توضیح یک پارادوکس در پوکر؛ چطور بدون فریبکاری، فریبکار باشیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و روانشناسی پوکر و تاکتیک پوکر 

به قلم رابرت وولی – بارت هانسون، از ستون نویس های مشهور دنیای پوکر، او در مورد موقعیت ایده آلی صحبت کرد که در هولدم نامحدود، در فلاپ، ناتس فلاش (بهترین دست ممکن با فلاش) می سازید. صحبت های او در خصوص انجام بازی سریع و شل را می توان در چند نکته خلاصه کرد:

  • در چیدمان های تک خال، نمی توانید سودی از دست های تک جفت ببرید، پس دنبال آن ها نروید. هدف بدست آوردن سود از بازیکنان دارای سِت (3 تایی یکسان)، فلاش های پایین و دست قرعه های فلاش است
  • وقتی بازی کند انجام می دهید، در خیابان های پایینی تهاجمی بازی کنید. به معنای در اختیار داشتن ناتس است و سبب خفه کردن بازیکنان با دست های پایین تر می شود. وقتی در هر خیابان شرط می کنید، شک کمتری برمی انگیزید
  • کارت چهارم همخال یا جفت می تواند در ترن یا ریور در زمین قرار گیرد
  • فریبکارانه ترین راه برای بازی با چنین دست قدرتمندی، هر چقدر هم که متناقض باشد، شرط بستن با آن است

با اینکه فکر می کنم در تمام موارد حق با بارت است، نکته آخر است که مرا وادار می کند بلند شوم و او را تشویق کنم. چیزی است که مدت ها پیش به آن رسیدم. حداقل در مورد هولدم نامحدود نرخ پایین که در آن بازی می کنم همین طور است. آنجا با حمله مستقیم، فریبکاری بیشتری نشان می دهید.

بسیاری از بازیکنان پوکر 1 به 2 دلاری و حتی 2 به 5 دلاری، نمی توانند در برابر وسوسه بازی کند با دست های هیولایشان، مقاومت کنند. البته این مساله حتما منطق خود را هم دارد. اگر شما همه فلاپ را مال خود کرده باشید، دیگران چیزی ندارند؛ پس به دنبال بزرگ تر کردن پات خواهید بود.

این تاکتیک 2 مشکل دارد. این رویکرد سود حداکثری نصیب بازیکن نمی کند، چون برای دست های بزرگتان، پات های بزرگ نمی سازید. دوم اینکه این رویکرد دست شما را برای رقبا زیادی رو می کند. بعد از افزایش در پیش فلاپ، دست خیلی خوبی در فلاپ می سازید و شرط ادامه پست می کنید. درست است؟ اگر این را با بازی کند دست های قدرتمندتان ترکیب کنید، خود را به خطر می اندازید. در این شرایط، با دست های ضعیف و بلوف های خود را شرط کرده و با دست های قدرتمندتان شرط نمی کنید.

همانند خیلی از توصیه های خوب پوکر، در این مورد هم باید سراغ مایک کارو برویم: «در بسیاری از موارد، با انتخاب تاکتیک حمله مستقیم، بهترین رویکرد را برمی گزینید. هر زمان که از این رویکرد دوری کنید، باید دلیل مناسبی داشته باشید. این دلیل تنها نباید برای فریب دادن رقیب باشد. فریب کاری به خودی خود هیچ سودی ندارد. باید به سود مالی ختم شود. راز ماجرا اینجا است: در پوکر باید سعی کنید به مستقیم ترین شکل ممکن بازی کنید. پول آنجا قرار دارد. در گرفتن تصمیمات واضح و صحیح.»

کارو ادامه می دهد واضح ترین تصمیم، فریبکارانه ترین تصمیم است، چون رقبا انتظار دارند آن ها را فریب دهید و شما به سمت این انتظار حرکت می کنید.

ماه گذشته مشغول بازی در تورنمنتی بودم که بیشتر شرکت کنندگان آن ضعیف بودند. از موقعیت اولیه با AJ افزایش دادم و تعداد نفرات زیادی کال کردند. کارت های AAJ در فلاپ رو شد. چون رقبا تقریبا همه چیز را کال می کردند، به این امید که فکر نمی کنند آس داشته باشم، تصمیم به آل-این گرفتم. جواب داد و 4 نفرشان کال کردند.

در ترن هم آس آخر رو شد تا کوادز (4 تایی یکسان) غیرقابل شکست نصیبم شود. باید بازی کند در پیش می گرفتم؟ نه! دوباره به این امید که یکی با جفت که الان فول هاوس ساخته بود، کال کند، شرط کردم. سه نفر کال کردند.

یادم نیست کارت ریور چه بود، چون برایم اهمیتی نداشت. آل-این کردم و توسط دو نفر با استک کوچک کال شدم و نابودشان کردم. در حالی که داشتم پات بزرگ را به سمت خود می کشیدم، شنیدم دیگر بازیکنان می گویند مطمئن بودند در دستم آس ندارم. مرا به عنوان بازیکنی زیرک می شناختند. در این دست، آن ها را با انجام بازی مستقیم فریب دادم.

سال ها قبل، دوستی در مورد ساخت کوادز در فلاپ برایم گفت. در تمام خیابان ها شرط کرده بود و هر بار یکی کال کرده بود. در شوداون (نمایش کارت ها) رقیبش به او حمله کرده بود که بازیکن ضعیفی است. اصرار داشت که: «نباید با چنین دست قدرتمندی، شرط می کردی.»

دوستم آن قدر عاقل بود که بدون بحث یا توضیح، اجازه داد آن مرد حرف هایش را بزند، ولی تصمیماتش باعث شده بود مرد کال کند، مگر نه؟ فلاپ های خیلی قدرتمند برایتان به ندرت رخ می دهد. باید بتوانید بیشترین بهره را از آن ها به دست آورید. به معنای بازی کردن با پاتی بزرگ است و بهترین راه برای ساخت پاتی بزرگ، شرط کردن، شرط کردن و شرط کردن بیشتر است.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *