با تکیه بر چه نشانه ای، می توان فهمید رقیب فلاش ساخته است؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

از جمله مسائلی که موقع بازی هولدم نامحدود باید حل کنید زمانی رخ می دهد که شما یا جفت بالا یا بیش جفت (جفت در دست بازیکن که رتبه بیشتری از بالاترین کارت مشترک دارد) در اختیار دارید، ولی باید بفهمید رقیب فلاش دارد یا نه که رابرت وولی در این یادداشت به آن می پردازد.

به قلم روبرت وولی- اگر می توانستم هر بار با موفقیت از پس حل این مساله بربیایم، ثروتمند بودم؛ پس می توانید مطمئن باشد فرمولی که در ادامه ارائه می کنم، ضمانت اجرایی 100 درصدی ندارد، ولی در این مواقع نشانه ای تکراری وجود دارد که آگاهی از آن مفید است.

چند سال پیش مشغول انجام هولدم نامحدود 1 به 2 دلار (شروط اجباری) در لاس وگاس بودم. اوایل جلسه، با 8-9 غیرهمخال در شرط کوچک نشسته بودم و بعد از افزایش کوچک یکی از بازیکنان و کال کردن دیگری، من هم تصمیم به کال گرفتم. فلاپ جذابی شامل K-8-8 با دو تا دِل رو شد.

تصمیم گرفتم در این موقعیت سریع بازی کنم و شرط پیشرویی (Leading Bet) پست کردم. افزایش دهنده اول فولد و بازیکن دیگر کال کرد. محتمل ترین دست هایش شامل K و 8 یا دست قرعه فلاش می شد. در ترن، دِل سوم رو شد. قبل از بازی، دیدم کارت هایش را دوباره نگاه می کند. آهان! این نشانه به احتمالا بالایی حاکی از آن بود که نتوانسته دست قرعه بسازد. چرا چنین ادعایی می کنم؟ توضیح می دهم.

بسیاری از بازیکنان تفننی، خال کارت هایشان را خاطر نمی سپارند. فقط در یادشان نگه می دارند که 2 کارت قرمز یا 2 کارت مشکی یا یک کارت قرمز و یک کارت مشکی دارند، ولی با اطمینان از خال هایشان خبر ندارند.

اگر 2 کارت قرمز داشت، در فلاپ آن ها را چک دوباره می کرد تا قبل از کال ببیند دست قرعه فلاش دارد یا نه، ولی این کار را نکرد. تنها در ترن کارت هایش را دوباره چک کرد به این معنا که احتمالا یک کارت مشکی و یک کارت قرمز داشته است. الان داشت چک می کرد تا ببیند دست قرعه فلاش بک دور (دست قرعه فلاش یا استریت که به دو کارت برای کامل شدن احتیاج دارد) دارد که در ریور کامل شود یا نه.

بعد از کال شدن شرطم در فلاپ، می خواستم با آمدن دِل در خیابان چهارم، چک دهم، چون فکر می کردم دست قرعه محتمل ترین دست اوست. با این حال، وقتی چک دوباره اش را دیدم، نظرم را عوض کردم. شرط کردم و او فولد کرد.

فکر می کنم یک شاه مشکی و کارت قرمزی پایین تر داشته است. به احتمال بالا، دیده کارت قرمزش خشت است یا دیده کارت دِلی که دارد برای بردن دست حتی با احتمال رو شدن دِل چهارم در ریور، زیادی کوچک است.

نکته کلیدی در پی بردن به این نشانه این است که بدانید بازیکنان می خواهند ببینند دست فلاش دارند یا نه، چون اهمیت بالایی در تصمیم به کال دارد. با انجام این کار، بعد از ساخت فلاش لازم نیست دوباره کارت هایشان را چک کنند. برای بسیاری از بازیکنان که این نشانه واضح را رو می کنند، این است که چک کردن خال کارت ها برای پی بردن به در اختیار داشتن دست قرعه است نه ساخت فلاش!

اگر کارت های بازیکن هم رنگ باشند، معمولا وقتی چیدمان میز 2 کارت هم رنگ به خود ببیند، اقدام به چک می کند. با این حال، وقتی کارت هایش خال متفاوتی داشته باشند، تنها زمانی آن ها را دوباره چک می کند که چیدمان 3 خال همرنگ در ترن یا فلاپ، رو کرده باشد.

این نشانه آن قدر زیاد اتفاق می افتد که دانستن آن و به دنبال آن بودن، بسیار سودمند خواهد بود. برخی از هشدارهای لازم در این باره هم به شرح زیر است:

  • برخی بازیکنان همیشه خال کارت هایشان را به ذهن می سپارند و دیگر لازم نیست آن ها را در طول دست چک کنند (توصیه می کنم جزو این ها باشید)
  • برخی بازیکنان خال کارت هایشان را به ذهن می سپارند، ولی موقع آمدن فلاش، می خواهند برای اطمینان دوباره و قبل از گذاشتن پول زیاد در پات، کارت هایشان را چک کنند
  • برخی بازیکتان از نشانه ای که در خصوصش صحبت کردم خبر دارند و آن را برای فریب شما به کار می برند. آن ها با رو شدن کارت سوم همخال، کارت هایشان را دوباره بررسی می کنند تا شما فکر کنید الان تنها دست قرعه دارند در حالی که فلاش برایشان به طور کامل ساخته شده است. همچنین ممکن است وقتی فلاپ 2 کارت همخال دارد کارت هایشان را چک کنند تا وانمود کنند دست قرعه فلاش دارند تا وقتی کارت سوم همخال رو شد، بتوانند بلوف بزنند. با این حال، این گونه از بازیکنان در بازی های نرخ پایین کمتر حضور دارند.

یادتان باشد نگاه دوباره به کارت ها از سوی بازیکنان، بیشتر از اینکه به خاطر اطمینان از ساخت فلاش باشند، به خاطر این است که ببینند دست قرعه فلاش دارند یا نه. در نتیجه، می توانید با برنامه مشخص اقدام به بازی کردن جفت بالایتان برابرشان بکنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *