هر چه باخت بدتر باشد، بهتر است!

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال:ریاضیات پوکرروانشناسی پوکر

شاید باخت های بد آن قدر که به نظرتان می آید بی فایده نباشند و این یادداشت از کارلوس وِلش به چرایی این مساله می پردازد.

قبل از اینکه بخواهید مرا به خاطر تیتر این مطلب سلاخی کنید، حرف هایم را بشنوید. باخت بد (Bad Beat) دقیقا چیست؟ باخت بد زمانی ثبت می شود که بعد از بهترین بازی ممکن با یک دست، با آن بازنده می شوید. به بیان دیگر، وقتی یک دست پوکر به طور قابل ملاحظه‌ای جلوتر از یک دست ضعیف است ولی در نهایت با بدشانسی بازنده می شود، باخت بد یا بد بیت اتفاق می‌ افتد. در سال 2016 در سری جهانی پوکر، با جفت بی-بی، مقابل ماریا هو که آس-شاه داشت، بازی را واگذار کردم. اگر جفت بی بی می توانست دست برتر باشد، برد بسیار قابل توجهی نصیبم می شد، ولی آن شکست، آن قدرها هم باخت بد به حساب نمی آمد، چون وقتی چیپ ها وارد پات می شدند، زیاد جلو نبودم. از دست دادن برد بود که معمولا رخ می دهد. در نتیجه، با لبخندی روی لب از آنجا دور شدم، ولی اگر با جفت سرباز مرا شکست می داد، این طور حس نمی کردم. آن موقع واقعا دچار باخت بد می شدم یا حداقل آن موقع این طور فکر می کردم.

الان فکر می کنم تعریف باخت بد، «تاریخ گذشته» شده است. الان به نظرم حتی اگر مقابل J-J هم می باختم، شکستی نرمال بود و به سطح باخت بد نمی رسید. اجازه بدهید توضیح دهم.

در آن دست، من از باتن آغاز کردم و ماریا از شرط بزرگ به شرط سوم رساند. من با شرط چهارم پاسخ دادم و او آل-این کرد و من کال کردم. هر کدام بیش از 50 شرط بزرگ وسط گذاشته بودیم. در واقع، در آن دست هر کدام حدود 50 درصد سهم شانس (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌شود) داشتیم و بیشتر از آنکه باخت بد تلقی شود، شرایطی 50-50 بود.

از آن موقع، فهمیدم پوکر هیچ وقت در خصوص خود دست نیست، بلکه به طیف ها مربوط است. دست Q-Q در برابر آس-شاه غیرهمخال، خود را در این شرایط به قول معروف بازی کرد. با این حال، این اتفاق برای Q-Q برابر J-J هم می توانست رخ دهد. البته درست است که در مورد دوم، وقتی آل-این می کردیم، احتمال برد برای من 4.5 به یک می شد، ولی اگر ماریا و من دست ها را عوض می کردیم، من جفت سرباز را هم به همان شکل بازی می کردم و احتمال 4.5 به یک می شد. در بلندمدت، این نتایج از ذهن پاک می شوند و 50-50 بودن مساله بیشتر درک می شود.

نکته اینجا است. مشکل اصلی این است که باخت های بد در واقع کوولری (موقعیتی که در آن یک بازیکن با توجه به شرایط، دست قدرتمندی دارد ولی همچنان در مقابل یک دست قوی تر بازنده می ‌شود، در این شرایط معمولا بازیکن فارغ از نحوه بازی، حداکثر باخت را متحمل می ‌شود) همانند J-J بالاتر از Q-Q در راه تصاحب 50 شرط بزرگ است در حالی که ارزش مورد انتظارمان (میزان سودآوری یک بازی در بلند مدت) در بلندمدت جبران نشود. این بمب های نوسانی نشانه بدشانسی هستند، ولی قابل اجتناب هم نیستند. یاد گرفته ام آن ها را هم همانند باخت های 50-50، نادیده بگیرم.

چیزی که می ماند، باخت های بد غیر کوولر است؛ جایی که رقیب در موقعیت سختی گیر می افتد که اگر جایمان جابجا می شد، چیپ هایمان را وسط نمی گذاشتیم. در واقع، آن ها دست هایی هستند که یاد گرفتم عاشقشان باشم. چرا؟ چون نشان دهنده برتری واقعی هستند که در بلندمدت حتما نتایج بد را جبران می کنند.

ماریا آن قدر خوب است که نمی تواند با آل-این در شرط پنجم با 6-5 همخال در مثال ما، شکستش داد. با این حال، بعضی بازیکنان آن قدر بد هستند که می توان چنین کاری کرد و من از شکست خوردن گهگاه با Q-Q از آن ها استقبال می کنم، چون مطمئنم محبتشان را جبران نخواهم کرد. به جای ناراحتی از برد آن ها، سعی می کنم ببینم دیگر در چه مواردی ممکن است چنین شکست هایی را به من تحمیل کنند. این شرایط می تواند در پیش فلاپ بسیار نادر باشد، ولی در پس فلاپ نامحدود خواهد بود.

پیدا کردن بازیکنانی که این قدر بد شروع کنند، از اولین دست هر تورنمنتی شروع می شود. بعد از یکی دو اوربیت (گردش یک دور کامل شروط اجباری در میز بازی، که برابر با تعداد بازیکنان حاضر در میز است)، اگر چندین پات چند نفره انجام شود، می دانید تعداد زیادی از این بازیکنان وجود دارد. مشاهده این موضوع در بازی های آنلاین ساده است. اگر آمار VPIP (پول گذاشتن داوطلبانه در پات است و یک شاخص عالی از میزان سفت یا شل بازی کردن بازیکن ارائه می‌کند) بسیاری در طیف 35 درصدی یا بیشتر می بینید، می دانید در جای درستی قرار دارید.

در این نوع بازی ها، دست ها معمولا در سطوح ابتدایی، زیاد به شوداون می روند. این باعث می شود بتوانید بفهمید رقبا با چه دست هایی بازی می کنند و اینکه با طیف های مختلفشان، تهاجمی رفتار می کنند یا منفعلانه. بعد از جمع آوری داده های لازم، می توانید با طیف هایی بالاتر از دست هایی که بازی می کنند، برای مهاجمان، تله بلوف و برای منفعلان، شرط غیربلوف استفاده کنید. اشتباهاتی که با دست های بد خود مرتکب می شوند، باعث می شود دست های نزدیک شما به دست های هیولا بدل شود. اینجا فرصت خوبی برای وارد کردن چیپ ها به پات و ساخت تجربه باخت بد غیرکوولر برای آن ها به شمار می رود.

مثلا در این بازی ها، غیرمعمول نیست که ببینید بازیکنی منفعل از موقعیت میانی، با هر دست برادوی (به استریت از ده تا آس گفته می ‌شود، و می ‌تواند به هر کدام از کارت ‌های ده تا آس هم اطلاق شود) که داشته باشد، شرط بازیکنی از موقعیت اولیه را کال کند. اگر نوبت به من در شرط بزرگ برسد، با دستی مثل A-To (آس و 10 غیرهمخال) کال می کنم و اگر بتوانم با کال کننده پس فلاپ، در شرایط هدز-آپ (تک به تک) قرار گیرم، در بسیاری از چیدمان ها با کارت بالای 10، سریع بازی می کنم.

فرض کنیم چیدمان T-9-2 رنگین کمانی (خال های متفاوت) است. شرط کننده اول، شرط ادامه پست می کند و از موقعیتی میانی، کال می شود. من در ادامه با آس-شاه خود چک-رِیز می کنم و اگر اولین شرط کننده فولد کند و تنها کال کننده باقی بماند، در سه خیابان بعدی هم شرط می کنم. به خاطر این است که با دست های بسیاری در پیش فلاپ بازی کرده و نشان داده امیدوار است چیپ های بسیاری با طیف خود به دست بیاورد که اشتباه است. انتظار دارم چنین بازیکنی در هر 3 خیابان با دست هایی مثل K-T، Q-T، J-T و T-8s (همخال) پرداخت شرط (Pay Off) کند. همچنین ممکن است در حداقل 2 خیابان با K-Q، K-J، Q-J و 7-8، کال کند در حالی که بازیکنی تهاجمی ممکن است افزایش دهد.

در نتیجه، کومبوهای (دست قرعه همزمان استریت و فلاش) بسیاری را می توانم هدف بگیرم؛ مخصوصا به خاطر اینکه انتظار دارم چنین بازیکنی با هر دستی بهتر از جفت، در ترن یا ریور افزایش دهد. اگر ریور شاه باشد و او با K-T برنده شود، من چیزی برای جشن گرفتن ندارم. اگر ریور آس باشد و او با A-9o برنده شود، می دانم به شکل فوق العاده ای در حال استفاده از طیف و شیوه بازی منفعلانه اش هستم.

همیشه هر چه با دست بدتری بازی کند، در بلندمدت و باوجود باخت سنگینی که در این یک دست نصیبم می شود، پول بیشتری به جیب من ریخته می شود. این ها بهترین نوع باخت بد به شمار می روند، چون فقط یک بار از 5 بار رخ می دهند و من می توانم در هر جلسه بازی، بارها چنین فرصتی را برایشان خلق کنم. همچنین، ترغیب کسی به آل-این شرط پنجم برابر Q-Q با دستی مثل 5-6s، بی نهایت سخت است.

در نتیجه، به جای ناسزا گفتن به زمین و زمان بعد از باخت های بد، بهتر است از پیدا کردن چنین فرصتی، شکر کنیم و برای به دست آوردن پول هنگفت نزدیک آن ها، به دنبال موارد بیشتری از آن ها باشیم.

مطلب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *