آیا ممکن است فولد کردن سِت در پوکر نرخ پایین تصمیم درستی باشد؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر

وقتی پای میز پوکر ست می سازید، حسی همچون حس بچه ها به آمدن عید، در وجودتان پیدا می شود. البته شاید برای همه این طور نباشد، ولی حتما منظور حرفم را درک می کنید.

جفت 4 در اختیار دارید و می خواهید راهی فلاپ شوید. وقتی 4 دیگری در فلاپ رو می شود، انگار آسمان به رویتان لبخند می زند، چون دست 3 تایی یکسان (سِت یا تریپس) مخفی قدرتمندی دارید که شکست ناپذیر نشان می دهد. وقت بردن پاتی قدرتمند رسیده، نه؟ وقتش رسیده همه چیپ ها را وسط بگذارید؟

خب، معمولا این طور است. با این حال، باید بگوییم اگر 100 درصد مواقع استراتژیتان این است، مرتکب اشتباه بزرگی می شوید. این مساله مخصوصا در پوکر نرخ پایین که بازیکنان مقاومت بالایی در فولد کردن دست هایشان نشان می دهد، نمود دارد.

همچنین می توان ادعا کرد در پوکر سطح بالا هم موقعیت هایی ممکن است پیش بیاید که لازم شود از سِت عزیزتان دست بکشید. قبل از ادامه، باید بگوییم در خصوص 5 درصد از مواقعی ست در اختیار دارید، صحبت می کنیم، ولی همچنان پرداختن به آن مهم است و این یادداشت به قلم ناتان ویلیامز در این خصوص است.

در ادامه، مثالی بسیار مرتبط مرور خواهیم کرد؛ جایی که بعد از در اختیار داشتن جفت 4، در فلاپ ست می سازیم، ولی در ادامه همه چیز بیش از حد عجیب پیش می رود و به نظر می رسد فولد کردن تصمیم درست تری باشد. براساس ویدیوی پایین، فکر می کنم فولد کردن جفت های پایین از موقعیت های اولیه در میز کامل، کاملا قابل درک است.

در ابتدای کار، باید بگوییم با لیمپ کردن با چنین دستی مخالفم. به نظرم همیشه باید در چنین مواقعی، افزایش دهیم؛ مخصوصا وقتی پول مرده (پول بازیکنی که به دلیل فولد دیگر در بازی نیست) بازیکنی از موقعیت میانی هم وسط باشد.

فکر می کنم لیمپ کردن بدترین انتخاب است، چون از حمله اولیه که لازمه بردن دست است، جلوگیری می کند. همچنین، همان طور هم که از ویدیو مشخص است، لیمپ کردن سبب می شود موقعیت های ناخوشایندی پیش بیاید که ندانید کجا قرار دارید و چه باید بکنید.

با رو شدن فلاپ، توانسته ایم ست متوسطی بسازیم، ولی چیدمان میز به شدت بالقوه دست های قرعه است. اگر کسی 6-5 داشته باشد، استریت ساخته و دست های قرعه استریت، فلاش و کومبو (دست قرعه همزمان فلاش و استریت) هم وجود داد. چندین دست قرعه دو جفت هم دیده می شود.

یادتان باشد با پاتی لیمپ شده طرف هستیم و در نتیجه طیف هر دو حریفمان بسیار گسترده است. همچنین، باید یادمان باشد که با وجود هر چیزی در فلاپ، همچنان خیلی خیلی از بقیه جلو هستیم. در واقع تنها دو دست شامل 6-5 و 7-7 می تواند ما را شکست دهد.

اهمیت تشخیص نوع بازیکن

وقتی بازیکن سفت-تهاجمی (سبک بازی سفت و تهاجمی که بازیکن در آن تعداد کمی از دست های قدرتمند را بازی می‌کند، ولی وقتی در پات حضور دارد، بازی اش تهاجمی است) از شرط کوچک در فلاپ شرط پیشرو پست می کند، معمولا نشانه طیف قدرتمند است. بازیکنی نیست که مخصوصا در پات های چند نفره، زیاد اهل فریبکاری باشد. با این حال، با توجه به جلو بودن ما و وجود دست قرعه های بسیار در فلاپ، دوست دارم با افزایشی، دستمان را سریع تر بازی کنیم. این مساله مخصوصا در پوکر نرخ پایین، جایی که بازیکنان مقاومت بالایی در فولد کردن دست قرعه یا دو جفت خود دارند، اهمیت بالایی دارد. در ترن اوضاع دست واقعا جالب می شود. بازیکن سفت-تهاجمی، این بار شرطی به اندازه پات پست می کند.

به نظرم تصمیم برای کال، کاملا قابل توجیه است، چون به نظر می رسد برابر دست هیولایی قرار گرفته ایم. دوباره باید یادآوری کنم بازیکنان سفت-تهاجمی مثل این، در چنین شرایطی بلوف نمی زنند.

وقتی در ادامه بازیکن تفننی رِیز می کند و بازیکن سفت-تهاجمی افزایش آل-این پست می کند، با تصمیم فولد، موافقم. همه چیز خیلی نزدیک است و از فولد کردن ست متنفرم، ولی به نظرم این یکی از آن 5 درصدی است که به احتمال زیاد دست پایین تر داریم. با این حال، تصور می کنم بهترین بازی در چنین شرایطی، افزایش یا فولد در پیش فلاپ و جلوگیری از رخداد بقیه اتفاقات باشد. افزایش باعث کوچکتر شدن قابل توجه طیف ها می شود و اگر بازیکن در پیش فلاپ افزایش می داد، اینجا اصلا به فولد کردن فکر نمی کردم.

لیمپ کردن (اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید)

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *