سه موقعیتی که احتمالا در پوکر اوماهای محدود به پات، بیش از حد لازم کال می کنید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر – انواع تاکتیک پوکر – آمار و احتمال در پوکر – ریاضیات پوکر

برای موفقیت در اوماهای محدود به پات (PLO)، باید استراتژی پیش فلاپ مناسبی داشته باشید. اگر در انتخاب دست های اولیه خود گزینشی عمل نکنید، معمولا تصمیماتتان با وجود توجیه پذیری، جواب نخواهد داد و در شوداون (نمایش کارت ها)، پات های بزرگی از دست خواهید داد.

با این حال، با در نظر گرفتن 270 هزار و 725 دست اولیه محتمل در اوماها در مقایسه با تنها 1326 دست اولیه محتمل در هولدم، تشخیص مناسب ارزش واقعی دست ها اصلا آسان نیست. از این رو، در این یادداشت قصد داریم 3 موقعیتی که بازیکنان بیش از حد لازم در آن ها کال می کنند را بررسی کنیم. هر چه در این موقعیت ها سفت تر بازی کنید، به نفع خودتان و سرمایه پوکرتان است.

وقتی با افزایشی از سوی بازیکن زیرتیغ مواجه شدید، از موقعیت میانی کال نکنید

مبتدیان و مجرّبان اوماهای محدود به پات در مواجهه با افزایشی از بازیکن زیر تیغ (UTG)، زیادی از موقعیت میانی کال می کنند. در این شرایط، نه تنها این بازیکن موقعیت اولیه طیف دست بسیار قدرتمندی دارد، بلکه 4 بازیکن بعد از شما هم بازی خواهند کرد که ممکن است شما را با پستِ شرط سوم، اسکوییز (ری-رِیز با دست نه چندان قوی، در موقعیتی که چند بازیکن رِیزِ نفر اول را کال کرده‌اند. هدف از این بازی این است همه دست ها از بازی خارج شوند و پات تصاحب شود) کنند.

حتی دست های قدرتمندی همانند K-K هم معمولا باید فولد شود. به جدول زیر نگاه کنید تا ببینید چه دست های اندکی باید در طیف کال شما قرار داشته باشد.

نکته: دست های بالا سمت راست جدول، دست های همخال خوب هستند به این معنا که آن ها با بالاترین کارت، همخال هستند. دست های پایین سمت چپ جدول، دست های همخال بد هستند به این معنا که یا همخال با کارت بالا نیستند و یا 3 کارت همخال به خود می بینند.

گفتنی است در جدول بالا، رنگ سبز به معنای کال، بنفش به معنای افزایش و فولد در برابر شرط چهارم، خاکستری به معنای فولد و مشکی به معنای غیرممکن است. همچنین عبارت های Suited to the King و Suited to the Lower Cards که در بالای ردیف و کنار ستون اول جدول مشاهده می کنید، به ترتیب به معنای «همخال با شاه» و «همخال با کارت های پایین تر» است.

قوی ترین دست های جدول را به رنگ بنفش و سبز می بینید، ولی اکثر خانه ها خاکستری بوده و باید فولد شوند. اگر بخواهیم مشخص تر صحبت کنیم:

  • با تمام دست های 2 جفت باید کال شود
  • با بسیاری از دست های وصل شونده باید کال شود
  • با بسیاری از دست های حاوی آس، باید رِیز-فولد انجام داد
  • سایر دست ها باید فولد شود

در پات های چند نفره، از باتن مغرور نشوید

بسیاری از بازیکنان PLO وقتی در باتن نشسته باشند، در مواجهه با افزایش ها بسیار شُل بازی می کنند مخصوصا وقتی یک یا دو بازیکن قبل از آن ها، کال کرده باشد.

شاید بدیهی باشد، ولی از باتن، در پات های چند نفره در مقایسه با موقعیت هدز آپ، باید کمتر کال کنید. حتی اگر با وجود نفرات بیشتر در پات، ضریب پات بیشتری به خود ببینید، شانس برد پات از سوی شما به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می کند. از این رو، طیف پیش فلاپ شما باید بسیار سفت باشد تا کمتر ضرر کنید. به جدول زیر نگاه کنید تا ببینید چقدر از دست های همخال A-K باید در این شرایط فولد شود:

در جدول بالا، رنگ سبز به معنای کال، خاکستری به معنای فولد و مشکی به معنای غیرممکن است. همچنین عبارت های Suited to the Ace وSuited to the King or Lower  که در بالای ردیف و کنار ستون اول جدول مشاهده می کنید، به ترتیب به معنای «همخال با آس» و «همخال با شاه یا کارت های پایین تر» است.

تقریبا تمام ورژن های A-K باید در این شرایط فولد شود که البته شامل قوی ترین ها به شرح زیر که باید کال شود، نمی شود:

در پات های چند نفره کمتر از شرط بزرگ خود دفاع کنید

روزهایی که مخصوصا در پات های چند نفره، باید با هر دستی از شرط بزرگ خود محافظت می کردید، خیلی وقت است که گذشته است. در پس فلاپ خارج از موقعیت خواهید بود و دست های ضعیف شما بدون شک نمی تواند برابر دو دست قوی، کاری از پیش ببرد.

همان طور که در مورد باتن انجام دادیم، اجازه بدهید ببینیم کدام دست های همخال A-K در مواجهه با افزایشی از موقعیت اولیه و کال، قابل بازی است:

گفتنی است در جدول بالا، رنگ سبز به معنای کال، خاکستری به معنای فولد و مشکی به معنای غیرممکن است. همچنین عبارت های Suited to the Ace و Suited to the King or Lower  که در بالای ردیف و کنار ستون اول جدول مشاهده می کنید، به ترتیب به معنای «همخال با آس» و «همخال با شاه یا کارت های پایین تر» است.

در این موقعیت در مقایسه با مثال باتن در بالا، باید کمی شُل تر بازی کنید. جدول توصیه می کند برخی دست های همخال بدتر همانند:

و چند دست همخال بهتر همانند زیر را هم بازی کنید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *