آیا باید از کولد کال در بازی نقدی دست بردارید؟

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال: انواعاستراتژی پوکر

بعضی بازیکنان فکر می کنند شما یا باید به شرط سوم (قرار دادن سومین واحد شرط بندی) برسید یا فولد کنید و هیچ وقت در برابر افزایش پیش فلاپ، کولد کال نکنند. بازیکنان دیگری هم فکر می کنند کولد کال کردن استراتژی ارزشمندی در پوکر به شمار می رود. خب، حالا حق با چه کسی است؟

کال سرد یا Cold-Calling چیست؟ کال کردن مبلغی که معادل مجموع شرط و رِیز است که توسط بیش از یک بازیکن انجام شده است را با عنوان کولد کالینگ می شناسند.

ابتدا با منافع و مضرات کولد کال آشنا می شویم و در ادامه یکی دو حالتی که مطمئنا این کار را تضمین می کند را مرور می کنیم. قبل از شروع یادداشت باید بگوییم بحث در خصوص مناسب بودن یا نبودن کولد-کالینگ برای بازیکنان تورنمنتی نیست، چون با وجود اَنتی (شرط اجباری برخی تورنمنت ها که باید قبل از شروع دست توسط همه بازیکن‌ها پرداخت شود)، استفاده از این تاکتیک، ضریب پات (نسبت مقدار پولِ موجود در پات، به مقدار پولِ مورد نیاز برای کال شرط جاری) را برایتان را بسیار بالا می برد.

فایده های طیف کولد-کالینگ

  • می توانید با دست های متوسط خود، با هزینه پایینی فلاپ را ببینید
  • وقتی بازیکن دیگری کال نمی کند، می توانید (به جز وقتی در شرط کوچک نشسته اید) در پس فلاپ در موقعیت بازی کنید
  • می توانید با دست های نه چندان خوب، بازیکنان قبل از خودتان را ترغیب به کال های بازنده کنید

ضررهای طیف کولد-کالینگ

  • اگر بازیکنی قبل از شما اقدام به شرط سوم بکند، ممکن است تحت فشار قرار گرفته (اسکوییز شده) و از پات خارج شوید
  • بازیکنانی که هنوز در پات مانده اند و ممکن است با دست های دارای سهم شانس (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌شود.) بالا کال کنند و در صورت شرط سوم شما، احتمال دارد فولد کنند
  • پات گاهی اوقات چند نفره می شود که سهم شانس شما در پات را به اندازه قابل توجهی، پایین می آورد
  • نمی توانید پات را در پیش فلاپ برنده شوید. باید در پس فلاپ چیزی نصیبتان شود یا بتوانید بلوف موفقی بزنید

چه زمانی می توانید با کولد کالینگ، قصر در بروید؟

در دو حالت، طیف کولد کالینگ مناسب است و هر دو مربوط به بازیکنان قبل است:

  • وقتی یک یا دو بازیکن ضعیف قبل از خود دارید

بازیکنان ضعیف، مهم ترین منبع درآمد بازیکنان قوی را فراهم می کنند و طبیعتا باید بیشتر از همه دنبال بازی کردن برابر چنین رقبایی باشید.

وقتی کولد-کال می کنید، بازیکن ضعیف قبل از شما معمولا حس می کند می تواند با سرمایه گذاری کم، برای رسیدن به پات بزرگی تلاش کند. این بازیکن حق دارد، ولی احتمالا در انتخاب دست ها درست عمل نمی کند. به احتمال بیشتری او با دست های پایینی که در پات های چند نفره بازنده می شوند، اقدام به اورکال (کال کردنِ یک شرط، پس از کال کردن بازیکنان دیگر) می کنند. بیایید یک مثال را مرور کنیم. شما در بازی نقدی یک به 2 دلاری (با استک 200 دلاری) در باتن نشسته اید:

بازیکنی که همیشه در حال بازی است، از موقعیت میانی به 6 دلار افزایش می دهد. بازیکن سمت چپ شما در شرط کوچک، ضعیف است و تقریبا در نصف دست ها وارد بازی شده است. در شرایط نرمال، این دست نزدیک به شرط سوم و کولد کال است. با این حال و با توجه به حضور بازیکن ضعیف در شرط کوچک، باید کولد کال کنید، چون با این کار، بازیکن ضعیف را به پاتی با حضور چند دست ضعیف از جمله دست هایی که در صورت شرط سوم شما، ادامه نمی داد. دومین موقعیتی که کولد کالینگ را ملزم می کند، به شرح زیر است.

  • وقتی بازیکنان قبل از شما شرط بندان تهاجمی مایل به شرط سوم نباشند

عدم تمایل بازیکنان قبل از شما به شرط سوم به معنای آن است که زیاد تحت فشار از پات خارج نمی شوید (اسکوییز نمی شوید)؛ در نتیجه می توانید فلاپ را ببینید و سهم شانس خود را بیشتر استفاده کنید.

مثال بالا را دوباره در نظر بگیرید، ولی این بار K-Q نصیبتان شده است. اگر ببینید هر کدام از رقبایتان در سمت چپ با استفاده از شرط سوم با هر دستی پایین تر از دست های اعلا (TT+، AQ+ غیر همخال و AJ+ همخال) اقدام به اعمال فشار می کنند، بهتر است یا فولد کنید یا تنها به شرط سوم برسانید. در واقع، در چنین موقعیت هایی، اگر رقبایتان اسکوییزر های فعال باشند، تمام طیف خود را به شرط سوم رسانده یا فولد کنید.

اشاره ای سریع در خصوص پوکر حضوری

اگر حضوری بازی کنید، معمولا بیشتر پیش می آید که افزایش های پیش فلاپ بزرگ مثلا بیش از 4 شرط بزرگ (4bb+) ببینید. با بزرگتر شدن این اندازه، باید بیشتر از کولد کال، به شرط سوم یا فولد فکر کنید. با این حال، چون بازیکنان پوکر حضوری کمتر شرط سوم پست می کنند، به احتمال کمتری از بازیکنان قبلیتان شرط سوم اسکوییز می بینید. این 2 فاکتور اجازه می دهند همچنان طیف کولد کال داشته باشید.

با اعلام همه این موارد، همچنان تغییر بزرگی وجود دارد که باید روی طیف کولد کالینگ خود اعمال کنید: چون پات های چند نفره با بیشتر از 4 نفر در پوکر حضوری بسیار معمول هستند، باید طیف کولد کال خودتان را طوری تغییر دهید که شامل دست هایی شود که استریت/فلاش بسیار قدرتمند می سازد. تغییر طیف به این شکل به شما اجازه می دهد از کوولر های بالقوه (موقعیتی که در آن یک بازیکن با توجه به شرایط، دست قدرتمندی دارد ولی همچنان در مقابل یک دست قوی تر بازنده می ‌شود و از آن به عنوان دست روی دست هم یاد می شود) اجتناب کنید. توصیه می شود به جای دست هایی مثل 5-7 همخال، دست هایی مثل 9-K یا 3-A همخال را بازی کنید تا در طرف برنده کوولر باشید.

حرف پایانی

خب، بالاخره باید از کولد کال استفاده کنید یا نه؟ جواب راضی کننده این است که هیچ کس دقیقا نمی داند. در این رابطه MonkerSolver نشان داده بازیکنان حاضر در شرط کوچک، باتن و کات آف بهتر است وقتی افزایش کوچک است اقدام به کولد کال کنند در حالی که موقعیت های اولیه نباید چنین تصمیمی بگیرند. این راه حل ها هنوز بی نقص نیست و در نتیجه نمی توان از آن ها مطمئن بود.

در حقیقت، طیف های کولد کال وقتی بازیکنان قبلیتان ضعیف هستند و احتمالا شرط سوم پست نمی کنند، حتما باید در استراتژی شما جای داشته باشد.

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *