راهنمای جامع چگونگی بازی با کارت های اول در تگزاس هولدم

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، با نحوه شروع بازی ها آشنا شوید.

یادگیری قوانین تگزاس هولدم بسیار راحت است، ولی استاد شدن در این بازی خیلی طول می کشد. در این مطلب در خصوص یکی از پایه ای ترین اصول بازی یعنی دست های آغازین صحبت می کنیم.

چرا تسلط بر چگونگی تحلیل دست های آغاز از مهم ترین استراتژی های پوکر به شمار می رود؟ چون اینجا است که بازی شروع می شود و موارد قابل توجهی بعد از گرفتن 2 کارت اولیه، باید مدنظر قرار گیرد. مسلما نباید همه دست هایی که از دیلر می گیرید، بازی کنید و خیلی از بازیکنان بزرگ هم بسیاری از دستان شان را فولد می کنند. برای فهم بهتر این یادداشت، باید به رده بندی دست های پوکر، که قبلا در کارت بازی به طور کامل تشریحش کرده ایم، مسلط باشید.

نام دست ها

همه می دانند دو آس را بولتس (Bullets) و دو شاه را کابویز (Cowboys) می خوانند، ولی دست های دیگری با اسامی دیگر هم وجود دارد که در عکس پایین مشاهده می کنید:

دست های آغازین: مهم ترین گروه ها

با نموداری که در پایین آماده کرده  ایم، می توانید به خوبی بفهمید براساس موقعیت تان در دور میز، کدام دست ها را باید افزایش دهید، کدام ها را کال کنید و با دیدن کدام دو کارت آغازین، فولد کنید. طیف دست ها همچنین به تعداد بازیکنان حاضر در دور میز هم بستگی دارد. دوباره تاکید می کنیم برای فهم بهتر مطلب باید حتما رده بندی دست های پوکر را خوب خوب بدانید.

یادتان باشد افزایش، کال و فولد براساس تورنمنت های مختلف و شیوه بازی و همچنین وضعیت میز، متغیر خواهد بود.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

نمودار مناسب ترین تصمیم ها براساس دست های مختلف پوکر؛ رنگ های سبز، زرد و قرمز به ترتیب به معنای افزایش/ افزایش دوباره (Raise/ Re-raise)، کال (Call) و فولد (Fold) است. علامت به اضافه به معنای این دست و بالاتر از آن است. علامت O+ به معنای کارت های غیر هم خال مشخص شده و بالاتر است. علامت S+ به معنای کارت های هم خال مشخص شده و بالاتر است:

الان 2 کارت دارید. چکار باید بکنید؟

خب، از کجا باید شروع کرد؟ فرض کنید 2 کارت اولیه تان را گرفته اید. سوال اول این است که باید بازی شان کنید یا نه؟ درست است؛ هر دستی می تواند دست برنده باشد، ولی هر دستی هم می تواند در نهایت دست بازنده باشد. تنها چند دست محدود هستند که ارزش بازی کردن شان بعد از فلاپ وجود دارد. مورد مهم دیگر موقعیت تان در دور میز و تعداد نفراتی است که قبلا از شما بازی می کنند. هر چه دیرتر بازی کنید، می توانید مطمئن تر و تهاجمی تر باشید.

درصد موفقیت دست های اولیه

نمودار پایین میزان موفقیت دست های اولیه مختلف را نشان می دهد. این نمودار با فرض نامشخص بوده کارت های دست رقیب، طراحی شده است:

اولین درس هولدم تان

همانند دیگر موارد پوکر، این مساله هم نسبی است. هر چه بهتر مفاهیم مربوط به قبل از فلاپ و بعد از فلاپ را فرا بگیرید، دست های بیشتری خواهید برد و چون تازه شروع می کنید، بهتر است به اصول پایبند باشید. وقتی در موقعیت های اولیه (نفر اول یا دوم که بازی می کند) قرار داریم، با دست های بزرگ، افزایش خواهیم داد و همان طور که دیرتر بازی می کنیم، دست را بالا می بریم. آخر بازی کردن بسیار خوب است، چون اطلاعات بسیاری از دیگر بازیکنان در اختیارمان می گذارد. آیا فولد کرده اند یا  لیمپ (اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید) کرده اند؟ آیا می توانید با افزایشی هوشمندانه از این نقاط ضعف استفاده کنید؟

اختصاصی مجله بخت و اقبال

در این مطلب، فرض مان بر این است که میزی کامل (شامل 9 یا 10 بازیکن) داریم. اگر با بازیکنان کمتری بازی می کنید، فقط لازم است موقعیت های اولیه را حذف کنید تا به موقعیت صحیح برسید. همچنین بیشتر از کال کردن، روی افزایش تمرکز خواهیم کرد. کال کردن بازی ضعیفی است که شما را ضعیف می کند و باعث می شود دیگران به راحتی وارد پات شوند، ولی تنها یک افزایش می تواند تمام پات را برایتان به ارمغان بیاورد.

درک دست های مختلف

قبل از وارد شدن به بحث دست های اولیه، بیاید جزئیات دیگری در این باره را مرور کنیم. چند علامت برای تشریح دست های مختلف استفاده می شود. علامت های S و O به ترتیب بیانگر کارت های هم خال (Suited Cards) و غیرهمخال (Off-Suit Cards) است. اگر هیچ کدام از این علامت ها را ندیدید، هم خال بودن یا نبودن کارت ها اهمیتی ندارد. علامت + هم مشخص می کند ترکیب مشخص شده و تمام ترکیب های بالاتر آن مدنظر است. مثلا +55  یعنی ترکیب جفت 5 و تمام جفت های بالاتر از آن مناسب است و تنها جفت های 2، 3 و 4، لحاظ نمی شود.

یادگیری موقعیت های میز

خیلی از بازیکنان مجرب اعتقاد دارند موقعیت بازیکنان در اطراف میز مهم ترین فاکتور در تگزاس هولدم به شمار می رود و حتی از کارت هایی که در اختیار دارید هم مهم تر است. عکس پایین موقعیت های مختلف را تشریح می کند. اگر بازی تان 10 نفره است، یک نفر به بازیکنان میانی (middle position) اضافه کنید. معانی کلمات مخفف هم در پایین عکس قابل مشاهده است:

موقعیت های مختلف بازیکنان در دور میز پوکر و نام آنها

دست های اولیه براساس موقعیت

نمودار پایین تمام اطلاعات لازم در خصوص بازی کردن یا نکردن دست های اولیه از موقعیت های مختلف را تشریح می کند. عکس اول در خصوص کارت های جفت و هم خال است و عکس دوم وضعیت بازی را برای کارت های غیرهم خال مشخص می کند. رنگ های مختلف نمودار به معانی زیر است:

  • سبز پررنگ:  مناسب بودن برای بازی از هر موقعیتی
  • سبز کم رنگ: مناسب بودن برای بازی از موقعیت های وسط یا آخر
  • صورتی: مناسب بودن برای بازی از موقعیت های آخر
  • قرمز: نامناسب بودن از هر موقعیتی

حالت های مختلف دست های شروع پوکر به تفکیک کارت ها و پوزیشن شما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *