چرا تاخیر در پست کردن شرط غیربلوف در پوکر آنلاین، اشتباه است؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر

پیش نیاز: شرط براساس قدرت دست یا شرط غیربلوف (Value Bet) در پوکر چیست؟

چه در بازی های نقدی و چه در تورنمنت ها، همه به دنبال پست کردن شرط های غیربلوف (براساس قدرت دست) هستند. باید تمام تلاشی که می توانید صورت دهید. بیشتر از همه هم نیاز دارید پول دیگران را بیرون کشیده و وارد کنید؛ مخصوصا در موقعیت هایی که اگر الان دست به کار نشوید، در آینده هم نخواهید توانست.

بسیاری از بازیکنان پوکر آنلاین برای پست کردن شرط غیربلوف خود تا اواخر دست صبر می کنند که اشتباه است و دیگر ارزشی برای به دست آوردن نمانده است. در ادامه یادداشت، دستی به عنوان نمونه در این باره مرور می کنیم.

چک-چک

در بازی 6 نفره هولدم نامحدود 0.5 به یک دلار (شروط اجباری)، بازیکنی تفننی از موقعیت زیر تیغ با 3 دلار افزایش، بازی را باز می کند. نفر بعدی، بازیکنی با تجربه است که انگار تمام شرط ها را با پست کردن 11 دلار، به شرط سوم می رساند. دیگر بازیکنان فولد می کنند و بازیکن زیر تیغ کال می کند و فلاپ به شرح زیر رو می شود:

فلاپ طوری رو شده که معمولا بیشتر به نفع صاحب شرط سوم است. بازیکن زیر تیغ نباید با دست هایی مثل 6-6، 7-7، 8-8 و حتی 9-9 در مواجهه با شرط سوم ادامه داده باشد. در نتیجه می تواند دست های ضعیف تا متوسطی مثل T-T تا Q-Q و کارت های بالایی چون K-Q و A-Q و شبیه این ها داشته باشد. این می تواند سبب شود صاحب شرط سوم با دست های قدرتمندی چون Q-Q، K-K و A-A، شرط غیربلوف پست کند و وقتی به هدفش نرسد، بلوف بزند.

با این حال، بازیکن زیرتیغ از تفننی ها است و با توجه اینکه کاملا آگاه به موقعیت نیست، ممکن است دست هایی را کال کند که با این چیدمان بسیار خوب جفت و جور شود. همین مساله می تواند مشخص کند چرا در فلاپ، هر دو نفر چک دادند.

با رو شدن بی بی پیک در ترن، کمی اوضاع تغییر می کند. دست های سابق همانند Q-J، K-Q و A-Q الان جفت بالا ساخته اند. همچنین J-T از دستی قرعه ای متوسط، به خوب تبدیل شده است و دیگر دست ها تبدیل به دست قرعه فلاش شده اند. چیدمان به شکل خطرناکی در حال پیشرفت است، ولی باز هم خبری از حمله نیست. چک-چک!

می توانیم در ادامه حدس بزنیم هیچ کدام از نفرات در ترن هم دست خوبی ندارند. اگر هر کدام دست قدرتمندی در اختیار داشته باشند، دلایل کافی برای شرط غیربلوف، حفاظت و بزرگتر کردن پات دارند.

منتظرش باشید…

کارت ریور (9 دِل) هم رو می شود تا چیدمان نهایی به شکل زیر در بیاید:

دوباره، به همان دلایل قبل، چندان به درد بازیکن زیر تیغ نخواهد خورد. نباید از موقعیت اولیه، دست های زیادی را با کارت هایی مثل 9-x، با افزایش آغاز کند. حتی اینکه نباید با این دست ها، خارجِ موقعیت، شرط های سوم را کال کند.

باید گفت برخی بازیکنان دست هایی را رو می کنند که انتظارش را ندارید. بازیکن زیرتیغ تصمیم می گیرد 16 دلار (به اندازه سه چهارم پات 21 دلاری بعد از کسر درآمد کازینو) شرط کند. آیا با دست های نزدیکی چون T-T و J-J، نباید قبلا این کار را می کرد؟ الان دیگر سخت است تخمین بزنیم بازیکن زیرتیغ چه کارت هایی دارد، ولی به نظر دست قدرتمندی دارد.

یادتان باشد در ترن، دست قرعه های بسیاری وجود داشت، ولی این بازیکن شرط نکرد. دستی مثل A-Q می توانست 16 دلار در ترن شرط کند، ولی نکرد و لازم نیست الان به این میزان شرط صورت گیرد. هیچ چیزی برای ترس وجود ندارد.

در پوکر آنلاین، بازیکنان تفننی بسیاری می بینید که زمان بندی مناسبی برای بلوف هایشان ندارند که البته جنبه بی اهمیت تر چیزی است که قرار است ببینیم: زمان سنجی نامناسب شرط غیربلوف. اگر اینجا رخ می داد، مثلا بلوفی با J-T در زمان نامناسب، از زیر تیغ با این شرط، بازیکن باتجربه می توانست تنها کال کند. اگر بازیکن زیر تیغ، در زمان نامناسب بلوف نزده باشد، به نظر دست قدرتمندی دارد که تا ریور نداشته. مثلا سِت 9. بازیکن با تجربه ما تصمیم می گیرد با 90 دلار و در اختیار داشتن جفت شاه زیر، آل-این کند:

و توسط بازیکن زیر تیغ که کارت های زیر را در اختیار دارد، کال می شود:

ارزش حیله

هیچ کس تصور نمی کند شما در پیش فلاپ جفت آس را فولد کنید و در نتیجه اگر این چنین کنید، حتما بقیه را فریب می دهید. با این حال، چنین چیزی دلیل مناسبی برای این کار نیست.

اینجا هم همین طور است. مطمئنا، بازیکن زیر تیغ بعد از اینکه رقیب در فلاپ و ترن چک کرد و در ریور آل-این کرد، تصور نمی کند او جفت شاه داشته باشد. با این حال، نکته این نیست.

چیزی که در مورد این دست گیج کننده است، مربوط به فلاپ و ترن است، ولی عدم پست شرط در هر کدام از این خیابان ها حتما به تغییری منتج خواهد شد که از جمله دلایل آن می توان به اشتیاق در ریور برای جبران ارزش از دست رفته در خیابان های قبلی اشاره کرد. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید و خواستید این طور بازی کنید، باید اطمینان حاصل کنید با رو شدن کارت های جدید، قدرت دست شما تغییر نمی کند. چیزی که البته برای جفت شاه رخ داد و قدرت آن تغییر کرد و در نهایت بازنده شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *