آیا ممکن است حین پوکر خودتان را فریب دهید؟

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، نشانه های روانشناسی در پوکر را بیاموزید.

شاید از انواع فریب ها در پوکر شنیده و خوانده باشید، ولی در این مطلب به قلم اشلی آدامز، می خواهیم روی مطلب جدیدی تمرکز کنیم که شاید با آن مواجه نشده باشید: فریب خودتان!

خب، خب، قبل از اینکه دلخور شوید و بگویید هیچ وقت چنین کاری نکرده اید، بگذارید مساله را برایتان شفاف تر کنیم. حتی ممکن است وقتی مشغول بهتر کردن پوکرتان و مطالعه استراتژی های لازم باشید هم خودتان را فریب دهید. چطور ممکن است؟

اگر جمله پوکربازان حرفه ای که زندگی شان را از این طریق تامین می کنند، نباشید، می توانم تصور کنم پوکر را به عنوان منبع درآمدی جانبی می بینید که همراه با لذت بالایی هم هست. تا حدی و تا حد بالایی، این لذت از پولی حاصل می شود که از رقبا می برید.

می توان گفت هر چه پول بیشتری ببرید، لذت بیشتری هم از بازی برده اید. از این رو، باید نتیجه گرفت برای رسیدن به لذت حداکثری، باید به اصول مهمی که در این راه لازم مدنظر قرار دهید هم پایبند باشید تا سود بالا نصیب تان شود.

با این حال، این نظریه، حفره بزرگی دارد: تمام کارهایی که در میز پوکر تمام کارهایی که برای افزایش سودتان می کنید، لزوما لذت بخش نیستند. در واقع خیلی از این کارها، توی ذوق تان زده و لذتتان را هم کم می کند. وقتی از فریب خودتان در پوکر صحبت می کنیم، منظورمان این است. با هدف درآمد بیشتر، خودتان را فریب می دهید که دارید لذت می برید و خودتان را از لذت های دیگری که می تواند در دسترس باشد، محروم می کنید.

به این پیشنهاد فکر کنید: فرض کنید مرد پولداری به شما حقوق می دهد تا تمام روز در یک جعبه مقوایی، پشت مانیتورتان بنشینید و پوکر بازی کنید. تمام امکانات مورد نیاز رفاهی تان هم تامین شده و موسیقی مورد علاقه تان هم پخش می شود، ولی باید غیر از قضای حاجت یا وعده های غذایی، در همان جعبه باقی بمانید و پوکر بازی کنید.

برای انجام این کار، به چقدر دستمزد راضی می شوید؟ ساعتی 10 دلار؟ 20 دلار؟ 50 دلار؟ 100 دلار؟

من این کار را برای ساعتی 4000 دلار یا کمتر در هر ساعت هم نمی کنم. هر مبلغ پایین تر، ارزشش را ندارد. آدم ها باهم تفاوت دارند، ولی حاضرم شرط ببندم برای خیلی از مردم، این عدد بالاتر از ساعتی 20 دلار است.

الان به بازی تان در کازینو دقت کنید و ببینید چطور برخی وقت ها وادار می شوید همه چیز را خیلی جدی بگیرید. چقدر باید از خودتان انتظار داشته باشید در داخل جعبه، پوکر کنید؟

خیلی ها هدفون به گوش می زنند و عینک آفتابی به صورت دارند یا هودی به تن می کنند و تا جایی که می شود صورت شان را می پوشانند تا هیچ نشانه ای به بقیه ندهند؛ نشانه اشاره به رفتارهای فیزیکی یا صحبت های لفظی رقیب دارد که به نوعی در خصوص قدرت دستی که در اختیار دارد، ارائه اطلاعات می کنند.

علاوه بر این، باید صورت و بدنتان را هم بی حرکت نگه دارید تا نشانه ای به کسی ندهید. نمی خواهید با کسی صحبت کنید مگر اینکه با شما حرف زده باشد. همچنین می خواهید مثل یک ربات بازی کنید تا مبادا کسی نشانه ای دستگیرش شود و از قدرت دستتان خبردار شود.

شاید این ها زیادی است، ولی چقدر از آدم ها موقع پوکر، درگیر چنین شخصیت سازی ها و رفتارهای تکراری می شوند؟ چقدر از بازیکنان رفتار منزوی دارند و چقدر از آنها زیادی صمیمی می شوند تا پول بیشتری به جیب بزنند؟

می توانم با اطمینان بگویم تعداد کسانی که موقع پوکر هیچ لذتی نمی برند، اصلا کم نیست. آنها بیش از حد جدی، سرد، مضطرب و بی قرار هستند. فکر می کنم با اعمال این محدودیت ها، خودشان را از لذت واقعی محروم می کنند.

پوکر می تواند بسیار لذت بخش باشد. چالش ذهنی، ریسک و لذت گمانه زنی موقع بازی همه از لذت های پوکر به شمار می روند. فرصت برقراری ارتباط با کلی آدم جدید هم هست. البته که برد خیلی بهتر از باخت به شمار می رود و رسیدن به آن، اراده و تمرکز بالایی می طلبد و این بازی ها نمی توانند تماما برای لذت باشند.

ولی سوال من از شما این است که آیا لذت می برید یا توی جعبه نشسته اید؟

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *