چطور کالینگ استیشن ها را در پوکر نابود کنیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر – انواع تاکتیک پوکرآمار و احتمال در پوکرریاضیات پوکر

کالینگ استیشن (Calling Station)، که از این به بعد در این یادداشت از آن به عنوان ایستگاه مخابراتی هم اسم خواهیم برد، بازیکنی است که فارغ از قدرت دستش، همواره اقدام به کال کردن می کند. این بازیکنان که همیشه از فولد طفره می روند، معمولا در بازی های حضوری و آنلاین نرخ پایین شرکت می کنند.

شکست دادن چنین بازیکنانی راحت است، ولی اگر طی چندین دور، کارت های خوبی نصیبتان نشود، رفتارشان بسیار آزاردهنده خواهد بود. در این یادداشت سراغ 3 تغییر در استراتژی پوکر رفته ایم که با استفاده از آن ها کالینگ استیشن ها را نابود کرده و نرخ برد خودتان را ارتقا دهید.

منابع این تحقیقات براساس مطالعه رایان فی تهیه شده است. او 10 هزار دست 0.25 به 0.5 دلاری بازی کرد که در طی آن هر 2000 دست برای تحلیل نمونه آماری و رسیدن به استراتژی های برد لازم، از پای میز کنار رفته است. نمودار پایین قبل از وقتی است که رایان فهمید در سالن پوکر با تعداد زیادی از ایستگاه های مخابراتی روبرو است:

رایان فی در 1655 دست اول، 2 بای-این (ژتون ورودی به مسابقات) از دست داد.

و این نمودار بعد از اعمال تغییرات اعلام شده در ادامه یادداشت ثبت شده است:

رایان فی در 2824 دست بعد از اعمال تغییرات، 6 بای-این برنده شد.

به تعداد خیلی کمتری بلوف بزنید

مقابل ایستگاه های مخابراتی، باید خیلی کم بلوف بزنید. شاید به نظرتان تغییر کاملا واضحی در مواجهه با این این رقبا باشد، ولی تاکید روی آن بسیار اهمیت دارد.

به بیان ساده، اگر می بینید رقیبی بی دلیل همه شرط ها را کال می کند، بلوف زدن فایده چندانی به حالتان نخواهد داشت. خیلی از بازیکنان از راه تجارب تلخ این مساله را یاد می گیرند در حالی که می توان از آن را به سادگی اجتناب کرد. رایان دستی در جریان بازی هایش انجام داد که بیانگر این موضوع است. در این دست 0.25 به 0.5 (شروط اجباری) 6 نفره، استک های فعال (کوچک ترین استک حاضر در دور میز) برابر با 10.87 دلار بود. رایان در شرط بزرگ، کارت های زیر را می گیرد:

بازیکنی از موقعیت میانی، به یک دلار افزایش می دهد. رایان کال می کند و فلاپ به شرح زیر رو می شود:

رایان و رقیب هر دو چک می کنند. در حالی که پات 2.25 دلار است، کارت زیر در ترن رو می شود:

رایان 2 دلار شرط می کند و رقیب کال می کند. در ریور پات 6.25 دلار شده و به شکل زیر رو می شود:

رایان 7.78 دلار شرط می کند. رقیب کال می کند و کارت های زیر را رو می کند:

از لحاظ تئوری، موقعیت بسیار خوبی برای رایان به شمار می رود. ­­­چیدمان میز کاملا به نفع رایان است. او بلاکر (داشتن یکی از برگ برنده‌های حریف، معمولا وقتی کارت های روی میز خطر استریت یا پای استریت به همراه دارد) استریت J9 را در اختیار دارد و دست قرعه فلاش پیک از دست رفته را هم بلاک نمی کند، ولی اگر رقیبش جفت را فولد نکند، این دلایل به کار او نمی آید. خبر خوب این بود که او به موقع می فهمد رقیبش کالینگ استیشن است و در نتیجه به عنوان آنتی-استراتژی، می تواند از خیر بلوف زدن مقابل او بگذرد.

درس بزرگتر اینجا این است که دقت کنید رقیبتان چطور بازی می کند و مهم تر اینکه در شوداون (نمایش کارت ها)، چه چیزهایی رو می کند. جمع آوری اطلاعات اهمیت بالایی در تصمیم گیری در راه اعمال تغییرات، دارد.

البته ایستگاه های مخابراتی هم گاهی اوقات فولد می کنند و در نتیجه استفاده گهگاه از بلوف می تواند برایتان مفید باشد. این حرکت سبب می شود وجهه‌تان به عنوان یک بلوف زن بالقوه حفظ شود و شرط هایتان موقع بستن شرط های براساس ارزش، به پول برسد. اگر هیچ وقت بلوف نزنید، خودتان را تبدیل به طعمه راحتی برای بقیه می کنید.

  • تا حدی که می توانید به دنبال برتری با اختلاف پایین باشید

در مقابل بسیاری از بازیکنان وقتی برتری اندکی هم دارید، باید اقدام به شرط کنید. با این حال، استفاده از این موضوع در برابر ایستگاه های مخابراتی، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. اگر دقت کنید، موقعیت های نزدیک بسیار پیش می آید و در نتیجه باید از فرصت بهره ببرید.

مثال دیگری از دست هایی که رایان بازی کرده، مرور کنیم. اینجا استک های فعال برابر با 22.77 دلار است. رایان در کات آف (موقعیت قبل از باتن) نشسته و کارت های زیر را دریافت می کند:

رقیب از موقعیت میانی به یک دلار افزایش می دهد. رایان به 3 دلار افزایش می دهد. رقیب کال می کند. پات به 6.75 دلار رسیده و فلاپ رو می شود:

رقیب چک می کند. رایان 2.14 دلار شرط می کند. رقیب کال می کند تا در پات 11.03 دلاری، کارت ترن هم رو شود:

رقیب و رایان هر دو چک می کنند. پات همچنان 11.03 دلار است و کارت نهایی هم مشخص می شود:

رقب 3.49 دلار شرط می کند. رایان به 17.63 دلار افزایش می دهد. رقیب کال کرده و کارت های زیر را می ریزد:

این مثال نشان می دهد که چرا باید قبل از کال سریع یا چک آسان برابر کالینگ استیشن ها، بیشتر فکر کنید. در ریور، بازیکنی محتاط احتمالا تنها اقدام به کال شرط رقیب می کند، چون می ترسد هر گونه افزایشی با کال شدن از سوی رقیب با دست بهتر منجر شود. با این حال، رایان اینجا حس کرد طیف دستش نسبت به رقیب، ارزش بیشتری دارد:

  • رقیب با 5 یا 6، به احتمال کمتری فول هاوس خواهد داشت، چون در پیش فلاپ شرط سوم را کال کرده
  • با دست های قدرتمندی مثل QQ یا AA، رقیب احتمالا در همان پیش فلاپ یا فلاپ، آل-این می کرد.
  • طیف دست رقیب احتمالا به اندازه خود دارای ارزش است و دست هایی مثل 77-TT یا کارت بالای آس را شامل می شود.

این موارد مربوط به طیف دست رقیب را با گستره بازیکنانی که در مقابل فولد مقاومت می کنند، مقایسه کنید و تایید نهایی لازم برای افزایش براساس اختلاف اندک را در اختیار دارید که معمولا با دست پایین تری کال می شود.

  • میزان شرط هایتان را بالا ببرید

کالینگ استیشن ها معمولا طیف کال و فولد غیرقابل پیش بینی دارند؛ به این معنا است که ممکن است فارغ از میزان شرط در مقابل آن فولد کنند یا آن را کال کنند. می توانید موقعی که شرطی غیربلوف می بندید، از میزان شرط های بزرگ استفاده کنید تا از این ویژگی برای برد حداکثری بهره برید. همچنین موقع بلوف باید از میزان شرط های کوچک تر استفاده کنید. بازیکنان زیرک این نشانه های شرط بندی را در بلند مدت، تشخیص می دهند، ولی بازیکنان ضعیف تر به ندرت دقتی در آن می کنند.

مثال آخر از همان بازی های نرخ پایین، دستی را بررسی می کند که استک های فعال در آن 50 دلار است. رایان در شرط بزرگ نشسته و کارت های زیر را در اختیار دارد:

رقیب از شرط کوچک به 1.50 دلار افزایش می دهد. رایان به 4.5 دلار می رساند. رقیب کال می کند و در پات 9 دلاری، نوبت به فلاپ می رسد:

رایان ورقیب هر دو چک می کنند و کارت ترن رو می شود:

رقیب چک می کند و رایان شرطی 7 دلاری می بندد و رقیب کال می کند تا کارت نهایی در پات 23 دلاری از راه برسد:

رقیب چک می کند. رایان 38.5 دلار شرط می کند. رقیب کال کرده و کارت های زیر را رو می کند:

وقتی رقیب در ترن چک می کند و بعد شرط سوم تاخیری رایان را کال می کند، دست های بالاتر از دو جفت می تواند از طیف دست هایش خارج شود. براساس چیدمان میز می توانید انتظار داشته باشید رقیب این دست ها را به عنوان شرط پیشرو یا چک-رِیز بازی کند.

جفت آس به احتمال خیلی بالایی، بهترین دست در ریور است و در نتیجه رایان سعی می کند از ویژگی رقیب برای کال کردن شروط بزرگتر از پات، استفاده کند. اینکه رقیب چطور با تنها جفت دوم، اقدام به کال کردن شرط رایان می کند، نشان از عادلانه بودن مجازات این بازیکنان دارد.

در برابر ایستگاه های مخابراتی و چون شرط هایتان معمولا باید غیربلوف باشد، استفاده از میزان شروط بزرگ بسیار کارآمد است. وقتی شرطی بزرگتر از پات می بندید، به رقیب نشان می دهید یا دستی خیلی قوی دارید یا هیچ چیز ندارید. در نتیجه، همچنان ممکن است بازیکنان علی رغم ضریب پات پایینشان با تله های بلوف نزدیکشان، اقدام به کال کنند.

برای مرور دوباره، تغییرات پایین را برای نابود کردن کالینگ استیشن ها مدنظر قرار دهید:

  1. به تعداد خیلی کمتری بلوف بزنید
  2. تا حدی که می توانید به دنبال برتری با اختلاف پایین باشید
  3. میزان شرط هایتان را بالا ببرید

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *