یازده نشانه واضحی که بازیکنان سطح متوسط و پایین پوکر باید بشناسند

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، نشانه های روانشناسی در پوکر را بررسی کرده ایم. در خصوص نشانه ها در پوکر بسیار صحبت شده است. نشانه ها در پوکر اشاره به رفتارهای فیزیکی یا صحبت های لفظی رقیب دارد که به نوعی در خصوص قدرت دستی که در اختیار دارد، ارائه اطلاعات می کنند.

چون برخی از این نشانه ها،  در فیلم ها به صورت اغراق شده به تصویر کشیده شده، متاسفانه بازیکنان مبتدی و متوسط زیادی روی آنها تمرکز می کنند و اهمیتی به دیگر مواردی که باید به دنبال کشفش بروند، نمی دهند. در چنین شرایطی، ممکن است دیگر رفتارهای واضح رقیب نادیده گرفته شود.

این یادداشت در نظر دارد با مرور 11 نشانه ظاهری واضح در رفتار بازیکنان پوکر، برخی نظریات اشتباه در این باره را مخصوصا در بازی های محدودیت پایین اصلاح کند. هر کدام از موارد در قالب یک سوال مطرح می شوند که دانستن جواب شان می تواند موقع مشاهده، کمک تان کنند.

آیا هیچ وقت بلوف نمی زنند؟

بازیکنانی وجود دارند که شرط ها و افزایش هایشان دقیقا به همان معنا است که باید باشد. وقتی شرط می بندند، دست شان قوی است و وقتی افزایش می دهند، دست شان خیلی قوی است. این بازیکنان را ببینید و به یاد بسپارید. مطمئن باشید آنها هیچ وقت فریب تان نمی دهند. وقتی تهاجمی بازی می کنند، هیچ وقت به غیر از وقتی که دستی خیلی قوی دارید، مقابل شان قرار نگیرید.

آیا بدون دست قوی، 3 بار در پیش فلاپ شرط می بندند و در پس فلاپ افزایش می دهند؟

بازیکنان کمی هستند که در پیش فلاپ 3 شرط ببندند یا بدون اینکه دست قوی داشته باشند، در پس فلاپ، افزایش دهند، ولی هستند کسانی که گاهی اوقات برای فریب رقبا چنین کاری می کنند. حواستان باشد.

آیا چک ریز می کنند؟

بازیکنان کمی از چک ریز در هولدم نامحدود استفاده می کنند. بازیکنان خیلی خوب از این کار اجتناب می کنند، چون در هولدم نامحدود، می توانند سایز شرط شان را بدون ریسک، به اندازه دلخواه تعیین کنند تا از اینکه آن ها چک کنند و رقیب هم پشت سرشان این کار را انجام دهد، جلوگیری نمایند. با این حال، بازیکنان کم تجربه چندان به این مساله دقت نمی کنند. با مشاهده بازیکنانی که چک ریز می کنند، می توانید بلافاصله بعد از آن ها چک کنید تا از فرصتی که آن ها در اختیارتان قرار داده اند، به خوبی استفاده کرده باشید.

آیا کند بازی می کنند؟

خیلی از بازیکنان وقتی ست (تریپ) می سازند، در بازی کردنشان بسیار کند عمل می کنند و در ترن یا ریور افزایش می دهند. بعضی ها روی دست قوی شان همیشه شرط می بندند. دانستن اینکه چه کسی چکار می کند باعث می شود در چنین موقعیت هایی گیر نیفتید.

آیا موقعیت شان دور میز برایشان مهم است؟

در سطوح متوسط و پایین، بازیکنان به 2 دسته مهم تقسیم می شوند. کسانی که هر جایی از میز می نشینند و کسانی که موقعیت شان دور میز برایشان بسیار اهمیت دارد. لازم نیست در مورد هر بازیکن یک کتاب بخوانید؛ فقط حواستان به چنین رفتارهایی باشد.

کال کردن پیش فلاپ و طیف افزایش شان چقدر گسترده است؟

با مدنظر قرار دادن اهمیت موقعیت شان دور میز، ببینید طیف هایشان چقدر گسترده است؟ بیشترین تفاوت ها در این سطح اهمیت دارد. حواستان به کسانی که در گستره بسیار محدودی بازی می کنند و کسانی که ممکن است با هر کارتی وارد بازی شوند، باشد.

آیا تمایل به شرط ادامه (continuation bet) دارند؟ اگر این طور است، فراوانی شرط ادامه شان چقدر است؟

این اطلاعات زمانی قابل دسترس خواهد بود که موقع بازی آنلاین، از Heads-up Display یا HUD استفاده شود. در بازی های حضوری هم دقت به این مساله خیلی به دردبخور است. دوباره سعی کنید کسانی که در دو طرف نمودار قرار دارند، پیدا کنید: یعنی کسانی که هیچ وقت این کار را نمی کنند و کسانی که همیشه یا اغلب اوقات این کار را می کنند. گفتنی است شرط ادامه شرطی است که بعد از فلاپ توسط بازیکنی که پیش از فلاپ آغازگر شرط بندی بوده، بسته می‌شود.

آیا از روی عادت به فلاپشان خیره می شوند؟

با اشاره به چند رفتار رایج، به آخرین نشانه ها در پوکر می رسیم. خیلی از بازیکنان متوسط و ضعیف، بدون اینکه قصدی برای فریب داشته باشند، به فلاپ خیره می شوند. وقتی بیشتر از چند لحظه ادامه پیدا می کند، احتمالا به دستی که می خواستند، نرسیده اند، ولی وقتی به آن نگاه می کنند و بعد نگاه شان را به جای دیگر معطوف می کنند، احتمالا دست خوبی نصیب شان شده است. به این موضوع دقت کنید و بعد حواستان به کسانی که چنین رفتارهایی را خیلی واضح نشان می دهند، باشد. وقتی قرار باشد دست تان مقابل دست چنین بازیکنانی، مقایسه شود، به دردتان می خورد.

آیا از قبل اعلام می کنند می خواهند فولد کنند؟

خیلی از بازیکنان معمولا با دیدن دست ضعیف، صبرشان را از دست می دهند و کارت هایشان را طوری می گیرند یا جابجا می کنند که مشخص است می خواهند فولد کنند. این از جمله رفتارهای بسیار واضح و اطلاعات مفید است مخصوصا اگر موقع شرط، دنبال تان آمده باشند.

آیا می توانند نقش بازی کنند؟

خیلی ها در این سطح می خواهند نقش بازی کنند و بازیگران بدی هم هستند. از این رو، رفتارشان به هدف داشتن دست قوی، به صورت دست ضعیف تعبیر می شود و برعکس. رایج ترین رفتارها شامل آه کشیدن و گرفتن چیپ ها است. قبل از اینکه نوبت شان شود، برای اینکه وانمود کنند دست قوی دارند یا می خواهند شرط کنند، چیپ هایشان را می گیرند تا مثلا رقیب را بترسانند و مجبور به چک کنند. همچنین برای نشان دادن ناامیدی شان از دست شان هم آه می کشند. معمولا می توانید با شرط بستن روی پات، مقابل گروه اول برنده شوید و با فولد کردن مقابل دوم، جلوی ضرر را بگیرید.

آیا درگیر نشانه های برعکس می شوند؟

گروه کوچکی از بازیکنان هم هستند که برخی نشانه های واضح پوکر مثل خیره شدن به فلاپ را به منظور فریب دادن تان به کار می گیرند. البته این رفتار آن قدر رایج نیست، ولی اگر موردی دیدید، آن را به ذهن بسپارید. اگر مبارزه تان به شرایط تک به تک برسد، به دردتان می خورد.

نتیجه گیری

مواردی که اشاره کردیم، خیلی رایج تر از برخی نشانه های غلوشده ای است که در فیلم ها می بینید. دقت به آن ها و اعمال تغییرات براساس آن ها در بازی های محدودیت پایین، می تواند در ضررتان را به منفعت تبدیل کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *