چطور در پوکر، بازی بازیکنان ناشناس را رمزگشایی کنیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر، روانشناسی پوکر، بازی خوانی در پوکر

وقتی رقبای خود را نمی شناسید، چطور باید در موردشان اطلاعات جمع کنید و آن ها را رمزگشایی کنید؟ وقتی قرار باشد تنها یک جلسه با رقیبی بازی کنید، چطور می توانید بازیخوانی لازم برای اتخاذ تصمیمات درست در مقابلش را انجام دهید.

بسیاری از سایت های پوکر آنلاین در حال حاضر، با مخفی کردن نام کاربری بازیکنان، همه را به شکل ناشناس درمی آورند. ممکن است در 4 میز مختلف با رقیب یکسانی مواجه باشید، ولی هیچ راهی برای اطمینان از این نیست. با این حال، همچنان راه هایی برای بازیخوانی وجود دارد و این یادداشت به این موضوع پرداخته است.

به میزان شرط (مخصوصا در ریور) دقت کنید

دقت به میزان شرط در ریور بسیار ارزشمند است. اگر رقیبی با میزان شرط کوچک با دست ساخته شده (دستی که برای بردن نیاز به بهبود ندارد) ضعیف می بینید و بعد همان رقیب، شرطی بزرگ در ریور پُست می کند، به احتمال زیادی می توانید حدس بزنید او میزان شرط هایش را براساس قدرت دستش تعیین می کند. دستیابی به این الگو می تواند چند مورد را برایتان آشکار کند.

می توانید وقتی این بازیکن شرط بزرگ پست کرد، فولد کنید و وقتی اقدام به شرط کوچک کرد، براساس قدرت دستتان، کال یا رِیز کنید. همچنین به این معنا هم هست که برخی دست ها که توانایی شکست دادن برخی شرط های ارزشمند (غیربلوف) را دارند، موقع پست شدن میزان شرطی بزرگ، در واقع تله بلوف به شمار می روند. همچنین وقتی شرطی کوچک می بینید، با دست هایی که تله بلوف خوبی هستند، می توانید افزایش دهید.

در برابر رقبایی که با دست های قوی، سایز شرط بزرگتری دارند، می توانید در ریور فولدهای بزرگی صورت دهید. در ادامه و وقتی شرط کوچک می بندند، می توانید با جفت بالا یا کارت بالا (کیکر)، افزایش دهید. بالاخره اگر توان شکست دادن شما را می داشتند، متفاوت تر شرط می بستند.

تشخیص چنین رقبایی بسیار مفید است، چون می توانید وقتی با دست خوب مواجه شدید، قصر دربروید و وقتی با اختلاف اندکی جلوتر قرار دارید، میزان شرط خود را به حداکثر برسانید.

آمار نشانه های زمانی را داشته باشید

اگر برای مدت کوتاهی آنلاین بازی می کنید، دیدن نشانه (تغییر قابل شناسایی در رفتار بازیکن است که سر نخی از ارزیابی آن ها از دستشان به شما می‌دهد) زمانی می تواند کمکتان کند. لحظه ای رقیب اینجا است و لحظه دیگر نیست. این به معنای بی اثری تشخیص چنین نشانه ای نیست. مثلا وقتی می بینید رقیب در حالی که اکثر اوقات کُند یا منظم اقدام به حرکت می کند، ناگهان سریع بازی می کند، باید این را مدنظر داشته باشید.

شاید بلافاصله نفهمید علت ناگهانی این تغییر چیست، پس برای تحلیل آن باید زمان بیشتری صرف کنید. نکته اینجا است که با زمان بندی متفاوت تری بازی می کنند، نه اینکه سریع بازی کردنشان به معنای بلوف زدنشان باشد. بعضی بازیکنان در برخی شرایط، سریع بلوف می زنند و برخی دیگر وقتی ناتس (بهترین دست ممکن) را ساخته اند، اقدام به چنین رفتاری می کنند؛ در حالی که رقبای سرسخت تر، تعادل را در تمام بازی خود حفظ می کنند. باید دقت کنید.

فارغ از ناشناس بودن یا نبودن بازیکنان، آن ها هم همان دکمه هایی را می فشارند که شما انجام می دهید و آدرلانین در هر شرایطی تاثیر خود را خواهد گذاشت. نشانه زمانی که مشاهده می کنید، تنها برای همان میز مفید خواهد بود، ولی در لحظه ای حیاتی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. پس، حواستان باشد.

شرط سوم را به یاد داشته باشید

اینکه رقبا چطور میزان شرط سوم (افزایش مجدد بعد از افزایش اولیه در پی پست شدن شروط اجباری) خود را مشخص می کنند هم فاکتور مهمی از بازی آن ها به شمار می رود. یادتان باشد از حیث ریاضی، وقتی حداقل شرط سوم را پست می کنند، باید با هر دستی ادامه دهید و تقریبا همیشه کال کنید. هر چه میزان شرط بزرگتر باشد، شما بیشتر باید فولد کنید.

البته برای درک اهمیت این سرنخ ها، باید در شوداون (نمایش کارت ها)، دقت داشته باشید. بعضی بازیکنان تفننی با دست های خوب، اقدام به پست شروط سوم بزرگ می کنند، ولی نه با دست هایی که به نظرشان آسیب پذیر هستند و معمولا شامل A-K و J-J می شود. آن ها تمایل دارند بیشتر با دست های قدرتمند مثل A-A و K-K و دست هایی که به نظرشان آسیب پذیر نیستند، بلوف هایی با میزان شرط یکسان، بزنند.

وقتی این الگوها را مشخص می کنید، می توانید موقعی که با میزان شرط خود نشان می دهند آسیب پذیرند، جسارت بیشتری با Q-Q داشته باشید. وقتی هم که به صورتی مشکوک، مبلغ بسیار خوبی شرط می کنند، باید محتاط باشید.

این موارد احتمالا بارزترین نشانه ها در پوکر آنلاین، فارغ از آشنا یا ناشناس بودن رقیب، خواهد بود. آیا اگر بدانید آن ها موقع ثبت نام، «JebSpringfield42» را به عنوان نام کاربری انتخاب کرده اند، اهمیتی خواهد داشت؟ «بازیکن شماره 5» برای مشاهده اشتباهاتش کافی است.

با صدای بلند مطرح کنید

بعضی سایت ها اجازه نمی دهند در خصوص بازیکنان ناشناس، در داخل سایت، نُت برداری کنید. به جای نُت برداری، پیشنهاد می کنیم نشانه هایی که تشخیص داده اید را با صدای بلند مطرح کنید. وقتی چنین کنید، می بینید که این مشاهدات راحت تر یادتان می ماند و همچنین با تمرکز بالاتری، اتفاقات میز را دنبال می کنید.

شاید این نوع بازی و صحبت با صدای بلند، اطرافینتان در فضاهای عمومی را آزار دهد، ولی در مواجهه با رقبایی ناشناس، می تواند در جمع آوری نشانه ها به شما کمک کند و وقتی لازم شد بتوانید از آن ها استفاده کنید.

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *