چطور با استفاده از نشانه های میزان شرط، بلوف در پوکر را تشخیص دهیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر
به قلم دیوید باس

چرا این قدر زیاد؟ چرا این قدر کم؟ این ها سوالاتی هستند که برای کشف علت میزان شرط رقبا از خود می پرسیم. آیا رقیب میزان شرط را براساس قدرت دستش معین کرده است؟ آیا میزان شرط او نشانه مناسبی برای تشخیص قدرت دستش به حساب می رود؟ آیا قبل از این برای فریب، میزان شرط های مختلفی تعیین کرده است؟ در این یادداشت به قلم دیوید باس، به بررسی این مساله می پردازیم که آیا می توان میزان شرط را هم به عنوان یک نشانه در پوکر قلمداد کرد یا نه.

مثالی در خصوص نشانه در میزان شرط

نشانه ها (Tells) اشاره به رفتارهای فیزیکی یا صحبت های لفظی رقیب دارد که به نوعی در خصوص قدرت دستی که در اختیار دارد، ارائه اطلاعات می کنند. در ادامه، به مرور دستی در هولدم نامحدود خانگی $2/$1 که اخیرا بازی کرده ام، می پردازم.

رقیب در این دست، دوستم لی (Lee) بود که خیلی مقابلش بازی کرده ام. استک فعال حدود 275 دلار بود. باتن برای 5 دلار استرادل [1] کرد. من در حالی که کارت های زیر را داشتم، از شرط کوچک کال کردم:

شرط بزرگ و دو نفر دیگر فولد کردند و لی از موقعیت میانی، به 21 دلار افزایش داد. باتن 21 دلار او را کال کرد و من هم کال کردم. فلاپ با پات 65 دلاری به شرح زیر رو شد:

من چک کردم و لی شرط ادامه ای 35 دلاری بست. باتن فولد کرد و من کال کردم. در ترن (پات 135 دلاری)، 7 پیک رو شد و زمین به شرح زیر در آمد:

من چک کردم و لی 60 دلار شرط کرد. من کال کردم. در ریور (پات 255 دلاری)، 3 خشت رو شد تا چیدمان نهایی به شرح عکس زیر باشد:

من چک کردم و لی 80 دلار شرط کرد. من کال کردم. لی، کارت های زیر را رو کرد:

تا مشخص شود در تمام مدت مشغول بلوف بوده و من به راحتی پات 415 دلاری را مال خودم کردم:

ارزش طیف (Value Range) رقیب چیست؟

مثل همیشه، با اختصاص طیف آغازین پیش فلاپ به لی، کار را شروع می کنم و در ادامه براساس اقداماتش، این طیف را کوچکتر می کنیم. بافت این فلاپ باعث شد بتوانم با تقسیم طیف هایش به دست هایی که در این دست شکستم می دهد (ارزش طیف)، میانبر بزنم. در ادامه، به بررسی این موضوع پرداختم که آیا میزان شرط او با دیگر ارزش طیف های شبیهی که در گذشته از او دیده ام، همخوانی دارد یا نه. اگر این طور نباشد، احتمالا بلوف می زند.

ارزش طیف لی کاملا واضح بود. احتمالا با هر جفتی بالاتر از 9 یا A-Q، K-Q یا Q-J بازی می کرد. همه بی بی ها با کارت های کیکر ضعیف (توضیح اینکه در اصطلاحات پوکر، کارتی که در دست های مشابه، به دلیل ارزش بالاتر موجب برنده شدن بازیکن می شود، کارت کیکر یا کارت بالا خوانده می شود) و همه پنج ها را حذف کردم، چون امکان نداشت بعد از استرادل باتن، با چنین ترکیب هایی، افزایش دهد. اگر جفت بی بی داشت و در فلاپ فول هاوس می ساخت، احتمالا چک می کرد. از این رو، این احتمال را هم نادیده گرفتم. به طور خلاصه، ارزش طیف او براساس عکس زیر، شامل +9-9 یا +Q-J است.

اجبار رقیب به اعتراف

روز بعد، لی و من این دست را با جزئیات مورد بررسی قرار دادیم. از لی خواستم تصور کند به جای شاه و سرباز، دست های بهتری مثل A-Q یا K-K می داشت. در فلاپی که رو شد، چقدر مایل بود شرط کند. جواب داد: «قطعا نزدیک به اندازه پات.» موقع بازی آن دست هم دقیقا به همین موضوع فکر می کردم و برای همین هم کال کردم. دهانش کمی باز ماند.

رو شدن 7 پیک در ترن باعث مهیا شدن 2 دست فلاش روی میز شد. اگر با یکی از دست های زیر، شرطش را کال می کردم:

همچنان پایین تر از A-Q یا K-K او قرار می گرفتم، ولی چند آوت (کارت هایی که برای تبدیل دست یک بازیکن به دست برنده لازم است) به همراه قرعه فلاش هم اضافه کردم. از لی پرسیدم آیا این مساله نگرانش کرد یا نه؟

لی می پذیرد که اگر A-Q یا K-K داشت، کارت ترن باعث می شد تا حدی به قدرت دست او نزدیک شوم و او احتمالا چیزی حدود 90 تا 100 دلاری (در پات 135 دلاری) شرط می کرد. شرط بزرگ تر به نوعی از دستش مقابل فلاشی که من ممکن بود داشته باشم، محافظت می کرد. وقتی به او گفتم میزان شرطش به من نشان داد دستی ندارد که نیاز به محافظت از آن داشته باشد، دهانش با پی بردن به اشتباهی که کرده، بیشتر باز شد.

اگر درست تشخیص داده بودم که بلوف می زند و چک رِیز کرده بودم، خیلی راحت فولد می کرد که در نتیجه پول کمتری نصیبم می کرد. اگر هم اشتباه کرده بودم، چک رِیز می توانست باعث شود دستم تبدیل به یک بلوف بد و در نهایت اشتباه مهلک شود. اگر چه چک-کال از خارجِ موقعیت، ضعیف و منفعلان است، بهترین انتخاب ممکن همین بود.

کارت ریور و شرط های آخر، چیزی را تغییر نداد. چون همه خیابان ها را قبل از تصمیم نهایی، در ذهنم اجرا کرده بودم، شرط هایش را در همه مراحل، کال می کردم. در هر دو خیابان آخر، شرط های کوچکش نسبت به پات، نشان داد دستی که بروز می دهد، در اختیار ندارد.

casino scene

نتیجه گیری

تعیین میزان شرط تا حدی علم و تا حدی هنر است. به الگوهای میزان شرط بازیکنان دقت کنید، چون شروط کوچک دو نفر ممکن است معانی مخالفی داشته باشد. میزان شرط هایی که برخلاف دستی است که رقیب می خواهد وانمود کند در اختیار دارد، می تواند نشانه ای افشاگرانه برای شما باشد تا بلوف رقیب را تشخیص داده و تصمیمات سخت و برنده ای بگیرید.


[1] (توضیح اضافه اینکه استرادل یعنی زمانی که بازیکن سمت چپ شرط بزرگ، در مرحله‌ی پیش فلاپ و قبل از نگاه کردن به کارت‌های دست خود شرطی معادل دو برابر شرط بزرگ را پست می‌کند. بازیکنی که استرادل می‌کند، در مرحله‌ی پیش فلاپ به عنوان آخرین بازیکن بازی می‌کند)

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *