چطور مقابل بازیکنان بلوف ناپذیر پوکر را تشخیص داده و شکست دهیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و روانشناسی پوکر

رابرت وولی – همیشه برنامه هایی در تلویزیون وجود دارند که به نوعی به پوکر مربوطند. با این حال، وقت خود را برای تماشای آن ها که بعد از تدوین بسیار تنها به نمایش تصمیمات دراماتیک شرکت کننده ها می پردازد، تلف نمی کنم. تنها مساله ای مرا مجاب کرد در مورد چنین برنامه هایی صحبت کنم، استفاده از فاکتور بلوف در یکی از این برنامه ها بود.

طی برنامه اگر شرکت کننده ای مورد بلوف واقع می شد یا بلوف زدنش رو می شد، جریمه می شد و یک دور بازی را از دست می داد. در این شرایط، بازیکنان نه تنها انگیزه بالایی برای بلوف زدن پیدا می کنند، بلکه تلاش بسیاری هم برای رو کردن بلوف بقیه صورت می دهند. تماشای صحنه های برنامه از این حیث جالب است که از چهره بازیکنان مشخص است چه کار سختی برای انتخاب از بین بلوف زدن یا نزدن و تشخیص احتمالی بلوف زن ها دارند.

نکته اینجا است که قانون اعمال شده سبب می شود بازیکنان بیشتر از حد نرمال به سطح بلوف ناپذیری نزدیک می شوند. از این رو، این برنامه می تواند مورد تحقیقاتی مناسبی برای چگونگی مواجهه مناسب با بازیکنان بلوف ناپذیر باشد.

کدام بازیکنان به طور موثر بلوف ناپذیر هستند؟ انواع مختلفی دارند که می توانم حداقل 5 گروه از آن ها را لیست کنم:

چطور بازیکن بلوف ناپذیر را تشخیص دهیم؟

اول با بازیکن تفننی روبرو هستید که از فولد کردن متنفر است. از کالینگ استیشن ها صحبت می کنم که دوست دارند همه چیز را کال کنند. چنین بازیکنی دوست دارد در تمام دست ها بازی کند، چون بازی کردن جذاب تر از فولد کردن است. از این رو، بدون هیچ دست خوبی، خود را تا خیابان های آخر می رساند و بلوف را به عنوان تنها راه بردن پات می داند. چون خیلی بلوف می زند، معمولا فکر می کند سایرین هم بیشتر اوقات مشغول بلوف زنی هستند. از این رو، در حالی که باید بداند بازنده خواهد شد، با دست های ضعیف هم تمایل به کال کردن دارد.

نوع دیگر بازیکن بلوف ناپذیر، کسی است که دوست دختر یا همسرش کنار میز نشسته و مشغول تماشای بازی اوست. فولد کردن باعث جریحه دار شدن غرور او می شود (یا حداقل او این طور تصور می کند) و این فکر که بعد از فولد با مشخص شدن بلوف رقیب تحقیر شود، برایش غیرقابل تحمل است. از این رو، وقتی لازم نیست، کال می کند. از نظر آن ها باختن پول بهتر از باختن آبرو است.

نوع سوم بازیکن مست است. نمی دانم بتوانم مساله را از لحاظ روانشناسی توضیح دهم یا نه، ولی مطالعات نشان داده الکل سبب می شود بازیکنان معمولا سفت و دقیق به بازیکنان شل تبدیل شده و همه شرط ها را کال کنند.

نوع چهارم را باید در بازیکنانی جستجو کنید که به هر دلیلی، به دنبال انتقام از شما هستند. شاید باخت بدی به آن ها تحمیل کرده اید یا احتمالا با ابراز نظری در موردش، سبب تحقیر او شده اید. هر چه که رخ داده باشد، او می خواهد تلافی کند. شاید مقابلتان بلوف بزند، ولی مورد بلوف از سوی شما قرار نمی گیرد.

در نهایت، بازیکنانی می مانند که بعد از باخت یک پات بزرگ، دچار سردرگمی می شوند. این بازیکنان هم بلوف ناپذیر هستند. این مساله در مورد بازیکنانی که روند بدی به خود گرفته اند هم صادق است. هر دو نوع از بازیکنان برای رها شدن از فشار روانی و برگشت روی روند مثبت، به هر ریسمانی برای بردن پات چنگ می زنند. آن ها از جایی که باخت باعث آزار بیشترشان شود، عبور کرده اند و ناامیدی جای استراتژی را گرفته است. آن ها حتی وقتی به احتمال 5 درصد هم ممکن باشد بلوف بزنید، فولد نمی کنند.

چطور بازیکنان بلوف ناپذیر را شکست دهیم؟

شاید شیوه بازی برابر بازیکنان بلوف ناپذیر واضح تر از چیزی باشد که بخواهیم بیانش کنیم، ولی حواستان به پایبندی به یک اصل باشد: شرط غیربلوف یا شرط براساس قدرت دست. سعی کنید با شرط های غیربلوف، نابودشان کنید. مخصوصا وقتی دست خیلی خوبی دارید که شرط تان را شبیه بلوف می کند، از بیش شرط (شرط بزرگ تر از پات) هم استفاده کنید؛ مثال هایی از آن می تواند شامل ساخت سِت (3 تایی یکسان) در فلاپ، استریت یا فلاش بک دور (دست قرعه فلاش یا استریت که به دو کارت برای کامل شدن احتیاج دارد) باشد. استراتژی مورد نظر ساده است. تنها قسمت سخت داستان، تشخیص بازیکنان بلوف ناپذیر است که تمایلی به فولد کردن نداشته باشند. به ویژگی هایی که اینجا توضیح دادم دقت کنید. در ذهنتان یک برچسب «بلوف ناپذیر» روی پیشانی آن ها بزنید و بقیه کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *