چطور با استفاده از واکنش رقبا در پوکر، بازی خود را تحلیل کنید؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و روانشناسی پوکر

به قلم اندرو بروکوس – پوکر بازی بسیار فریبکارانه ای است وکسب رتبه استادی در آن بسیار سخت است، چون بازخورد قابل اعتمادی برای ارزیابی تصمیماتتان در اختیار ندارید. اتخاذ تصمیمات اشتباه و ثبت باخت بد و همچنین گرفتن تصمیمات مناسب و بردن پات های بزرگ هر دو ممکن است.

نباید تنها در خصوص باخت های بد صحبت کنم. ممکن است خوب بازی کنید، ولی همچنان پولتان را از دست دهید. ممکن است بلوف ها یا کال هایتان جواب ندهد و شرط های غیربلوف‌تان با دست های بهتر مواجه شود. مواردی که اصلا نادر نیست.

البته برعکس این مساله هم خیلی از اوقات رخ می دهد. ممکن است بد بازی کنید و برنده شوید یا نسبتا خوب بازی کنید و سود کمی بکنید. اگر موقعی که پاتی را مال خود می کنید یا پولدارتر از اول بازی، از پای میز بلند می شوید، راضی هستید، فرصت بهتر شدن را از دست می دهید و بی شک در آینده پولتان را روی میز رها خواهید کرد. در نهایت نبردن 100 دلار بیشتر به معنای از دست دادن همین مقدار پول است.

خب، چطور می توانید در خصوص بازی خود ارزیابی و قضاوت صورت دهید؟ بررسی نتایج بلند مدت معیار مناسبی است که به دور از واریانس (شاخص آماری از نحوه تفاوت نتایج واقعی با نتایج مورد انتظار) بتوانید تجزیه و تحلیل انجام دهید. با این حال، این معیار تنها به شما اعلام می کند در مجموع برنده هستید یا بازنده و اطلاعاتی در خصوص بازی های مناسب و چرایی آن برای شما فراهم نمی کند.

بهترین راهی که برای قضاوت در خصوص بازی خودم پیدا کرده ام، واکنش رقبا است. اگر همواره در مورد اینکه شرط کنند یا نه و اینکه چطور در خصوص شرط های من پاسخ دهند، گیج می شوند، حتما کاری را درست انجام می دهم.

به این مساله با در نظر گرفتن شرط غیربلوف، فکر کنید. فرض کنیم در ریور ناتس (بهترین دست ممکن) می سازید و رقیب چک می دهد. می خواهید مطمئن شوید از قدرت دستتان استفاده مناسب خواهید کرد. از این رو، شرط کوچکی پست می کنید و او بلافاصله کال می کند.

برخی بازیکنان با رضایت چیپ هایشان را می شمارند و به خاطر بازی خوبی که کرده اند، به خود تبریک می گویند. من این طور نیستم. به این فکر می کنم که چقدر زود کال کرده! به این فکر می کنم که آیا شرط بزرگ تری را هم کال می کرده؟ اگر اینجا فولد می کرد، نگرانی کمتر بود، چون احتمالا چیز خاصی نداشته است.

اینجا فقط به دنبال بردن پات نیستم. آن هدف با ساختن ناتس از طرف من، حاصل شده است. به دنبال گرفتن پات هم نیستم. اگر تنها هدفم همین بود، شرط حداقلی پست می کردم. در نهایت می خواهم بدانم میزان مناسبی که رقیب را بین کال کردن و فولد کردن مردد می کند، کدام است و تنها مقداری کمتر از آن، شرط کنم. به این معنا است که موقع بلوف زدن هم دنبال پیدا کردن همین آستانه هستم. من شرط های کوچک غیربلوف و بلوف های بزرگ، پست نمی کنم و برعکس این هم صحیح است. در هر موقعیت، تقریبا مبلغ یکسانی بلوف می زنم و شرط می کنم، چون در هر دو مورد می خواهم رقیب شرایط سختی برای تصمیم گیری داشته باشد. به این شکل به آن فکر کنید که اگر رقیب عرق نمی کند، احتمالا شما تلاش مناسبی صورت نداده اید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *