چطور بهتر از بقیه، پوکرفیس را اجرا کنیم؟ نشانه های چهره در پوکر

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

در پوکر باید بتوانید با اطلاعات کمی که در اختیار دارید، تصمیماتتان را اتخاذ کنید. البته این که تمام اطلاعات لازم را در اختیار نداریم، به معنای این نیست که نتوانیم با زیر نظر داشتن بقیه بازیکنان، آن ها را تا حدی جمع آوری کنیم. به این معنا است که زبان بدن و حالت های چهره هر دو از جنبه های مهم پوکر به شمار می روند. اگر نتوانید چهره یا بدنتان را کنترل کنید، داده های با ارزشی در اختیار رقبا قرار می دهید.

به همین دلیل است که حفظ چهره بی نهایت خونسرد (پوکر فیس) در پوکر، مهم ترین استراتژی برای برد در این بازی به حساب می رود. اگر می خواهید بدانید چطور بهتر از بقیه پوکرفیس را اجرا کنید، ادامه این یادداشت را بخوانید.

نشانه های پوکرفیس

قبل از اینکه بخواهیم در مورد فاکتورهای پیاده سازی پوکرفیس موفق صحبت کنیم، بیایید در مورد برخی سرنخ های فیزیکی که ممکن است شما را لو دهد، صحبت کنیم. از راه های بسیاری می توان فهمید بازیکنی دست ضعیفی دارد:

 • لبخند مصنوعی
 • گاز گرفتن لب
 • تنفس از راه دهان
 • چرخاندن چشم ها
 • پلک زدن مکرر
 • نگه داشتن نفس
 • دهان منقبض شده
 • قرار دادن زوری چیپ ها در پات
 • بی اهمیتی نسبت به کارت های در اختیار

همچنین وقتی کسی دست قدرتمندی داشته باشد، برخی نشانه های فیزیکی هم ارائه می دهد:

 • وانمود به ضعیف بودن
 • نفس های عمیق
 • پلک نزدن
 • بی قراری
 • نگاه کردن مکرر به استک چیپ ها
 • قرار دادن با دقت چیپ ها در پات
 • زیادی ریلکس بودن
 • صاف نشستن های ناگهانی

برای برنده بودن باید مانند یک برنده رفتار کنید

اگر می خواهید بدانید چطور باید بهترین پوکر فیس را داشته باشید، باید قبل از هر چیز به حرفه ای ها نگاه کنید. سراغ ویدیوی ضبط شده یا بازی زنده حرفه ای ها بروید و به ظاهر آن ها دقت کنید. رویکردی روان شناسی نسبت به موفقیت وجود دارد که در آن رفتار و استراتژی های موفق ترین های شاخه مورد نظر بررسی می شود. شاید در ابتدا به نظرتان به نوعی تقلید بیاید، ولی نتیجه گرفتن از آن اثبات شده است.

یاد بگیرید تفکیک کنید

منظور از تفکیک، جدا کردن کامل احساساتتان از یک موقعیت است. احتمالا برای یک دست ساده پوکر تا حدی زیادی به نظر می رسد، نه؟ به نوعی باید بین خودتان و بدنتان فاصله بیندازید تا کنترل بهتری بر احساساتتان داشته باشید. به خودتان به عنوان موجودی چند لایه فکر کنید. بدن و ذهنی دارید که بهم وصل هستند. اگر احساس خاصی به شما دست دهد، می توانید مطمئن شوید بدنتان طی چند ثانیه واکنش نشان خواهد داد.

برای اینکه بتوانید تفکیک کنید، باید بدانید در برخی موقعیت های خاص چه واکنشی نشان دهید. در ادامه می توانید برای کنترل بهتر بر بدن، کنترل و اعمال قدرت قوی تر بر رفتارتان داشته باشید.

سعی کنید این دو لایه وجود خود را از هم جدا کنید. تصور کنید خیلی دورتر نشسته اید و مشغول تماشای عملکرد بدنتان هستید. همه چیز را زیر نظر دارید، ولی هیچ احساسی دخالت نمی دهید. تلاش کنید هر بار که پای میز پوکر می نشینید این کار را انجام دهید.

در طول زمان، می بینید کمتر و کمتر به نتیجه بازی اهمیت می دهید. دیگر موقع برد و باخت، هیجان زده یا عصبی نخواهید شد. به این معنا است که بدنتان نشانه های کمتری در رابطه با کارت هایی که در اختیار دارید، به رقبا منتقل می کند.

بازی یکنواخت

نکته مهم استادی در پوکر فیس، بازی یکنواخت است. به این معنا است که فارغ از کارت هایی که در اختیار دارید، زمان برابری در خیابان های مختلف بازی صرف کنید. می توانید این را در خانه تمرین کنید. بنشینید و کورنومترتان را راه بیندازید یا از Stop Watch گوشی استفاده کنید. نکته مهم این است که برای هر بار حرکت، به اندازه ای یکسان وقت صرف کنید.

دو کارت از دسته کارت ها بردارید. آن ها را به ذهن بسپارید و زمان را چک کنید. چقدر صرف به خاطر سپردن کارت ها کردید؟ چند بار این را تکرار کنید تا به مدت زمان میانگین برسید. بعد روی زمین گذاشتن کارت ها تمرکز کنید. ببینید چقدر طول می کشد این کار را انجام دهید و از چه حرکاتی استفاده می کنید. راه مناسبی برای این، کمک گرفتن از یک دوست یا عضو خانواده است، چون در این صورت می توانید تمرکز خود را از روی زمان برداشته و روی حرکاتتان کار کنید.

مورد دیگری که باید به آن دقت کنید، چشمانتان است. بهتر است موقع بازی، جایی را مشخص کنید و برای ریلکس کردن چشمانتان به آنجا نگاه کنید. نکته مهم این است که زیاد به اطراف یا چشمان رقبا نگاه نکنید تا تصادفا اطلاعات در اختیار آن ها قرار ندهید.

همچنین زیاد بدنتان را حرکت ندهید. همان طور که گفتیم، بخواهید یا نخواهید، حرکت های بی مورد، می تواند اطلاعاتی در مورد دستتان به رقبا منتقل کند. سعی کنید موقعیت راحتی روی صندلی برای خود فراهم کرده و بعد از هر حرکت، به آن بازگردید و فارغ از میزان بازی، آن را به همان صورت حفظ کنید.

علاوه بر این، از صحبت با بقیه بازیکنان اجتناب کنید. وقتی زیادی راحت می شوید، کنترل زبان بدنتان خارج از کنترل می شود. مهم است که پشت میز راحت باشید، ولی نه زیادی!

ابزار مورد نیاز

اگر برای یکنواخت نگه داشتن حرکات و زمان بازیتان مشکل دارید یا بازیکن دیگری تلاش می کند با بازی روانی، تمرکزتان را بر هم بزند، همچنان کارهایی هست که بتوانید برای محافظت از خود انجام دهید.

اگر به نظرتان نمی توانید چشمان خود را کنترل کنید، استفاده از عینک آفتابی، ابزار خوبی است. همچنین اگر بتوانید یاد بگیرید چطور فقط با حرکت چشم ها، اطراف را بررسی کنید و سرتان را حرکت ندهید، بهترین استفاده را از عینک کرده اید.

اگر اجازه استفاده از گوشی را هم داشته باشید، گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش بهترین راه برای دوری از بازی روانی رقبا است. حواستان باشید سراغ ترانه های احساسی نروید، چون می تواند کنترل زبان بدنتان را سخت کند.

جمع بندی

در نهایت، یکی از بهترین توصیه های ممکن در رابطه با پوکر فیس این است که سعی کنید فارغ از برد یا باخت، رفتار یکسانی بروز دهید. هر چه بیشتر بتوانید چهره و احساسات خود را کنترل کنید، رقبا نشانه های کمتری از واکنش هایتان پیدا می کنند. اگر بخواهید تمام نشانه های ممکن را از رفتارتان حذف کنید، باید بتوانید کنترل تمام بدنتان را در اختیار بگیرید.

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *