اخیر، وجهه شما در میز چطور است و چطور می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید؟ کدام یک از بازیکنان خسته، عصبی، سرحال و خوشحال است؟ چه کسی سفت و چه کسی شل بازی می کند؟ کدام بازیکن زیاد مشروب می خورد یا الان مست است؟ آیا هنوز به خوبی فکر می کنید و در سطح خوبتان بازی می کنید یا وقت ترک محل و به خانه رفتن رسیده است؟

پوکر جنگ اطلاعات است. اگر اطلاعات بیشتری نسبت به رقبا جمع کنید، بهتر از آن ها تحلیل کنید و استفاده بهتری نسبت به آن ها بکنید، به دست آوردن پول آن ها در بلند از سوی شما اجتناب ناپذیر است. فاصله بین پایان یک دست و شروع دست بعدی، حتی اگر چند ثانیه هم باشد، زمان طلایی برای جمع آوری و تحلیل داده های جدید و برنامه ریزی مسیر برای دست های پیش رو است. اگر این کار را به درستی انجام دهید، ذهنتان جایی برای ملامت شخصی به خاطر باخت بد نخواهد داشت و شما در شرایط ایده آل آماده دست بعد خواهید شد. در حالی که رقیب مشغول خوشحالی به خاطر بردش است، شما خود را آماده برد می کنید؛ چیزی که خیلی بهتر از تحمل رنج شکست است.

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *