چطور زمان حرکت بزرگ رقیب را در پوکر تشخیص دهید؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

به قلم نیت میویس – اگر در بازی های پوکرتان معمولا با شروط سایز بزرگ روبرو می شوید یا بیشتر در تورنمنت های هولدم نامحدود بازی می کنید، احتمالا بیشتر اوقات ذهنتان مشغول این فکر هستید که رقیب چه زمانی حرکت بزرگش را انجام خواهد داد.

اگر خوب بازی کنید، زیاد به زمان رو شدن حرکت بزرگ رقیب فکر نمی کنید. تنها به هر دستی که مشغولش هستید فکر می کنید و تلاش می کنید آن را فارغ از اینکه شامل بازی منفعل یا بلوف بزرگ باشد، به بهترین شکل ممکن بازی کنید.

بهترین رقبایتان هم به این شکل فکر می کنند. آن ها استراتژی های خود را به بازی استاندارد و حرکات بزرگ تقسیم نمی کنند و در نتیجه نمی توان گفت در یک دست خاص، به سراغ کدام یک از این ابزار خود خواهند رفت.

بسیاری از رقبای ضعیف تر یا کم تجربه تر شما ولی به این شکل فکر نمی کنند. آن ها پوشه ای ذهنی دارند که پر از حرکات، بازی ها و زمان مناسب اجرای آن ها است. آن ها به بلوف های بزرگ و شبه بلوف هایشان به چشم فرصتی برای رجوع به آن پوشه ذهنی می نگرند. انگار مشغول هزینه کردن نوعی پول هایشان هستند.

درک این نوع بازی می تواند کمکتان کند بفهمید چرا بسیاری از بازیکنان 2 بار پشت سرهم بلوف نمی زنند. تنها به خاطر این نیست که نگرانند وجهه بلوف زن پیدا کنند و همیشه کال شوند، بلکه اینکه فکر می کنند بودجه بلوف زنی آن ها صرف شده هم موثر است.

اگر مقابل چنین رقبایی، که تعدادشان کم هم نیست، بازی می کنید، فکر کردن به زمان بندی ذهنی آن ها و اینکه بدانید حرکت بزرگشان چه زمانی سرخواهد رسید، اهمیت دارد.

این حرکات بزرگ از بازیکن به بازیکن متفاوت است. به هر حال، هر تعداد فاکتور روانی و غیره می تواند زمان بندی بلوف ها را مشخص کند. با این حال، با در نظر داشتن چند اصل، می توان زمان این حرکات را پیش بینی کرد و واکنش مناسب نشان داد.

مقابل رقبای ضعیف که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، فرض می کنند برای انجام حرکات بزرگشان سهمیه مشخص دارند، به احتمال بیشتری می توانید بروز برخی موقعیت ها را ببینید و انتظار حرکات بزرگ را داشته باشید. مثلا:

وقتی استک بازیکنان از معیار مدنظرشان پایین تر برود، حرکات بزرگ رخ می دهد

بسیاری از بازیکنان وقتی سایز استکشان پایین تر از میزان آغاز تورنمنت، عدد مدنظر همیشگی برای هر جلسه یا استکی که مدت طولانی در اختیارش داشته اند و به نوعی تبدیل به هویت آن ها شده، می رود، به احتمال بیشتری سراغ حرکات بزرگ می روند.

یکی از دلایل آن، دردی است که متحمل می شوند. کاهش سایز استک باعث می شود این بازیکنان احساس کنند بازنده اند. احساس بازندگی باعث آزار بسیاری از بازیکنان می شود و برخی از آن ها با انجام حرکات بزرگ واکنش نشان می دهند.

البته دلایل دیگری هم برای این تاثیر وجود دارد. یکی از آن ها این است که وقتی بازیکنان در روند باخت (نسبت به معیار ذهنی خود) قرار گرفته اند، باخت بیشتر به اندازه حس خوب بازیابی مبلغ از دست رفته، بد نیست. حتی اگر ارزش مورد انتظار (نشانه میزان سودآوری یک بازی در بلند مدت) یک بازی منفی باشد، فاکتور ریسک-پاداش روانی می تواند بسیار بیشتر باشد.

وقتی توجیه واضحی برای حرکت وجود داشته باشد، حرکات بزرگ پیش می آید

اگر رقیبتان پوشه ای تحت عنوان حرکات بزرگ در ذهنش داشته باشد، احتمالا از شرمساری فراری است و به نظرش لو رفتن بلوفش خجالت آور خواهد بود. با این حال، همیشه راه هایی برای کاهش این خجالت وجود دارد که یکی از آن ها توجیه حرکت از دید سایر بازیکنان است.

یکی از این توجیهات در اختیار داشتن دست قرعه است. البته، در برخی مواقع خاص، بازی کردن قوی دست قرعه، بازی استاندارد و نرمال به حساب رفته و حرکت بزرگ شناخته نمی شود. با این وجود، بازیکنان ممکن است گاهی اوقات برای همین حرکات بزرگ، دست قرعه خود را از دست دهند. آن ها فکر می کنند پیش رفتن در بازی با دست قرعه، قابل قبول است.

توجیه واضح دیگر قرارگیری مقابل بازیکنی شل است. گاهی اوقات ممکن است بشنوید بازیکنی بگوید: «می دانم هیچ وقت چیزی ندارد و فکر می کردم می توانم مجبورش کنم فولد کند.» آن ها این جمله را به منظور گستاخی نمی گویند (با این که گستاخانه است)؛ فقط به خاطر توجیه کردن بازی خود و اجتناب از شرمساری آن را به زبان می آورند.

حرکات بزرگ بعد از شام رخ می دهند

بازیکنان بعد از استراحت شام در تورنمنت ها، تمایل بیشتری به انجام حرکات بزرگ دارند. شاید به دلیل بازیابی انرژی و شاید هم مهیا بودن زمان لازم برای طرح ریزی نقشه باشد. اگر بعد از شام، تصمیم سختی باید بگیرید و اگر رقیبی دارید که در گروه بازیکنان مورد بحث این یادداشت جای می گیرند، این را مدنظر داشته باشید که ممکن است بخواهد حرکتی که تمام روز منتظرش بوده را انجام دهد. این ها سه نشانه رایجی بودند که از چنین بازیکنانی دیده ام. همان طور که گفتم، همه بازیکنان به این شکل فکر نمی کنند و بازیکنان بهتر تمایل دارند این طور نباشند، ولی در مواجهه با بازیکنانی که این طور هستند، بهتر است حواستان به نشانه های بالا باشد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *