استرادل کردن در پوکر؛ خوب یا بد؟

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال: انواعاستراتژی پوکرریاضیات پوکر – انواعتاکتیک پوکر

استرادل از جمله مباحث برانگیز در پوکر به شمار می رود. شاید وقتی بازی های پوکر را تماشا می کنید یا تاریخچه دست های مختلف را می خوانید به چند مورد استرادل از سوی بازیکنان حرفه ای هم بربخورید، ولی آیا استرادل کردن در پوکر تاکتیکی قوی به شمار می رود؟ بیایید موضوع را در خصوص بازی های نرخ پایین نقدی بررسی کنیم.

انواع استرادل

با اینکه انواع استرادل ها وجود دارد، این یادداشت را تنها به 2 مورد رایج در بازی های نقدی که در کازینوهای لاس وگاس مشاهده کردم، محدود خواهم کرد. این دو مورد شامل استرادل زیر تیغ (UTG) و باتنِ لایو (زنده) می شوند.

استرادل زیر تیغ در واقع سومین شرط اجباری به حساب می رود که از سوی بازیکن زیر تیغ (نفر بعد از شرط بزرگ) پرداخت می شود. این بازیکن 2 شرط بزرگ خود را به عنوان استرادل پست می کند. بازیکن بعدی (UTG+1) اولین نفر بازی می کند و بازی به روال همیشگی ادامه پیدا می کند. استرادل به خاطر این لایو به حساب می رود که بازیکن استرادل کننده می تواند در نوبت بعدی اش، افزایش دهد. استرادل زیر تیغ، بازی همیشگی 1 به 2 دلار را چندان تحت تاثیر قرار نمی دهد و در واقع آن را تبدیل به بازی 1 به 2 به 4 دلار می کند.

استرادل باتن شبیه قبلی است فقط با این تفاوت که بازیکن باتن 2 شرط بزرگ پست می کند و بازیکن زیر تیغ اول اقدام به بازی می کند. باتن در صورتی که پات قبل از افزایش داده نشده باشد، آخر بازی می کند و در صورت افزایش، بازی طبق روال همیشگی دنبال می شود.

مالیات استرادل

حتما می دانید که بازیکنان قوی همواره می توانند در صورتی که شروط اجباری از سوی دیگر بازیکنان پست شده باشد، سود کوچکی به جیب بزنند، ولی در صورت حضور در شروط اجباری، 60 درصد مبلغ پست شده را از دست می دهند؛ چیزی که از آن به عنوان مالیات شروط اجباری یاد می کنم.

از این رو، می توان انتظار داشت در بازی استرادل (دارای سه شرط اجباری) بازیکن قوی حاضر در UTG هم ممکن است ضرر کند. بازیکن زیر تیغ در این شرایط، مالیات اضافه ای پرداخت می کند که تقریبا به اندازه 60 درصد مقدار استرادل (شرط سوم) خواهد بود.

منحنی نمودار پایین که میانگین سود ثبت شده از سوی بازیکنی با تجربه از هر کدام از موقعیت ها را در بازی آنلاین نشان می دهد را ببینید. با بدتر شدن موقعیتش در دور میز، سود او هم کمتر می شود و در شرط بزرگ، به شدت سقوط می کند. این تاثیر مالیات شروط اجباری است.

اگر این بازی آنلاین را با اضافه کردن شرط سوم تغییر دهیم، پیش بینی می شود نمودار به چیزی که نقطه چین های قرمز نشان می دهد، تغییر کند. بازیکن زیر تیغ از سود اندک به باخت بزرگ تغییر شرایط خواهد داد (بدون استرادل، منحنی کمی رو به بالا خواهد شد، چون 2 شرط بزرگ اضافه، سود تقسیمی برابر سایر نفرات پشت میز به ویژه باتن خواهد شد).

این بازی 1 به 2 به 4 دلاری، بازی منصفانه ای است، چون هر بازیکن باید مالیات شرط سوم را پرداخت کند. هیچ بازیکنی به تنهایی مجازت نمی شود و در نتیجه در بلندمدت، بازیکنان خوب سود می کنند.

با این حال، وقتی این موارد را در استرادل 1 به 2 دلاری پیاده کنیم، نتیجه یکی نخواهد بود. اینجا تنها استرادل کننده 1.2 مالیات شرط بزرگ (60 درصد 2 شرط بزرگ استرادل) پرداخت می کند. استرادل کننده با پرداخت مبلغی بیشتر از مالیاتی بیشتر از هر دو شروط اجباری، تنها خود را مجازات می کند (چیزی حدود 0.9 شرط بزرگ). از این رو، حرفه ای ها تنها در صورتی با استرادل موافقت می کنند که همه با آن موافق باشند.

دقت کنید که اگر بازیکنی اجازه استرادل در این بازی آنلاین را داشت، مالیات استرادلش تمام سودی که او انتظار دارد از بازی در موقعیت های دیگر به دست آورد، محو می کند.

استرادل باتن

خوشبختانه توانستیم به شما نشان دهیم استرادل از موقعیت زیر تیغ، استراتژی بدی است، ولی حتما می گویید استرادل از باتن متفاوت است، چون موقعیت دارید و اینکه موقعیت فاکتور کلیدی برای پیروزی است. همچنین شاید فکر کنید بازی از باتن با دو برابر قیمت، چیز خوبی باشد.

مشکل اینجا است که استرادل تنها سبب می شود در پیش فلاپ موقعیت بهتری داشته باشید و این مساله در پس فلاپ صادق نیست. بیشترین تاثیر موقعیت در پس فلاپ جایی که پات بزرگتر شده و تصمیمات سخت تر می شود، خود را نشان می دهد. اگر این طور نبود، شرط بزرگ موقعیت سودمندی تلقی می شد، چون در پیش فلاپ دیرتر از همه بازی می کند. این بحث وقتی به باتن استرادل می رسد، بیهوده تر هم هست، چون فقط موقعیت پیش فلاپ ما را تا حدی بهتر می کند و تاثیری بعد از بزرگتر شدن پات قبل از ما ندارد.

همان طور که اهمیتی ندارد چه زمانی مالیات شروط اجباری را پرداخت کنیم، زمان پرداخت مالیات استرادل هم مهم نیست. هر بار که استرادل می کنیم 1.2 شرط بزرگ فارغ از هر موقعیتی که این کار را انجام دهیم، برایمان آب می خورد. بعد از پست کردن، پول مرده به حساب می آید و در دسترس همه است. از این رو، نتیجه گیری کلی واضح است: هیچ وقت استرادل نکنید!

استرادل در بازی های حضوری

منحنی دقیق سود برای بازی های حضوری 1 به 2 و 2 به 5 دلاری قابل ترسیم نیست، ولی می توان حدس زد شبیه نمودار بازی های آنلاین باشد. بهترین بازیکنان 1 به 2 دلاری می توانند به ازای هر 100 دست (یک ساعت) 25 شرط بزرگ برنده شوند و در نتیجه منحنی در نمودار احتمالا باید بسیار بالاتر کشیده شود.

با این حال، مالیات شروط اجباری و استرادل همچنین افت بزرگی در نمودار ایجاد می کند و در نتیجه فارغ از مهارتتان در پوکر، اگر استرادل کنید، سودتان به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. قراردادن کورکورانه پول در پات هیچ وقت با ارزش مورد انتظار مثبت (میزان سودآوری یک بازی در بلند مدت) مواجه نمی شود.

استثنای مربوط به قانون

تنها یک سناریو وجود دارد که می توان انتظار داشت استرادل از موقعیت زیر تیغ، سودمند باشد: وقتی فرصت بالقوه آل-این استک کوچکمان را برابر رقبای ضعیف و منفعل داشته باشیم. سناریوی پایین را در نظر بگیرید:

  1. هیرو (بازیکن مورد نظر ما) در موقعیت میانی نشسته و در بازی 1 به 2 دلار، پات بزرگی از دست می دهد و تنها 60 دلار در استکش می ماند.
  2. هیرو تصمیم می گیرد تا وقتی در باتن باشد، چیپ اضافه نمی کند و امیدوار است فرصت آل-این با استک کوچک تا آن موقع نصیبش شود، چون در این موارد بسیار خوب بازی می کند.
  3. سه بازیکن استرادل را کال می کنند. الان 19 دلار در پات وجود دارد و هیرو 56 دلار در استک دارد که نسبت آن 3 به یک می شود. هر کارتی که در اختیار هیرو باشد، این فرصت مناسبی برای آل-این است.
  4. چون با بازی حضوری یک به 2 دلار با بازیکنان منفعل و ضعیف روبرو هستیم، هیرو معمولا در چنین موقعیت هایی پات را به راحتی مال خود می کند.

خودم هم این مساله را موقع حضور در وگاس امتحان کردم و دیدم 80 درصد مواقع بلافاصله پات را بدست می آورم. زمانی هم که کال می کردم، سهم شانس (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می ‌شود) مناسبی داشتم که معمولا بیشتر از 30 درصد بود.

نکته کلیدی در خصوص این بازی این است که استرادل ما لزوما دست را از 2 دلار به 4 دلار تغییر داده و استک فعال ما را به اندازه 2 فاکتور کاهش می دهد. امتحان سناریوی آل-این با استک کوچک در موقع استرادل، لذت بخش است، چون وقتی چیپ های زیادی از دست ندهیم، کاملا قابل اجرا است. مقابل بازیکنانی که به اندازه کافی کال نمی کنند یا بیش از حد فولد می کنند هم جواب می دهد.

مطلب مکمل:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *